2023. június 27., kedd

Petőfi Sándor utca- Pilis

Hilda  fényképezte  nekünk  ezt a szép  utcatáblát  Pilisen. . Valószínűleg jónéhány évtizede jelzi a közterület nevét, hiszen ez  a zománccal bevont  utcatábla igazán  ellenáll az időjárás  viszontanságainak.  Az egyszerű, bádog, dombornyomott  utcatáblák helyett ezt a szebb, de ugyanannyira  tartós  táblát  választotta annó a település életét irányító testület.. 

Nagy köszönet érte, s  természtesen a Petőfi köszönő/ajándék vers  most is következik!

Virtuálisan is végigsétálhatunk a Petőfi  Sándor utcán , s már az első  háznál  találkozunk, az egyidőben  nagyon divatos (előkelőnek mondható)  mandzárd, vagy francia tetőszerkezettel épített  házzal,jobb oldalt.   Az  utcán véghaladva  lépten-nyomon szemünkbe ötlik majd ez a stílus  Mamár ebben a formában  nem látjuk ezt  új építésű házak esetében, mégha a szerkezeti forma  meg is maradt, de nem zárja le mind a 4 oldalról az épületet mint régen. Nagy érték,hogy  itt a Petőfi utcában  sokaságát  láthatjuk.Íme a virtuális Petőfi utcai séta ! Külön öröm, hogy  jónéhány  házon látható, hogy felújították az épületet és a  tetőt is , de megőrizték a régi szerkeztét. Ami nemcsak szép ,de igen praktius  funciókkal segíti a benne élők életét ,

Petőfi Sándor: Három madár


Strik Lászlóné
verskedvelő

Hilda lefényképezett  egy  táblát amin a város címere  és köszöntője látható:



Pilis, városi rangú település. Nevének eredete  egészen Árpád vezér koráig  nyúlik vissza, mert a  Pylis nemzetség  egyidőben jött ide az új hazába. Első birtokosai is a Pylis cnemzetség  tagjai voltak. 1326-ból  való öröklési okirát  már Pilis  néven  említi.
Régészeti  leletek azonban már azt bizonyítják, hogy környéke már bronz és vaskorban is lakott  terület volt. majd az szaramaták, avarok lakták. Helyüket a  honfoglalók vették  át. 
A falu a török időket hosszú évekig átvészelte, a budai Szandzsákhoz tartozott adózni.  1592-es évben elpusztult és hosszú időre lakatlanná vált.

Pilis 1722 utáni újratelepítése Beleznay János nevéhez fűződik. Az öröklés jogán idekerülő Beleznay feleségül vette Grassalkovich Zsuzsannát és 1710 körül emeletes kastélyt építtet olasz építőmesterekkel. Feleségével 1720 táján kezdenek hozzá a község újratelepítéséhez. A Nyitra megyei Ürmény községben 1722. május 24-én - feleségével együtt - személyesen írják alá azt a megállapodást, melynek nyomán tömegesen jöttek az új, szlovák ajkú betelepülők Pilisre. Ezt követően megindul a betelepülés a közeli pusztákról, Dunántúl és Délvidék irányából is, amely megindítja a település fejlődését.

Már 1724-ben evangélikus iskola kezdi meg működését.  Szárazmalom, mészárszék, fogadó, borbély és egyben felcser is működött. A szőlőtermesztés jellegzetes tevékenysége volt a helybelieknek.

Az 1770-es évektől Beleznay Miklós tábornok és felesége, Podmaniczky Anna Mária is jelentős építkezésbe kezdett. A település több pontján jó minőségű agyag volt található, amelyből ún. "tyehlónyákban", téglaégető kemencékben állítottak elõ a pilisi téglát. Ebből a téglából épült fel hazánk második legnagyobb, 1000 ülőhellyel rendelkező evangélikus temploma, ebből bővítették az iskolát, készült a lelkészlak és a csodálatos új Beleznay épület, az ún. Sárga kastély.

A városban  található az ország 5. legnagyobb evangélikus gyülekezete és temploma.

A barokk templom több lépcsőben épült a XVIII. század végén, jórészt a Beleznay család költségén.

https://pilis.asp.lgov.hu/telepulestortenet

Nagyon fura, de Pilis város  látnivalóiról nem találtam  egyetlen videót sem.

Az ismertetőben  említett   temmplomról  sem vagy a  kastélyról sem. 

Viszont  a pár évvel ezelőtti   evangélikus lelkészi  iktatás  ad némi támpontot legalább a város hitéletével kapcsolatban. Hiszen az ország 5. legnagyobb  evangélikus  gyülekezete. 


Ez pedig világi rendezvény  a 72 óra Pilis,  közösségért végzett munka  

3 napos  tevékenységei is  hagyomyányak tekinthetők mamár





2023. június 25., vasárnap

Petőfi Sándor utca- Vasad

 Mariannától kaptuk ezt a vasadi  utcatáblát, melyre rátekintve, biztosak lehetünk a (címer megléte miatt) , hogy  a település lakossága fontosnak tartja  múltját,  gyökereinek  ápolását. 

Nagy köszönet érte, s természetesen a köszönő/ ajándék  Petőfi vers is következik.  Előbb azonban  végigsétálhatunk a települést átszelő, hosszú, és igen széles Petőfi utcán, amely őrzi az alföldi utcák jellegzetességét. Régebben lakott részén, a házfalak közvetlen a kerítéshez csatlakoznak, de az újabb épületek már kicsit beljebb  épültek,  kis előkerttel rendelkeznek. Tágas tér, tágas telkek, igazán élhető léptékű falu ez. 

Virtuális sétára való Vasad Petőfi utcáján


Petőfi Sándor: A hegyek közt


Huszárik Kata (sz 1971.)

Mensáros László,

Arany Medál 

és

Jászai Mari díjas

színésznő

https://hu.wikipedia.org/wiki/Husz%C3%A1rik_Kata


https://vasad.asp.lgov.hu/telepulestortenet

Vasad neve a vas eredetű személynévből származik nagy valószínűséggel. 1361-ből  való  első okleveles  említése. Királyi adomány volt  az egyébként is nagy birtokokkal redelkező Botos családnak, majd Budai Gyögy  birtoka  lett.

A török hódoltság idején a törökök legelőként használták, s  fellelhetők  egy török temető nyomai is. A hódoltság után 1690-től a Ráday család birtokaként  említik. 1756-tól felvidékről református  hitük miatt elüdözött telepesek találtak itt  helyet. 80 év múlva egy újab  telepesi hullám érte el a falut a felvidékről,. A következő 20  évben. a haszonbérbe  dolgozó földművelő telepesek, házhelyet, kertet, földterület  vásárolhatnak és ezzel jelentősen átalakul a birtokviszony tulajdonszerkezete is.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Vasad


A  Vasadi Kincsesláda 

hagyományos rendezvényeiből egy szemelvény


2023. június 24., szombat

Költővel nem járnék-Gracsa Gergely szerkesztésében

A Petőfi 200 emlékévre való  reflektálás egyik  legjobbika ez a vékonyka  gyűjtemény.  Kortárs íróink  a mai ifjú nemzedék  élettörténetiben csempészik bele Petőfi valamely  versének egy-egy szeletét, és kerítenek köré egy-egy jelelgzetes  mai   élettért , mely sok fiatal valós  közege lehet. nagyon jó, gyűjtemény a mai fitalok koránt sem gondtalan éltéről, élethelyzeteiről iskolában, otthon, a társadalomban. 

Nyomon követhetjük a mai fiatalok Petőfire  való reagálását, az elltávolódást költészetétől, majd  beszippantódásukat , váratlan felbukkanásait .

Egyszerre "pillatfelvételek" gyűjteménye Petőfi verseinek  beszűrődéseire a fiatalok  mindenapjaikba , és kötelező verseinek belsővé formálódására. 









2023. június 22., csütörtök

Petőfi Sándor utca V. ker.- Budapest

Judittól kaptuk a mai Petőfi utcatáblát Budapestrül, a Belvárosból  Nagy köszönet érte , s természetesen következik a köszönő/ajándék vers is: A tintásüveg

A második fényépből ítélve, úgy látom ez igazán különleges  perspektívából készült, mert egy épületen belülről  fényképezhette Judit, ahonna épp rálátott a Petőfi Sándor  utca  táblájára.  No ilyenben sem volt részünk az elmúlt másfél év alatt. Mindig van valami apró különlegesség, akárhány Petőfi utcatábla kerül utunkba! Köszönet érte !



Budapest  Belváros  része a Contra-Aquincum nevű római erőd területéről fejlődött ki. Már  a középkorban kialakult a pesti városmag , amely nem önálló városként, hanem Buda külvárosaként ipari és kereskedővárossá fejlődött. 
Zsigmond király uralkodása idején hajóhíddal kötötték össze  Budával.  
Mátyás királytól 1468-ban megkapta a   szabad királyi város  rangot. Városfallal vették körül  és a városból kivezető utakakat kapuk őrizték.(Hatvani kapu, Váci kapu , Kecskeméti kapu...)
A török hódoltság idején megállt a város fejlődése. Majd a törökök   kiűzése  után  a  középkori városfalakat lebontották, így  adva  teret a további terjeszkedésnek.
Mamár a belvárost tágabban értelmezve a VI és VII- kerület egy  része is  magába foglalj nem csak az V. kerületet.

u.wikipedia.org/wiki/Belváros_(Budapest)#Története



2023. június 20., kedd

Petőfi portré alatt -Prosenjakovci /Pártosfalva

Zitától kaptuk ezt a fényképet, a minap.

Nagy köszönet érte! S természetesen a köszönő/ajándék Petőfi vers  most is következik 


Petőfi Sándor: A Tisza


Hegedűs D. Géza (sz. 1953)

Jászai Mari, 
Kossuth ,
Gábor Miklós ,
 Príma Primisszima díjas 
Érdemes és Kiváló művész

 Az iskola 1-8 osztályos.   80 fős diáksága magyar és szlovén nyelven  tanul. 

Az iskolának van web oldala, s akit kicsit is érdekel , hogy milyen elvek mellett  dolgoznak ott,  ajánlom kattintson rá a betett linkre, mert magyarul is olvashatók a legfontosabb  dokumentumok. MInt pl a nevelési-oktatási terv, ami rengeteg mindent  elárul egy iskola értékrendjéről. Zita  nagyon lelkesen   mesélte, hogy  jó érzés volt számára ott lenni, az iskola hangulata, felszereltsége, légköre is kellemes emlék a számára .  Egy szlovén  költő portréja is  kinn volt -mesélte-. Petőfi születésének 200 . évfordulóját ott is megünneplték, ha arcképe ki volt téve az iskola aulájában. 

http://www.dos-prosenjakovci.si/o-soli/

Prosenjakici-Pártosalva  község igen közel  van a  Magyar- Szlovén határhoz    https://hu.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1rtosfalva


Ui. Petőfi Sándor: A Tisza  c versét már egyszer  közreadtam, Hegedűs D Géza  tolmácsolásában, pár hónappal ezelőtt, viszont a most a képek teljesen mások, s korábban is készült  , mint- a következő link re kattintva -az ott  látható. https://youtu.be/hcVg_eqhcU4

Petőfi Sándor Ált. Isk.-Dunaújváros

Dunaújvárosban  nem csak Petőfi utcatáblákat  fotózott Ilona  hanem  a Petőfi Sándor Általános Iskola bejáratát is  megörökítetette.Nagy köszönet   Ilonának  érte, s természetesen a köszönő/ajándék Petőfi  vers most is következik.  

Petőfi Sándor  Általános Iskola

Petőfi Sándor : Hazámban


Bartus Gyula (sz. 1962)

Jászai Mari Díjas,

Érdemes Művész

színész,

rendező

https://hu.wikipedia.org/wiki/Bartus_Gyula

Az interneten  utána nézve  egy  hatalmas  méretű iskoláról van szó, mely indulásakor  közel 800 gyermek oktatását  és napközis ellátásást  látta el. 

https://www.petofiiskola.hu/index.php/rolunk/iskolank-toertenete

Az iskola  honlapján igen részletes beszámoló található az iskola történetéről a tervezéstől, felépítésen , felavatáson át napjainkig. Pontosan tudható innen, hogy 1972. szeptember 1-én kezdődött benne az oktatás  sőt az is, hogy 1973 március 15-én  (Petőfi születésének 150. évfordulójához  csatlakozva) vette  fel a költő nevét,   bronz  mellszobra felavatást követően.

Mivel ez az iskolán belül található Ilona  nem fényképezhettele, de  a szabad felhasználású köztérkép. hu oldalról  másolva megmutatható a szobor fényképe. 


A fénykép készítője :                       
Azonosító                                        
394040


 E.Tóth Ila  (1918-2008)
                                     szobrászművész

Alkotója E.Tóth Ila szobrászművész, aki  Dunaújvárost számos  szoborral gazdagította. 

https://www.kozterkep.hu/blogok/megtekintes/174/e-toth-ila-bemutatasa

Petőfi szoborral eddig egyszer találkoztunk női szobrász alkotásban ( Komarnoban).

2023. június 19., hétfő

Petőfi Sándor utca-Dunaújváros

 Ilona fáradhatalanul gyűjti a Petőfi  utcákat. Msot  Dunaújvárosba látogatott és hozott nekünk  fényképes  beszámolót . Nagy köszönet érte! természetesen a köszönő/ajándék Petőfi vers most sem marad el ! Különleges  utcatáblákat talált  Ilona mostani  útja során.S milyen jó, hogy megismerhettük ezeket a szépségeket is!




Virtuálisan is végigsétálhatunk a Petőfi utcán Dunaújvárosban 

Petőfi Sándor: Mit szól abölcs?


Ferenczi Attila (sz: 1979)
színész, 

 Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház tagja
Ungvár  

Dunaújváros  már az őskorban  lakott volt ez a terület. Az első jelentős település, amely mintegy hét évszázadon át virágzott,  Intercisa néven ismert a római korban, amelyből hatalmas tárgyi leletanyag maradt fenn. Az itt létesült római katonai tábor a hozzá kapcsolódó polgárvárossal jelentős szerepet játszott a Római Birodalom  Pannonia provinciabeli keleti határának védelmét.

A honfoglaló magyarok a 10.század elején telepedtek meg a térségben. A későbbi korból származó ásatások tárták fel a Dunaújváros elődjének tekinthető, már az Árpád-korban is létező, máig fennálló Pentelét, amely egy középkori görög   szentről, Szent Pantaleonról  kapta a nevét.

falu 1541 -től 1688-ig volt török uralom  alatt telejsen kipusztult. A török uralom alóli felszabadulás után – több Duna menti településhez hasonlóan – a magyar lakosságot rácok váltották fel. A pentelei rác lakosság részt vett a Rákóczi -szabadságharcban , amelynek leverése után a falu újra kiürült volna, ha nem hoznak magyar telepeseket a községbe. 
Az 1848-49-es sazabadságharc idején a város népe Kossuth zászlaja alatt harcolt. 1848. május 28-án befejezett összeírása szerint a nemzetőrségnek 237 tagja lett (fegyvergyakorlatra alkalmas közülük 223 személy); a szabadságharc idején a nemzetőrök és a népfelkelők felügyelték a dunai átkelőt és a Buda-Eszék út pentelei szakaszát. A szabadságharc bukása után a lakosság nagy része mezőgazdasági bérmunkássorba kényszerült.


Ilona sok szép  fényképet  készített útja  során, melyeket itt láthatunk .Nagy  köszönet érte

Rác templom


Katolikus templom


Református tmplom



víztorony

Gárdonyi szobor

I vh. emlékmű


Vasútállomás


Szen István híd  a Lebuki patak felett



Egy kis Duna


régi pincesor


Dunapentele neve a vársos történetében- túlélte a Sztálinváros  , majd  Dunaújváros  nevet is. Ma egy városrész Pentele ősi települése. Árúház, kisbolt is  őrzi tovább a  nevét

Erre is hozott példát Ilona:




 Videó Dunaújvárosról:


2023. június 17., szombat

2023-ban Petőfi szobor állítás - Bogács községben

Petőfi születésének 200. évfordulóját egy  kis falu mégiscsak megünnepli  Petőfit egy  mellszoborral. Már  nagyon szomorú voltam , hogy  elmúlik majd ez az emlékév anélkül, Petőfinek lenne  szobor állítva hazánkban?  

Az elmúlt 150 év-ben  elég  jelentős számban készültek Petőfiről szobrok, melleszobrok, fali  plakettek. Különösen a 100. és 150. évforduló alkalmából . Az idén  úgy érzem  híján vagyunk ennek.

Csodás , hogy  Bogács település  szánt arra pénzt , hogy elkésszítessen  saját közösségének egy Petőfi mellszobrot . A szobor  avatása pár  nap  múlva  június 22.én lesz, viszont  ezt  megelőzte most  az Eger TV egy interjúja  a mellszobor  alkotójával.  Gódor  Gáborral . 

Az interneten szörfölve  akadtam erre a szívmelengető  riportra, melyben msot először  blogunk történetében , az alkotóval készült beszélgetésből  ismerhetjük meg az alkotás folyamatát.


Gódor Gábor

 szobrász

https://muvesz.ma/bemutatjuk-godor-gabor-szobrasz-godor-art/


S hamár  a véletlen  Bogácsra  vezett, nem  hagyom el a teleülés bemutatást  sem, hiszen oylan jó ismertelen  helyeket  felfedezni  hazánkban: 


https://hu.wikipedia.org/wiki/Bog%C3%A1cs

Bogács nevét az ószláv  bogatu szóból eredeztetik ami gazdagot  jelent A község Eger és Miskokolc között a Bükk aljában található (Egerhez közelebb) A terület az őskor óta lakott, az itt talált  kőszerszámok bizonyítják. Először 1248-ban említik  a települést Bogachi néven. A lakosság főként szőlőtermesztéssel foglalkozott.  1323-ban  az egri káptalanhoz került. A török időkben  elpusztult, és csak a 18.században népesült be újra. 

http://karpatmedence.net/tarsadalomneprajz/torteneti-neprajz/497-bogacs-ember-es-kornyezete-a-bukkaljan-10-

Az 1950-es években a térségben olajat kerestek, amit nem találtak, de a próbafúrások során termálvíz  tört fel. A község termálfürdőjében 1959-ben  épült az első medence, 1973-ban még  három . A létesítmény 2000-től már hat medencével várja az idelátogatókat

https://hu.wikipedia.org/wiki/Bog%C3%A1cs


2023. június 11., vasárnap

id.Petrovics Sándor és Hruz Mária levele Petőfinek és Szendrei Júiának

A vajdasági, 25 részes  Petőfi 200 programsorozat lassan a végére ér. Óbecséről (Becej)  indult, s minden alkalommal más helyszínen Petőfihez, vagy a szabadságharchoz kötődő emlékhely képeinek aláfestésével került  sor Mészáros Gábor  színész előadásában 1-1 Petőfi vers előadására.

Ismert versek és kevésbé ismertek kerültek ebbe a 25 részes   sorozatba. A mostani azonban nem  vers, mégcsak nem is Petőfi írta levél, hanem édesapja és  édesanyja írta levél, unokájuk megszületése  alkalmából.

Több verse is elhangzott már blogunkban, amelyből  megismerhettük Petőfi szeretetét, ragaszkodását szüleihez. Most azonban abból kaphatunk ízelítőt, hogy a szülei, milyen szeretettel fordultak menyükhöz és unokájukhoz .


Mészáros Gábor (sz.1986)
színész


A videó alatti ismertetőben  olvastam: 

"A Mozdulj! Petőfi! vajdasági programsorozat Petőfi nyomában című videósorozatának huszonnegyedik részében két szerémségi településre, Dobradóra és Nyékincára utazunk. Nyékincán a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesületnél járunk, ahol megtekintjük az épület falán elhelyezett Petőfi-domborművet. A költőt ábrázoló domborművet Huszár Andrea Magdolna visegrádi szobrászművész ajándékozta a helyieknek. Huszár Andrea Magdolna és férje a 2015-ös Babba Országjáró zarándoklat alkalmával látogattak el Nyékincára, ahol a szobrászművész élményeiből ihletet merítve nekilátott a Petőfi-dombormű felvázolásának. A nyékincai Petőfi-domborművet ünnepélyes keretek között, 2016. augusztus 20-án, Szent István napján avatták fel. A videóban Id. Petrovics István és Hrúz Mária Petőfi Sándornak és Szendrey Júliának írt levele hangzik el. Előadja: Mészáros Gábor Zene: Pálfi Ervin Fogadják szeretettel!"

Huszár Andrea Magdolna(sz.: 1973)

szobrászművész

https://artportal.hu/lexikon-muvesz/huszar-andrea-7356


2023. június 7., szerda

Petőfi Sándor Általános Iskola- Esztergom

Ilona lefényképezte a Petőfi nevét viselő általános iskola főbejáratát és  tábláját. is, gyarapítva a Petőfiről elnevezett intézmények sorát blogunkban.

A Petőfi Sándor utcában áll. A Petőfi Sándor  Általános Iskola.Köszönet érte. Természetsesn a köszönő/ajándék Petőfi  vers is következik: Vizen



Sajnos azt nem sikerült kiderítenem,hogy mióta viseli Petőfi nevét, az intézmény. Az 1950-es évek végén már  biztosan  Petőfi nevét  viselte, mert az iskola fb oldalán  megosztott egykori tablóképeken Petőfi neve áll.  Az épület maga  csaknem 100 éves , több néven üzemelt  korábban. 



Lackfi János (sz 1971)

József Attila  díjas

költő, író,

műfordító, tanár,

fotós

Ilona készített útja során jónéhány fényképet, Esztergom utcáit járva. Íyg ízelítőt adott a város hangulatáról is.Köszönet érte!

















2023. június 6., kedd

Két Petőfi emléktábla-Esztergom

Keszthelyiné Solymosi Ilona  Esztergomban két  emléktáblát is fényképezett nekünk. Nagy köszönet érte  és a köszönő/ajándék Petőfi vers  most is   következik. : Az ítélet 

Az egyik emléktábla   a költő születésének 150. évfordulójára állítatott  a Hazafias Népfront  Városi Bizottsága által. A Petőfi Sándor Általános Iskola  falán került elhelyezésre.

A vörösmárvány emléktábla alkotója

Holló Kornél (1893-1969)

szobrász művész

https://www.kozterkep.hu/23618/petofi-sandor

https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-magyar-eletrajzi-lexikon-7428D/h-75B54/hollo-kornel-holl-75DFE/

https://www.petofiturakor.hu/petofiemlekhelyek-magyarorszag-esztergom.html

A másik egy kokárda adományozásra emlékezve állít  emléket Petőfinek és Hajós Kálmán úrnak aki Petőfitől kapta  a kokárdát (melyet bizonyára női kezek  készítettek el). Az átadás időpontja is olvasható 1849 június.

A köszönő/ajándék Petőfi  vers : Az Ítélet


Szabó Imre 
színművész

most :Június 18-án Esztergomban 
Petőfi :A helység kalapácsa  színművében lép fel. Jegyek még kaphatók.https://szinhaz.org/esemenyek/a-helyseg-kalapacsa/


Ilona természetesen a Várszínház bejáratát is lefényképezte, aktuális műsorral együtt.Nagy köszönet érte!