2023. március 20., hétfő

Petőfi Sándor emléke (rózsa) - Márk Gergely

Ígértem, hogy  újra   írok Petőfi  rózsájáról, ha sikerül  megtudnom- ,milyen is  lehetett  az a rózsa , amelynek tiszteletből a Petőfi  rózsája nevet adta ifj. Emich Gusztáv 1888-ban.

Levelet  írtam  a magyar Rózsatársaságnak, 

Tisztelt  Rózsatársaság!

Az 1889-es Petőfi  Albumban  találtam egy   verset, melyet Kiss József írt  Petőfi-rózsa  címmel 1888-ban. egy rövid megjegyzéssel 
Mégpedig, hogy  az 1888-as virágkiállításon  ez a rózsa  valóságosan is megjelent, s nem más, mint az Országos  Magyar Kertészeti  Egyesület  megalapítója ifj.Emich Gusztáv  adta  az adott rózsának a souvenir d' Alexander Petőfi nevet. 
Próbáltam  megtalálni a neten, hogy van-e  erről rózsáról  valamilyen leírás, vagy kép, de nem találtam semmit. 
Ezért fordulok Önökhöz. Talán Önök  tudnak segíteni a Petőfi rózsa történetének  részletivel.

S kaptam választ is: Kohári Györgytől.

"A Petőfi rózsákról, (Mert kettő, talán három van, de leginkább volt.) az alábbiakat lehet tudni.
helpmefind.com adatbázis szerint ketten is nemesítettek Souvenir d'Alexander Petőfi nevű rózsát. Az egyik nemesítőként Emich Gusztáv, a másiknak pedig Zsednyicsek József a nemesítője. Itt az egy fajta, két nemesítő esetében valamilyen félreértés történhetett az adatbázis szerkesztők körében. Bizonyos jelekből úgy tűnik, hogy az adatbázis szerkesztői a teljes (!) fellelhető kertészeti szakirodalom rózsákra vonatkozó részét átnézték, és amit fajtanévként fajtaleírással találtak, azt beépítették az adatbázisba. Nem biztos azonban, hogy a magyar nyelvet és kultúrát jól ismerő nézte át a régi magyar szakirodalmat. Az említett rózsához Emich Gusztávnak és Zsednyicsek Józsefnek is lehetett köze. Meg kellene keresni az eredeti forrásokat, ahol erről a rózsáról lehet olvasni. 

Magáról a rózsáról: A rövid (helpmefind.com) leírás szerint egy világos-rózsaszín teahibrid lehetett, szirmainak volt némi fehéres árnyaltsága, a virágok az elnyílással sötétebb lilás árnyalatúvá váltak. A szirmok száma 17-25 között volt. Ez a fajtaleírás számos teahibridre ráillik

A fajtaleírások nem mindig voltak pontosak, jó minőségű fényképek drágák voltak, a rózsákról inkább művészi rajzok vagy aquarellek készültek. Ezek bár nagyon szépek, de nem mindig alkalmasak a fajta pontos azonosítására. Nagyon valószínűnek tartom, hogy átneveződött valamelyik korabeli fajta. Ezt akkoriban elég sokan megtették, nem csekély káoszt teremtve a régi rózsák világában.
A legvalószínűbbnek azt tartom, hogy Emich Gusztáv (Vagy Zsednyicsek József) talált egy szép, névtelen teahibridet és azt némi Petőfivel összefüggő dicsfényért a kor divatos francia rózsa nevével látta el. 

 Sajnos a fajta elveszett, így a fentebbi találgatásom bizonyítani is cáfolni is lehetetlen.

Egyetlen dolgot lehet tenni: az 1888 előtti, a fajtaleíráshoz legközelebb álló régi rózsákat megvizsgálni és azt írni-mondani, hogy ez a fajta áll legközelebb a Souvenir d'Alexander Petőfihez. Ez sem könnyű, mert a Petőfi nevét viselő rózsához hasonlóan igen sok régi rózsa elveszett. Némi segítség lehet a Rózsa Újság (Így volt a neve.) 

A teljességhez hozzátartozik, hogy Márk Gergelynek is van a jeles költőről elnevezett rózsája, a Petőfi Sándor emléke. Ez a fajta a Budatétényi Rozáriumban bizonyosan megtalálható."

  S valóban , meg is találtam a neten. képpel együtt



PETŐFI SÁNDOR EMLÉKE

Fajta:Polianta rózsa
Nemesítő:Márk Gergely (1991)
Szín:tüzes cseresznyepiros
Virág:6 cm, erősen telt, folyamatosan virágzó

JELLEMZŐK

Virágzat:erősen telt
Télállóság:magas fagyállóság
Vízigény:Szárazságtűrő

LEÍRÁS

30-40 cm magas, mérsékelten szétterülő bokor. Lombozata középzöld, levele középnagy, gyengén fényes. Betegségekkel szemben toleráns.

Márk Gergely (1923-2012)

okleveles kertészmérnök,

többszörös  aranyérmes 

 gyógynövény- és rózsanemesítő.

https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1rk_Gergely

vásárolható rózsáiból itt:

https://www.rozsamarkgergely.hu/

Petőfi emléke  rózsa  sajnos nem kapható , de  Erkel Ferenc, Arany János, Mezey Mária és más hírességek nevét  viselő rózsáiból  vehető interneten keresztül is. 

Köszönet és ajándékként Kohári Györgynek és a Rózsatársaságnak, hogy  általuk rátalálhattunk erre a csodás  rózsára:  Petőfi Sándor  : Szerelemnek rózsafája  megzenésített  verse László Evelin Gréta  előadásában következik


László Evelin Gréta

énekesnő


Ha valakinek  kedve támad a  rózsa szimbolikájával, 

a rózsafajták történelmi korokon átívelő összefoglalójával 

vagy a rózsaolaj  és a pápai  aranyrózsa  történtével megismerkedni

 az alábbi linken  érdekes  írásokkal gazdagíthatja  tudását :https://mek.oszk.hu/19900/19906/19906.pdf

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése