Ígértem, hogy újra írok Petőfi rózsájáról, ha sikerül megtudnom- ,milyen is lehetett az a rózsa , amelynek tiszteletből a Petőfi rózsája nevet adta ifj. Emich Gusztáv 1888-ban.
Levelet írtam a magyar Rózsatársaságnak,
Tisztelt Rózsatársaság!
Az 1889-es Petőfi Albumban találtam egy verset, melyet Kiss József írt Petőfi-rózsa címmel 1888-ban. egy rövid megjegyzéssel
Mégpedig, hogy az 1888-as virágkiállításon ez a rózsa valóságosan is megjelent, s nem más, mint az Országos Magyar Kertészeti Egyesület megalapítója ifj.Emich Gusztáv adta az adott rózsának a souvenir d' Alexander Petőfi nevet.
Próbáltam megtalálni a neten, hogy van-e erről rózsáról valamilyen leírás, vagy kép, de nem találtam semmit.
Ezért fordulok Önökhöz. Talán Önök tudnak segíteni a Petőfi rózsa történetének részletivel.
S kaptam választ is: Kohári Györgytől.
"A Petőfi rózsákról, (Mert kettő, talán három van, de leginkább volt.) az alábbiakat lehet tudni.
A helpmefind.com adatbázis szerint ketten is nemesítettek Souvenir d'Alexander Petőfi nevű rózsát. Az egyik nemesítőként Emich Gusztáv, a másiknak pedig Zsednyicsek József a nemesítője. Itt az egy fajta, két nemesítő esetében valamilyen félreértés történhetett az adatbázis szerkesztők körében. Bizonyos jelekből úgy tűnik, hogy az adatbázis szerkesztői a teljes (!) fellelhető kertészeti szakirodalom rózsákra vonatkozó részét átnézték, és amit fajtanévként fajtaleírással találtak, azt beépítették az adatbázisba. Nem biztos azonban, hogy a magyar nyelvet és kultúrát jól ismerő nézte át a régi magyar szakirodalmat. Az említett rózsához Emich Gusztávnak és Zsednyicsek Józsefnek is lehetett köze. Meg kellene keresni az eredeti forrásokat, ahol erről a rózsáról lehet olvasni.
Magáról a rózsáról: A rövid (helpmefind.com) leírás szerint egy világos-rózsaszín teahibrid lehetett, szirmainak volt némi fehéres árnyaltsága, a virágok az elnyílással sötétebb lilás árnyalatúvá váltak. A szirmok száma 17-25 között volt. Ez a fajtaleírás számos teahibridre ráillik
A fajtaleírások nem mindig voltak pontosak, jó minőségű fényképek drágák voltak, a rózsákról inkább művészi rajzok vagy aquarellek készültek. Ezek bár nagyon szépek, de nem mindig alkalmasak a fajta pontos azonosítására. Nagyon valószínűnek tartom, hogy átneveződött valamelyik korabeli fajta. Ezt akkoriban elég sokan megtették, nem csekély káoszt teremtve a régi rózsák világában.
A legvalószínűbbnek azt tartom, hogy Emich Gusztáv (Vagy Zsednyicsek József) talált egy szép, névtelen teahibridet és azt némi Petőfivel összefüggő dicsfényért a kor divatos francia rózsa nevével látta el.
Sajnos a fajta elveszett, így a fentebbi találgatásom bizonyítani is cáfolni is lehetetlen.
Egyetlen dolgot lehet tenni: az 1888 előtti, a fajtaleíráshoz legközelebb álló régi rózsákat megvizsgálni és azt írni-mondani, hogy ez a fajta áll legközelebb a Souvenir d'Alexander Petőfihez. Ez sem könnyű, mert a Petőfi nevét viselő rózsához hasonlóan igen sok régi rózsa elveszett. Némi segítség lehet a Rózsa Újság (Így volt a neve.)
A teljességhez hozzátartozik, hogy Márk Gergelynek is van a jeles költőről elnevezett rózsája, a Petőfi Sándor emléke. Ez a fajta a Budatétényi Rozáriumban bizonyosan megtalálható."
S valóban , meg is találtam a neten. képpel együtt
Petőfi emléke rózsa sajnos nem kapható , de Erkel Ferenc, Arany János, Mezey Mária és más hírességek nevét viselő rózsáiból vehető interneten keresztül is.
Köszönet és ajándékként Kohári Györgynek és a Rózsatársaságnak, hogy általuk rátalálhattunk erre a csodás rózsára: Petőfi Sándor : Szerelemnek rózsafája megzenésített verse László Evelin Gréta előadásában következik
László Evelin Gréta
énekesnő
Ha valakinek kedve támad a rózsa szimbolikájával,
a rózsafajták történelmi korokon átívelő összefoglalójával
vagy a rózsaolaj és a pápai aranyrózsa történtével megismerkedni
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése