Mariannától kaptuk ezt a vasadi utcatáblát, melyre rátekintve, biztosak lehetünk a (címer megléte miatt) , hogy a település lakossága fontosnak tartja múltját, gyökereinek ápolását.
Nagy köszönet érte, s természetesen a köszönő/ ajándék Petőfi vers is következik. Előbb azonban végigsétálhatunk a települést átszelő, hosszú, és igen széles Petőfi utcán, amely őrzi az alföldi utcák jellegzetességét. Régebben lakott részén, a házfalak közvetlen a kerítéshez csatlakoznak, de az újabb épületek már kicsit beljebb épültek, kis előkerttel rendelkeznek. Tágas tér, tágas telkek, igazán élhető léptékű falu ez.
Virtuális sétára való Vasad Petőfi utcáján
Huszárik Kata (sz 1971.)
Mensáros László,
Arany Medál
és
Jászai Mari díjas
színésznő
https://hu.wikipedia.org/wiki/Husz%C3%A1rik_Kata
https://vasad.asp.lgov.hu/telepulestortenet
Vasad neve a vas eredetű személynévből származik nagy valószínűséggel. 1361-ből való első okleveles említése. Királyi adomány volt az egyébként is nagy birtokokkal redelkező Botos családnak, majd Budai Gyögy birtoka lett.
A török hódoltság idején a törökök legelőként használták, s fellelhetők egy török temető nyomai is. A hódoltság után 1690-től a Ráday család birtokaként említik. 1756-tól felvidékről református hitük miatt elüdözött telepesek találtak itt helyet. 80 év múlva egy újab telepesi hullám érte el a falut a felvidékről,. A következő 20 évben. a haszonbérbe dolgozó földművelő telepesek, házhelyet, kertet, földterület vásárolhatnak és ezzel jelentősen átalakul a birtokviszony tulajdonszerkezete is.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Vasad
A Vasadi Kincsesláda
hagyományos rendezvényeiből egy szemelvény
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése