2023. június 19., hétfő

Petőfi Sándor utca-Dunaújváros

 Ilona fáradhatalanul gyűjti a Petőfi  utcákat. Msot  Dunaújvárosba látogatott és hozott nekünk  fényképes  beszámolót . Nagy köszönet érte! természetesen a köszönő/ajándék Petőfi vers most sem marad el ! Különleges  utcatáblákat talált  Ilona mostani  útja során.S milyen jó, hogy megismerhettük ezeket a szépségeket is!




Virtuálisan is végigsétálhatunk a Petőfi utcán Dunaújvárosban 

Petőfi Sándor: Mit szól abölcs?


Ferenczi Attila (sz: 1979)
színész, 

 Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház tagja
Ungvár  

Dunaújváros  már az őskorban  lakott volt ez a terület. Az első jelentős település, amely mintegy hét évszázadon át virágzott,  Intercisa néven ismert a római korban, amelyből hatalmas tárgyi leletanyag maradt fenn. Az itt létesült római katonai tábor a hozzá kapcsolódó polgárvárossal jelentős szerepet játszott a Római Birodalom  Pannonia provinciabeli keleti határának védelmét.

A honfoglaló magyarok a 10.század elején telepedtek meg a térségben. A későbbi korból származó ásatások tárták fel a Dunaújváros elődjének tekinthető, már az Árpád-korban is létező, máig fennálló Pentelét, amely egy középkori görög   szentről, Szent Pantaleonról  kapta a nevét.

falu 1541 -től 1688-ig volt török uralom  alatt telejsen kipusztult. A török uralom alóli felszabadulás után – több Duna menti településhez hasonlóan – a magyar lakosságot rácok váltották fel. A pentelei rác lakosság részt vett a Rákóczi -szabadságharcban , amelynek leverése után a falu újra kiürült volna, ha nem hoznak magyar telepeseket a községbe. 
Az 1848-49-es sazabadságharc idején a város népe Kossuth zászlaja alatt harcolt. 1848. május 28-án befejezett összeírása szerint a nemzetőrségnek 237 tagja lett (fegyvergyakorlatra alkalmas közülük 223 személy); a szabadságharc idején a nemzetőrök és a népfelkelők felügyelték a dunai átkelőt és a Buda-Eszék út pentelei szakaszát. A szabadságharc bukása után a lakosság nagy része mezőgazdasági bérmunkássorba kényszerült.


Ilona sok szép  fényképet  készített útja  során, melyeket itt láthatunk .Nagy  köszönet érte

Rác templom


Katolikus templom


Református tmplom



víztorony

Gárdonyi szobor

I vh. emlékmű


Vasútállomás


Szen István híd  a Lebuki patak felett



Egy kis Duna


régi pincesor


Dunapentele neve a vársos történetében- túlélte a Sztálinváros  , majd  Dunaújváros  nevet is. Ma egy városrész Pentele ősi települése. Árúház, kisbolt is  őrzi tovább a  nevét

Erre is hozott példát Ilona:




 Videó Dunaújvárosról:


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése