2022. december 30., péntek

Petőfi Sándor u - Budaörs

Végigsétáltam újra a Petőfi  Sándor utcán. A téli  napsütésben, igazán kellemes  séta volt, s közben olyan   utcatáblákat  fedeztem fel, amit eddig   nem láttam  meg, pedig biztosan  ott voltak már tavasszal is. A személyes kedvencem ez:  


Egy  újjáépített  ház  felújított  utcatáblája. A kék virágos -sárga csíkos  utca és házszámtábla , a harapós kutya ellenére is  vidám, jókedvre  derítő . 

S íme az előző ház  táblája, melyet már  az időjás aze lmúlt  évtizedek alatt igencsak megviselt. Milyen jó, hogy az előbbi  tulajdonos nem kidobta, vagy  lecserélte, hanem  felújította és feldíszítette. Egyedivé tette, de megőrízte a történelem egy darabkáját. Ezeka bádog és  dombornyomott  utcatáblák nagyon időtállóak. Sokkal tovább bírják, az időjáűrás szélsőségeit, mint a maiak, melyek pár év alatt - ha oyla  heyre kerülnek ahol tartós , erős  napsugárzásnak vannak kitéve- zsiráfmintásra  váltanak. Itt is  van rá péda, de más településeknék is  találkozhatunk a jelenséggel.  


Ez a  fajta  utcatábla  az eddig  látott  táblák alapján, bizony  elég régi. Lehet, hogy még az eredeti. Abból az időből amikor az utca megkapta  Petőfi Sándor  nevét. Talán az  1950-es években. Bár lehet, hogy még korábbra tehető-Sajnos sehol sem akadtam nyomára  a neten, hogy Budaörsön  mikor nevezték el ezt az utcát Petőfi Sándor  utcának.

Pár épületetl  lejjebb egy  másik mintás utcatáblára  találtam. Ezt viszont  nem  valakinek a szépérzéke  mintázta, hanem a természeti erők. Szép ez is , a zsiráf mintázatával. S íme a párja, amelyik védettebb helyen áll.



A  vers  most sem marad el. Petőfi Sándor    A XIX század  költői  ,  Nagy  Zsolt színész előadásában hangzik el. NIncs pátosz, nincs   hangerőkkel való fokozás,viszont   pont az benne,amiért  jó a verseket ismerni. Bármikor, -akárcsak  belső beszédként felidézve- egy adott élethelyzet, egy adott hangulat -  pontos megjelenítője  tud lenni.


Nagy Zsolt (sz 1976.)
Népszabadság Üstökös díjas
A legjobb 30 év alatti színész díjas
Magyar filmkritikus  díjával kétszeresen kitüntetett,
Pünkösti Andor- közönség- díjas
magyar színész




A címerpajzsa két rétegű. Külső része  utal az Árpádházhoz  fűződő település  múltjára, (IV Béla idején már lakott  település volt, 1236-ban enlítik először ) belső pajzsában, pedig  Budaörs nevezetes   hegye a Törökugrató szikla  látható, a jó adottságú, termékeny  földterülettel övezve.  
http://www.nemzetijelkepek.hu/onkormanyzat-budaors.shtml

Budaörs, Budapest  agglomerációjában fekvő város 29 ezer  lakossal. nevét  valószínűleg az ÖRS nevű kabar  törzstől  kapta., ennél azonban sokal régebbi  leletek  bizonyítják, hogy  már a  bronzkorban is  lakott település volt, A római korból is igen  értékes és szép leletek   találhatóak a helytörtöténeti  múzeumben. A honfoglalás után  királyi  birtok  lett és maradt a török időkig.  A török korban, egy ideig   lakott   település volt, míg a Pálffy Miklós esztergomi várkapitány egyetlen éjszaka alatt  ki nem telepítette a  falu lakosságát, Esztergom és  Érsekújvár közé. 

A törökök kiűzése  után a  gróf Zichy család  és gróf  Bercsényi Zsuzsanna birtoka lett.1739-ben súlyos  pestis  járvány sújtotta a települést ameynek 249 fő esett áldozatul. A török kiűzése és pstis járvány után is  sváb ajkú lakosság telepedett meg túlnyomú részt.

https://www.budaors.hu/index.php?module=news&action=show&nid=78150

 Az 1800-as években sokan vásároltak itt  földet, és főtevékenység a szólőtermesztés lett..A század végi filoxéia itt is  tönkretette a szőlóüétetvényeket. A kiutat egy  új irány, az őszibarack és ribizli termesztés

mesztés  hozta meg. 

https://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/magyarorszagi_nemzetisegek/nemetek/budaorser_heimatbuch/pages/013_Budaors_kozsegi_eletenek.htm

Egy  különleges  videót  sikerült  találnom  a neten,  Budaörsről, amely a 30 évvel ezelőtti  filmet a mai  utcaképekkel  párhuzamba állítva  láthatjuk.


S a végén  néhány saját  fényképem a városról





 Holdfény utcai óvoda esti kivilágítása

A régi mandulás rész maradványai


A város legkisebb körforgalama a  KŐ utcáknál




 Kossuth utca egy különleges   háza:  A kapun a szentháromság jelképe  pirosra festve- A kapu eboltíves rész valamikor  a házat  védő szentnek hívatott  helyet adni.


A számtalan aprócska kis  park egyike, magnólia virágzás idején,

A Szamos cukrászda terasza


Illyés  Gimnázium kerítésének egy részlete- a diákok munkáiból állt össze  kerámia mozaikképpé

2022. december 25., vasárnap

Petőfi Sándor tagiskola- Salgótarján

A Salgótarjáni Általános Iskola  Petőfi Sándor Tagiskoláját, nem csupán  szép keringős  videója miatt  választottam be  Petőfire  emlékező  blogunkba,hanem mert már  régóta szándékoztam e  példaértékű pedagógusi kar munkáját közreadni. Ráadásul ezen iskola története igazán nagy részletességgel  van  feltéve az internetre.https://petofi-starjan.edu.hu/index.php/iskolankrol

Az alábbi idézetek az iskola bemutatkozó oldaláról, a fenti  internetes címen található-

"A Petőfi Sándor Iskola a város egyik legrégebbi oktatási intézménye. A XIX. sz. közepén megindult ipari fejlődésnek köszönheti alapítását.A salgótarjáni Vasfinomító Társulat az elsők között alapított alkalmazottai gyermekeinek nevelésére, oktatására elemi népiskolát. A vállalat célja volt: „erkölcsös, értelmes, józan-gondolkodású, egészséges szervezettel bíró, munkaszerető munkásokat nevelni”.

 "Magyarország legtökéletesebben megépített, legjobban felszerelt, a modern pedagógia legkényesebb igényeit is 100%-ban kielégítő, a higiéné összes követelményeinek megfelelő új iskolaépület." – vélekedett 1925. nov. 5-én az avatóbeszédet tartó rangos vendég, gróf Klébelsberg Kúnó vallás és közoktatási miniszter."

"1957-től 1960-ig SZTAHANOV ÚTI LEÁNYISKOLA és  SZTAHANOV ÚTI FIÚISKOLA néven két intézményként működött. Ekkor bővítették emelet ráépítéssel 6 tanteremmel az épületet.A zsúfoltság csökkentésére az 1970-es évek közepétől 5 nagyméretű tantermet feleztek meg"

https://fortepan.hu/hu/photos/?q=Pet%C5%91fi%20%C3%A1ltal%C3%A1nos%20iskola

"1979-ben az iskola - díszes ünnepség közepette - felvette a Petőfi nevet. (a nosztalgia a Petőfi név iránt 1970-től élt, amikor is a Petőfi úttörőcsapat egy országos versenyen való sikeres szereplés "jutalmaként" Lenin nevet kapott."


"1988-ban indult a nyugati nyelvek oktatása. Először a német, majd az angol vert mély gyökereket az intézményben, melyben kiemelt szerepe jutott a külföldi vendégtanároknak. A tantárgyi és szépkiejtési versenyek mellett nyelvvizsgák letételére is többen vállalkoznak tanulóink közül."

"Az iskola tantestülete 1990-ben - más intézményekkel és tudományos tanácsadókkal szövetkezve - egy gyermekközpontú, humánus iskola-modell kifejlesztésébe kezdett. Az alapoktól (1. osztálytól) indulva 12 évfolyamos iskola építésén munkálkodtunk (1996-tól önállóan). Az iskola neve 1990-től Petőfi Sándor Iskola"

A 2003-2004-es tanévtől az országos integrációs hálózat bázisiskolája.
Ennek keretén belül iskolánk két pedagógusa vállalta, az „Esélynövelő roma koordinátorok képzése és foglalkoztatása „című pályázattal, két roma fiatal felkészítését az érettségire, és egy szakma megtanulására.

2006-2007-es tanévtől a Savária Alapfokú Művészetoktatási Intézmény kihelyezett táncoktatást indított el. 
Sőt  felnőtt oktatás is  folyik  a 5- 8 osztályos  évdolyamokon, esti képzéssel, hogy minél több fiatal eljuthasson az általános  iskola befejezéséhez.
Az iskola tanulói többségében roma tanulók, ami majd a videóban is jól látható.

S jól tudják, hogy a  művészeti  oktatás hozza meg az áttörést . Már az ókorban is  tudták, csak hinni kéne benne! Ők megteszik!






2022. december 22., csütörtök

Petőfi híd- Budapest

Ilona a budapesti Petőfi híd budai és pesti  oldaláról is küldött  fénykpeket nekünk.

Nagy köszönet érte és természetesen a köszönő/ajándék  vers   most sem marad el: Szülőföldemen


Latinovits Zoltán (1932-1976)

Jászai Mari,

Balázs Béla ,

és posztumusz Kossuth díjas 

színész


Virtuálisan Petőfi utcákon szoktunk sétálni,    ezt most egy videó segítságéável megtehetjük a Petőfi hídon is!


A Petőfi  híd  a főváros talán legegyszerűbb küllemű hídja. Nem gondoltam, hogy milyen régen megszületett a döntés  ,(1906-ban)  hogy Budát és Pestet   ott kell összekötni  egy   híddal ahol most a Petőfi híd áll. Az építése azonban  nem volt  se gyors  se egyszerű.

A FORTEPANszabad felhasználású gyüjteményéből az alábbi kettőt  választottm ki:

Petőfi híd a budai hídfőtől nézve.  látszik.ÉV1960KÉPSZÁM121116FOTÓ ADOMÁNYOZÓ UVATERV



kilátás a Petőfi híd és az Összekötő vasúti híd felé  ÉV1984KÉPSZÁM191149FOTÓ ADOMÁNYOZÓSzalay Zoltán

A mai  Petőfi híd története 116 évvel ezelőtt kezdődött. s több lépcsőben jutott el mai   állapotába, Az 1906-os első elhatártozás a Közmunkák Tanácsa által született  és Boráros téri hídként nevezték, de a  gazdasági  válság és az  első világháború meghiúsította az elkezdését.  
A következő szakaszban 1933-ban  került napirende a híd felépítése, s egyben  törvénybe is iktatták, hogy az elkészült híd  Horthy Miklós nevét kapja. A híd el is készült és 1937- át is  adták a forgalomnak. A II. világháború végén , a visszavonuló német csapatok felrobbantották.
Újjáépítésére, bár  határozat született a háború után, de  csak 1952 novemberében lett kész a híd (az eredeti terveket használva, csak szélesebbre  építve) és ekkor kapta  a Petőfi híd nevet. (1953. január 1-én Petőfi születésének 130. évfordulójához közeledve)


Ilona is készített fényképeket a Petőfi híd midkét  hídfőjénél. Nagy köszönet érte!
Pesti oldalon, a Boráros téri szoborkompozíció 
emléket állít a milleneumi idők fellendülő termelésének  és  kereskedelmének,
 ami eleve a mai Petőfi híd (akkoriban   Boráros téri híd tervezete) létrejöttének ihletője volt. 


Budai oldal:  id. Antall József és Henryk Slawik szobra a maygar-lengyel barátság és segítségnyújtások emlékének megörzésére készült






Akit  részletesebben érdekel a Petőfi híd története, az alábbi linkre kattintva  bőséges  információhoz juthat  https://pestbuda.hu/cikk/20160308_petofi_hid_a_duna_hidak_igaslova



2022. december 20., kedd

Petőfi Sándor utca- Hévíz

 István újabb  Petőfi Sándor utcatáblával és  Hévíz városából szép  fényképekkel  ajándékozott ,meg minket. Nagy köszönet érte!: A köszönő/ajándék Petőfi vers pedig :A naphoz



Varga Béla

Virtuálisan is  végigsétálhatunk e hangulatos, kisvárosi hangulatú  PetőfiSándor utcán a google maps  segítségével:

 https://www.google.hu/maps/@46.7893467,17.1879673,3a,60y,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1sfwXKbN-2Riq-Qrozc7_0Lg!2e0!7i16384!8i8192?hl=hu


https://www.nemzetijelkepek.hu/onkormanyzati-cimerek?title=H%C3%A9v%C3%ADz&field_megye_target_id=All

Hévíz város, a Keszthelyi Járásban. Európában egyedülálló természetes tőzegmedrű melegvizű tava itthoni és  külföldi   vendégek kedvelt helye. (Zárójelesen, Petőfi utcák keresése  során, már talákoztunk -igaz jóval kisebb-  tőzegmedrű tavakkal hazánkban) 

Fürdőhelyként való szereplése a történelem előtti korokba nyúlik vissza. A Hévízi-tó gyógyító hatása már – valószínűleg – a rómaiak által is ismert volt, erre utalnak a búvárok által az  a tóból gyűjtött pénzérmék .A népvándorlás idején  előtt   hogy azgermán és szláv   népesség is használta a tavat. Hévíz írásos említése első alkalommal egy1328-ból származó oklevélben történik, amikor a települést locus vulgarites Hewyz dictusként említik.  A fürdő létrehozásában/kialakulásában fontos szerepet játszottak aFesteticsek,akiknek a birtokába a 18. század közepén került a forrás és környéke. A fürdőélet felvirágozása legfőképpen gróf Frsteics GYörgynek köszönhető, aki céltudatosan építette ki a fürdőtelepet.

https://hu.wikipedia.org/wiki/H%C3%A9v%C3%ADz#T%C3%B6rt%C3%A9nete

István  fényképei  adnak ízelítőt  aváros hangulatáról. Nagy köszönet érte! 

A Hévízi Tófürdő főbejárata


Szentlélek templom


Marton László 
Munkácsi díjas  szobrászműész mellszobbra
 ("Hévíz szobrásza volr,  13 alkotása  látható a városban) 

A II.vh. zsidó áldozatainak  emlékműve az egykori zsinagóga  helyén, 


Deák Ferenc  szobor :Marton László alkotása


S jöjjön akkor  két rövid Hévizet bemutató videó:
Az első  madártávlatból
a  másik a Hévíz a VÉDERDŐ


2022. december 16., péntek

Petőfi versei- kínaiul :Te a tavaszt szereted

Keszthelyiné Solymosi Ilonától  kaptam egy videó linkjét, amelyben kínai emberek mondják el sorokként vagy akár szavakként váltava egymást,   MAGYARUL az ANYÁM TYÚKJÁT.

Megható, kedves előadás,  Az nem derül ki a felvételből, hogy itt élő  emberek-e ők, akik alapszinten  ismerik nyelvünket? Nagyon valószínű! Az azonban  mindenképp átjön az  arcaikat nézve, hogy van bennük valami öröm, elégedettség,mikor a szavakat formálják.

Mivel ez egy facebook-os  videó, nem lehet közvetlenül   belinkleni a blogba, de az alábbi linket bemásolva a saját keresőbe , talán megtekinthető

https://www.facebook.com/hajnoczy.soma/videos/855441702572596/

Itt akár le  is  zárható lenne a téma, csakhogy  a korábbi blogra gyűjtött videóim  között van egy  , ami ott nem került  közreadásra, viszont az előző felvétel  kapcsán mindenképp érdemes  megnézni, mert megtudható belőle, miért is  ismernek Petőfi  verseket Kínában? Furcsának tűnhet, de  Petőfi   egy-két  verse  tananyag a kínai gyerekek  számára. 

Lu Zhao Luca kínai-magyar diáklány Petőfiről beszél  podcastjében,  és felolvas 3 Petőfi verset s kínaiul. Utoljára  egy olyan Petőfi verset ami még nem hangzott el az elmúlt 11 hónap alatt sem magyar előadóktól.  Most kínaiul hallgathatjuk meg elsőnek. Kikerestem az Arkánumból és olvasható  magyarul is  a videó  alatt. 

Biztos  vagyok benne, hogy sok érdekesség fog a "szemünk elé kerülni"  ebben az évben is, s egy  olyan összetett  Petőfi  és történelmi  , irodalomtörténeti  háttér kerekedik ki belőle, amit érdemes lesz újra és újra megtekinteni,  felfedezni. 

Nagy köszönet Ilonának az odafigyelésért, megosztásért ! Most nem teszek fel magyar   interpretációt. lesz még rá bőven alkalom. Csodálkozzunk kiccit rá, hogy  más nép nyelvén hogyan szól Petőfi  Szabadság, szerelem c verse,  s arra is, hogy  lelkesülést képes kiváltani  fiatal  emberekből a világ másik táján is!


TE A TAVASZT SZERETED...
 
Te a tavaszt szereted,
Én az őszt szeretem.
Tavasz a te életed,
Ősz az én életem.
 
Piros arcod a tavasz
Virító rózsája,
Bágyadt szemem az ősznek
Lankadt napsugára.
 
Egy lépést kell tennem még,
Egy lépést előre,
S akkor rájutok a tél
Fagyos küszöbére.
 
Lépnél egyet előre,
Lépnék egyet hátra,
S benne volnánk közösen
A szép meleg nyárba'.
 
Szatmár1846. október 7 - 10.
A  dátumból  gondolva,  ekkor már ismerte Szendrey Júliát akivel 1846.szeptember 8-án  találkozott először)https://hu.wikipedia.org/wiki/Szendrey_J%C3%BAlia

2022. december 14., szerda

Petőfi -Jókai Mór emlékezése

 Kedves régi Szerzőtársak, Olvasóink!.

Visszatértve -az utca gyűjtések szünetében való gyakorlathoz-   kortörténeti érdekességek jönnek.

 Ágnes  jóvoltából van  módunk megismerkedni a Petőfi album c  könyvből ( megjelenési év: 1898)  a Petőfirőól szóló  írásokkal. 

Most épp Jókai  Mór  vissazemlékezése kerül  közreadásra belőle.. 

Petőfi személye, csak a bevezetője Jókai  gondolatfolyamának azon  hőseinkről , akikből jónáhánynak a  nevét sem hallottam (-gondolom nem leszek egyedül  vele-) , s megrendítő sorsaikról.

Milyen más lenne a magyar  irodalom és történelem  együttes  tanítása, ahol ezeket az eredeti írásokat olvashatnák a fiatalok, (olvashattuk volna) s nem  a leegyszerűsített, "lényegre törő" összefoglalókat. 

Sorsok, amelyek a szabadságharc leverése utáni 170 évben  többször is megismétlődtek, megismétlődnek ma is.

Fájó felismerés újra, hogy

amit nem ismerünk, 

amit nem tanultunk, 

amit  nem tanultunk meg

amiből nem tanultunk, 

az újra  és újra  bekövetkezik.

Sodró Jókai  írása, nem akaródzik abbahagyni, míg a végére  nem érek. 

Mennyivel több értelme lenne, ezt a pár oldalt a gyerekekre "rákényszeríteni" , mint  1000 oldalas  regényeit, -amit  mamár el sem olvasnak persze. Ebből a pár oldalból pontosan  megtudhatnák miért  tarja  magyar irodalomtörténet az egyik legnagyobb  írónknak, s még talán  élveznék is rácsodálkozást, talán még felkeltené az érdeklődésüket is   valamelyik  regénye iránt.  















Jókai Mór (1825-1904)
regényíró, 
országgyűlési képviselő
a Magyar Tudományos Akadémia igazgató -tanácsának a tagja,
a Szent István-rend  lovagja
a Kisfaludi Társaság tagja
a Petőfi Társaság elnöke

2022. december 12., hétfő

Petőfi utca-Szenna

Istvántól kaptuk az első Petőfi utcás  fényképet, s még  mellékelt hozzá személyes  útmutatást is! 

"Szenna, Kaposvártól délre 8 km-re fekszik a Zselic majdnem közepén. Híres a falu múzeum, valamint a művészet tagozatos általános iskola. A világháború után itt élt Tildy Zoltán volt köztársasági elnök. Ma utca van elnevezve róla. A vadvirág út Kaposvárról indul, átmegy Kaposszerdahelyen, Szennán, Zselickisfaludon és Szilvásszentmártonban ér véget. Ezen az úton a Zselic különleges virágai vannak kifaragva ember nagyságú faszobrokban. "

Nagy köszönet  érte!   Természetesen  a köszönő/ ajándék  Petőfi vers most is  következik: Világosságot


Virtuálisan is  végigsétálhatunk,- s  ajánlom is, a linkre  kattintva-, fél  perc  csupán, de megéri  egy kicsit  megismerni közelebbről ennek a rövid, de kaptatós utcának  hangulatát.  

Szenna Petőfi utca a google maps  jóvoltából


Turek Miklós(sz:1973)

színész rendező,

a Versszínház megalapítója

Legjobb férfi előadói díj

birtokosa

https://hu.wikipedia.org/wiki/Turek_Mikl%C3%B3s



Szenna  nevét először  1252-ben a szentbenedeki kolostor  alapítása kapcsán említik. 

A régészek szerint  itt királyi udvarház állt XI-XII. században. Lakóivalószínűeg a királyi kanászok leszármazottai.Azoké a szlávoké, akiket aa pannonhalmi  apátság telepített itt le. 1500-ban Corvin János kapta  II: Ulászlótól.Később földbirtokosok tulajdona lett.  XVI. századi oklevelekben a  kaposvári  vár részeként  említik  Zenna   néven. Első tempolomuk az 1600 évek-ben épül, Egy évszázad  múva  az Eszterházy család  birtoka lett.
"A falut elzártsága miatt elkerülték a történelem nagy viharai. A községben főleg állattenyésztéssel és földműveléssel foglalkoztak. A sok domb miatt a területen a szőlő-és gyümölcstermesztés volt a jellemző, emellett igyekeztek gabonából is önellátóak lenni. A környező erdők makkja kiváló volt a sertéstenyésztésre. A 19. században, amikor elterjedt az istállózó állattartás, a szarvasmarha tenyésztésre tolódott a hangsúly. A nagyobb arányú erdőirtás a 18. század elején indult meg, mert megnövekedett a lakosság száma, 1890-ben megközelítette az 1200 főt. Mivel még így is kevés volt a művelhető föld, a családok arra törekedtek, hogy lehetőleg csak egy gyermekük szülessen, kialakult az "egykézés". A földek egyesítése érdekében lehetőleg falun belül házasodtak, nem nagyon keveredtek más népekkel. Ennek köszönhetően jelentősen csökkent a lélekszám, 1980 óta viszont újra nőtt, jelenleg 753 főt számolhatunk.
A Zselicben ez a település őrizte meg legtovább népi viseletét, az I. világháborúig mindenki ezt hordta.  http://www.szenna.hu/?page=rolunk (bőséges informácival a falu múltjáról, jelnéróől. Érdemes  rákattintani. 

István készített nekünk  két szép  fényképet is!  Nagy köszönet a személyes élmény átadásért!






Folytatása a Petőfi utcák-terek felfedezésének

Az elmúlt 11 hónapban a Budaörsi Olvasókör  égisze alatt folyó  gyűjtőmunka  -a gyűjtők örömét  , elhivatottságát látva- ezen új blogban  folytatódik.  

A cél változatlan

minél több helyre  eljutva a 

Petőfi utcatáblákat /szobrokat  megörökíteni, 

s közreadni készítőjével, 

és a település  rövid  bemutatásával,  

s persze a   köszönő/ ajándék Petőfi versekkel!  

Csodás virtuális utazás volt  - és remélem lesz  a továbbiakban is - a Petőfi nevét  megörökítő közterek , szobrok, emléktáblák  kapcsán  bepillantani  piciny és  nagyobb falvak, kis és nagyvárosok történelmébe, s jelenébe. 

Mindegyik egyedi volt, de ezen belül is   olyan ritkaságok is  szemünk elé kerültek, amikre talán sosem figyeltünk volna  fel, ha nem célzottan  keressük a Petőfi utca  tábláját.

Ez a keresési akció tette információ értékűvé, hogy vannak települések, amelyeknek  utcatábláin is megjelenik a település címere- mely sok mindent  azonnal  "közöl is" : múltjáról, jelenéről, , míg mások nem teszik  ezt. 

Divat?   Nyílván van az utcatábláknál is  divatirányzatok. Vagy  valamilyen  más alapú elköteleződés ez? (Utóbbira  tippelek, - a lokálpatrionizmus  erőteljesebb jelenlétére,- persze lehet, hogy tévesen. ) 

Ha  csak a  legutóbbi felfedezést veszem, -( az  arany betűs  Petőfi Sándor  utcatábla) - biztos, hogy legalább 50-60-szor  jártam életemben  alatta,  s nem vettem eddig észre! 

Vannak  kék alapú táblák, fehér betűkkel , és  fehér alapon  kék betűkkel



A többség azonban fehér alapon fekete betűs. 



Vannak díszkerettel ellátott  és keret nélküli,  csupán a az utca  nevét  tartalmazó  táblák.

Vannak indamintásak, és van néhány egyedi festésű is a gyűjteményünkben.






Vannak kőbe vésett vagy abból  kidorombodó írásúak



Találkozhattunk 50-70 éves  - eredeti formájában megőrzött- utcatáblával.

Volt  olyan  Petőfi utca, amelyben egyetlen ház volt , s  hosszú utcájának  végpontja  a temető volt. 



Voltak négyzetes alakúak  is   a téglap formájúak között.

Voltak Petőfi utcák, ahol  egyetlen házon sem volt  utcatábla,
                    -házszám is csak hébe - hóba ,
                                     és csak  az utca  elején egy irányjelzelő tábla mutatta a közterület nevét. 


Ezeken felül  3  nagy csoportba is rendezhetők a táblák  .:

a Petőfi utca/tér  feliratúak,  

 a Petőfi S. utca/tér  feliratúak, és a 


Petőfi Sándor utca/ tér feliratúak. 

Mindez így együtt mutatja, hogy  Petőfi neve sokféleségünk egybefoglalása is. Összetartazásunk  szimbóluma, 

 különbözőségeink megtartásával, 

vállalásával ,

 egyazon kultúra  részesei vagyunk.

Az az ország ahol egy  rövid vers  -  Anyám tyúkja - márvány  emléktáblát  kap 1923-ban, s őrződik e  tábla már  100 éve,  ott nyílvánvalóan  költője , halála  után 170 évvel is ,  fontos üzeneteket, fontos kapcsolódásási  pontokat   hordoz. Nem véletlen , hogy  Petőfi  ikonikus  verseit  minden zenei stílusban  megtaláljuk, s ezek a versek újra és  újra felfedeződnek a fiatalok körében  önkifejezésük  megjelenítésében.

Petőfi kapcsolódási pont  önmagunkhoz, ifjúságunkhoz és  jelen  életkorunkhoz is egyszerre. Jöhetnek  különböző korszakok, politikai irányok, de Petőfi versei  felül írják , még azokat is , akik propagandaként "zászlójukra tűzik". Népszerűsítéseik  megőrizték Petőfi státuszát, (1946-1956) de  a költészete, egyúttal feléjük is  emelkedett. 

(Hasonló  játszódott le akkor is amikor   tiltani , elhallgatni akarták az elmúlt 200 évben. Búvó patakként   megőrződött és  az első adandó alkalommal    - pl a haynaui  rémuralom elmúltával- felszínre  tört! )

Remélem, hogy sok örömünk, érdekes   felfedezéseink lesznek továbbra is!  :  Kóra Zsuzsa