Az elmúlt 11 hónapban a Budaörsi Olvasókör égisze alatt folyó gyűjtőmunka -a gyűjtők örömét , elhivatottságát látva- ezen új blogban folytatódik.
A cél változatlan,
minél több helyre eljutva a
Petőfi utcatáblákat /szobrokat megörökíteni,
s közreadni készítőjével,
és a település rövid bemutatásával,
s persze a köszönő/ ajándék Petőfi versekkel!
Csodás virtuális utazás volt - és remélem lesz a továbbiakban is - a Petőfi nevét megörökítő közterek , szobrok, emléktáblák kapcsán bepillantani piciny és nagyobb falvak, kis és nagyvárosok történelmébe, s jelenébe.
Mindegyik egyedi volt, de ezen belül is olyan ritkaságok is szemünk elé kerültek, amikre talán sosem figyeltünk volna fel, ha nem célzottan keressük a Petőfi utca tábláját.
Ez a keresési akció tette információ értékűvé, hogy vannak települések, amelyeknek utcatábláin is megjelenik a település címere- mely sok mindent azonnal "közöl is" : múltjáról, jelenéről, , míg mások nem teszik ezt.
Divat? Nyílván van az utcatábláknál is divatirányzatok. Vagy valamilyen más alapú elköteleződés ez? (Utóbbira tippelek, - a lokálpatrionizmus erőteljesebb jelenlétére,- persze lehet, hogy tévesen. )
Ha csak a legutóbbi felfedezést veszem, -( az arany betűs Petőfi Sándor utcatábla) - biztos, hogy legalább 50-60-szor jártam életemben alatta, s nem vettem eddig észre!
Vannak kék alapú táblák, fehér betűkkel , és fehér alapon kék betűkkel
A többség azonban fehér alapon fekete betűs.
Vannak indamintásak, és van néhány egyedi festésű is a gyűjteményünkben.
Vannak kőbe vésett vagy abból kidorombodó írásúak
Találkozhattunk 50-70 éves - eredeti formájában megőrzött- utcatáblával.
Volt olyan Petőfi utca, amelyben egyetlen ház volt , s hosszú utcájának végpontja a temető volt.
Voltak négyzetes alakúak is a téglap formájúak között.
Ezeken felül 3 nagy csoportba is rendezhetők a táblák .:
a Petőfi utca/tér feliratúak,
a Petőfi S. utca/tér feliratúak, és a
Petőfi Sándor utca/ tér feliratúak.
Mindez így együtt mutatja, hogy Petőfi neve sokféleségünk egybefoglalása is. Összetartazásunk szimbóluma,
különbözőségeink megtartásával,
vállalásával ,
egyazon kultúra részesei vagyunk.
Az az ország ahol egy rövid vers - Anyám tyúkja - márvány emléktáblát kap 1923-ban, s őrződik e tábla már 100 éve, ott nyílvánvalóan költője , halála után 170 évvel is , fontos üzeneteket, fontos kapcsolódásási pontokat hordoz. Nem véletlen , hogy Petőfi ikonikus verseit minden zenei stílusban megtaláljuk, s ezek a versek újra és újra felfedeződnek a fiatalok körében önkifejezésük megjelenítésében.
Petőfi kapcsolódási pont önmagunkhoz, ifjúságunkhoz és jelen életkorunkhoz is egyszerre. Jöhetnek különböző korszakok, politikai irányok, de Petőfi versei felül írják , még azokat is , akik propagandaként "zászlójukra tűzik". Népszerűsítéseik megőrizték Petőfi státuszát, (1946-1956) de a költészete, egyúttal feléjük is emelkedett.
(Hasonló játszódott le akkor is amikor tiltani , elhallgatni akarták az elmúlt 200 évben. Búvó patakként megőrződött és az első adandó alkalommal - pl a haynaui rémuralom elmúltával- felszínre tört! )
Remélem, hogy sok örömünk, érdekes felfedezéseink lesznek továbbra is! : Kóra Zsuzsa
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése