2022. december 25., vasárnap

Petőfi Sándor tagiskola- Salgótarján

A Salgótarjáni Általános Iskola  Petőfi Sándor Tagiskoláját, nem csupán  szép keringős  videója miatt  választottam be  Petőfire  emlékező  blogunkba,hanem mert már  régóta szándékoztam e  példaértékű pedagógusi kar munkáját közreadni. Ráadásul ezen iskola története igazán nagy részletességgel  van  feltéve az internetre.https://petofi-starjan.edu.hu/index.php/iskolankrol

Az alábbi idézetek az iskola bemutatkozó oldaláról, a fenti  internetes címen található-

"A Petőfi Sándor Iskola a város egyik legrégebbi oktatási intézménye. A XIX. sz. közepén megindult ipari fejlődésnek köszönheti alapítását.A salgótarjáni Vasfinomító Társulat az elsők között alapított alkalmazottai gyermekeinek nevelésére, oktatására elemi népiskolát. A vállalat célja volt: „erkölcsös, értelmes, józan-gondolkodású, egészséges szervezettel bíró, munkaszerető munkásokat nevelni”.

 "Magyarország legtökéletesebben megépített, legjobban felszerelt, a modern pedagógia legkényesebb igényeit is 100%-ban kielégítő, a higiéné összes követelményeinek megfelelő új iskolaépület." – vélekedett 1925. nov. 5-én az avatóbeszédet tartó rangos vendég, gróf Klébelsberg Kúnó vallás és közoktatási miniszter."

"1957-től 1960-ig SZTAHANOV ÚTI LEÁNYISKOLA és  SZTAHANOV ÚTI FIÚISKOLA néven két intézményként működött. Ekkor bővítették emelet ráépítéssel 6 tanteremmel az épületet.A zsúfoltság csökkentésére az 1970-es évek közepétől 5 nagyméretű tantermet feleztek meg"

https://fortepan.hu/hu/photos/?q=Pet%C5%91fi%20%C3%A1ltal%C3%A1nos%20iskola

"1979-ben az iskola - díszes ünnepség közepette - felvette a Petőfi nevet. (a nosztalgia a Petőfi név iránt 1970-től élt, amikor is a Petőfi úttörőcsapat egy országos versenyen való sikeres szereplés "jutalmaként" Lenin nevet kapott."


"1988-ban indult a nyugati nyelvek oktatása. Először a német, majd az angol vert mély gyökereket az intézményben, melyben kiemelt szerepe jutott a külföldi vendégtanároknak. A tantárgyi és szépkiejtési versenyek mellett nyelvvizsgák letételére is többen vállalkoznak tanulóink közül."

"Az iskola tantestülete 1990-ben - más intézményekkel és tudományos tanácsadókkal szövetkezve - egy gyermekközpontú, humánus iskola-modell kifejlesztésébe kezdett. Az alapoktól (1. osztálytól) indulva 12 évfolyamos iskola építésén munkálkodtunk (1996-tól önállóan). Az iskola neve 1990-től Petőfi Sándor Iskola"

A 2003-2004-es tanévtől az országos integrációs hálózat bázisiskolája.
Ennek keretén belül iskolánk két pedagógusa vállalta, az „Esélynövelő roma koordinátorok képzése és foglalkoztatása „című pályázattal, két roma fiatal felkészítését az érettségire, és egy szakma megtanulására.

2006-2007-es tanévtől a Savária Alapfokú Művészetoktatási Intézmény kihelyezett táncoktatást indított el. 
Sőt  felnőtt oktatás is  folyik  a 5- 8 osztályos  évdolyamokon, esti képzéssel, hogy minél több fiatal eljuthasson az általános  iskola befejezéséhez.
Az iskola tanulói többségében roma tanulók, ami majd a videóban is jól látható.

S jól tudják, hogy a  művészeti  oktatás hozza meg az áttörést . Már az ókorban is  tudták, csak hinni kéne benne! Ők megteszik!






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése