2023. január 31., kedd

Petőfi Sándor utca- Kaposszerdahely

Istvántól újabb Petőfi utcatáblát és kaposszerdahelyi nevezetességek fényképeit kaptunk  . Nagy köszönet érte, és természetesen a köszönő /  ajándék  Petőfi vers  is  következik : a Hazámban című




Szerencsére a google maps  segítségével mi is   végigsétálhatunk rajta- . 

  https://www.google.hu/maps/@46.3210902,17.7573076,3a,75y,143.45h,81.7t/data=!3m7!1e1!3m5!1sbuHpgBag5944f_S-hfFn9Q!2e0!5s20210901T000000!7i16384!8i8192?hl=hu

Petőfi Sándor: Hazámban


Stohl András (sz.:  1967)

Jászai Mari 

és  vastaps díjas, 

színész. 

film és szinkron színész

televíziós műsorvezető

https://hu.wikipedia.org/wiki/Stohl_Andr%C3%A1s



Kaposszerdahely -bár  nem nagy lélekszámú település-  történelme  régre nyúlik vissza. 

1230-ban már vásártartartási  jogot kapott (szerdai napra),és 10 év múlva már temploma és plébániája volt. 1403-től a Kaposvári Vár része lett.

A török  korban annyira elnéptelenedett hogy  mindössze 2-8 házban éltek 

Amikor 1706-ban kurucuk kezére  került, az ott lakó  rácok  elhagyták a falut . 1726-ban a birtokviszony rendezése során két  család  , a Lengyel és a Prilej család kezébe került, akik nagy szőlő ültetvényeket  ültettek és  megindult  a település fellendülése korábban lerombolt templom helyére  kápolnát  építettek. 

Az 1831-es kolerajárvány 30 ember életét vette  el- Az 1800 as évek utolsó évtizedében az eladósodott középbirtokosok eladták földjeiket, és ezzel együtt kisparaszti  gazdálkodást folytató családok  telepedtek meg. 1904-ben iskolát építettek. és a település 1909-ben lett hivatalosan Kaposszerdahelynek elnevezve  a  belügyminiszter  által-

https://hu.wikipedia.org/wiki/Kaposszerdahely

A Petőfi Sándor utca első  épülete a katolikus  templom, ,melyet István külön le  is fotózott számunkra. valamint  a község egyetlen portré szobrát is , Szent Istvánt, melyet a helyi művész Göbölös Attila készített. nagy köszönet  érte! 




Egy hangulatos  falubemutató videóra is leltem. Amiből jobban megismerhetjük e apró települést.
S milyen boldogító, hogy innen is van Petőfi utcatáblánk!  
 
  Roma kultúra  Napját  tartanak évente

van nyugdíjas énekkara
  


és cross versenye jótékonysági  motoros találkozója. Reiki tanfolyama,
 

2023. január 30., hétfő

Petőfi Sándor utca- Pomáz

Bernát küldte a Pomázon készült  fényképeit az ottani  Petőfi Sándor  utcatábláról. Nagy köszönet fiatal támogatónknak a lelkes  utcatábla gyűjtésért, melyért természetesen  köszönő/ajándék  Petőfi  vers  is  jár. Most  A puszta  télen lesz ez.

S nem csupán az utcatáblát  fotózta le Bernát, hanem  -mint már korábban  is- , utcarészletet  is kaptunk! Nagyon  hangulatos kép! Nagy köszönet érte! 

S újra  egy címeres  utcatábla!  Láttunk már  jópárat  ilyent, de  egyszínű címerest még nem. Hiába  ahány település, annyi különlegesség az utcatáblák terén is! 



Virtuálisan is  végigsétálhatunk mi is a goggle maps  segítségével, s igazan takaros, rendben tartott, a két oldalán gondozott árokkal szegélyezett utcán

https://www.google.hu/maps/@47.6391769,19.0282583,3a,75y,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1soodM671jUlL8Fi9UiX6nOw!2e0!7i16384!8i8192?hl=hu


Petőfi Sándor: A puszta télen


Agárdi Gábor (1922-2006)

Jászai Mari  és   Kossuth díjas

Érdemes és  Kiváló Művész

 a Nemzet Színésze



https://www.nemzetijelkepek.hu/onkormanyzati-cimerek?title=pom%C3%A1z&field_megye_target_id=All

Pomáz városa az ősidőktől lakott  terület réz és bronzkori sírok  alapján, de laktak itt , később  kelták, avarok, longobárdok, majd a rómaiak vették birtokba .Első írásos említése 1138-ból való. Vak Bottyán egyik oklevelében. 1277-ből egy adománylevélből kiderül, IV. László király pomázi birtokát Erzsébet hercegnőnek adományozta. Árvíz és pestisjárvány pusztította lakosságát többször is. 

A törökkorban a magyar  lakosság jelentősen megcsappant, mindössze 10  családvolt magyar nemzetiségű.  A törökök kiűzése után  újra fejlődésnek indult. Szőlő ültetvények, borászat, bőrfeldolgozó, kerékgyártó, kőműves iparosok kézműiparos cégek  alakultak, gőzmalmok létesültek

 https://hu.wikipedia.org/wiki/Pom%C3%A1z

1773-ban Wattay Pál építette a kastélyt, amelyet  unokahúga, Teleky Józsefné örökölte meg

https://hu.wikipedia.org/wiki/Teleki%E2%80%93Wattay-kast%C3%A9ly

  Mivel  városbemutató videót nem találtam, ezért  kiválasztottam 2 nevezetességét , ízelítőnek, a város kulturális,/ történelmi  éltének (múltjának) .

Pertőfi is járt  Pomázon, barátjával,  amelyről majd a videóban  kapunk  információt








2023. január 29., vasárnap

Petőfi Sándor utca-Hatvan

Ilona most  Hatvanban  járt, s megint  csodaszép fényképekkel  ajándékozott meg minket . Nagy  köszönet érte,  és  a köszönő/ajándék petőfi vers  ezúttal : a JÖVENDÖLÉS. S bár  már  volt ez a vers tavaly. de most  egy új interpretációban Mészáros Gábor  előadásában hallható. 




Virtuálisan is  sétálhatunk  rajta: Régi és újabb utcatáblákat  is  megfigyelve. A négyzetes bizonyára megvan bő 50-60 éves!
https://www.google.hu/maps/@47.672861,19.684658,3a,75y,163.1h,94.96t/data=!3m6!1e1!3m4!1sdv4pxL-mLsK91tctaXj8QA!2e0!7i16384!8i8192?hl=hu


Mészáros Gábor (sz. 1986)

színész

a Szabadkai Kosztolányi Dezső színház tagja

https://www.theater.hu/hu/portre/meszaros-gabor--7674.html




https://www.nemzetijelkepek.hu/onkormanyzati-cimerek?title=Hatvan&field_megye_target_id=All

Hatvan  városa  helyén már az újkőkorban is laktak, de jelentős településsé a réz és  bronzkor idején vált. Ez időben a szteppi pásztornépek  telepedtek meg itt. Oly  jelentős volt a régészeti leletek alapján  e terület, hogy  HATVANI KULTÚRA  nevet  kapta. A bronzkor után egy jó ideig nem  jelentős számú lakossága. Egymást váltogatták, a szkíták, szarmaták, kelták,  avarok és végül  a honfoglaló magyarok  A VÁROS neve  besenyő-török eredetű, jelentése töredéknép. 

1170-ben a premontrei szerzetesek telepedtek meg a mai város  területén és kolostort építették. Hatásuk egyre jelentősebb lett. Az első írásos emlék 1235-ből való. A település jelentősége hamarosan megnövekedett, mert a Buda - Krakkó út itt is átment. I (Nagy) Lajos király idejében a város  többször is  szállást adott az itt átvonuló királynak. 1406-ban megkapta a mezőváros  címet és országos vásártartás  jogát is.

A török időkben a török szandzsák rendszerébe  került, így egyre több török  telepedett le a magyar  lakosság kisebbségbe  került. A török uralom 1686-ban ért véget

Grassalkovich Antal 1734-ben megvette a hatvani birtokot sok fejlesztést  vitt végbe. Kastélyt építtetett,  posztómanufaktúrát alapított., bár sosem lakott itt. 1841-ben kihalt  a Grassalkovich család, így a kastély romlásnak indult.

1849-ben Hatvan városa a Tavaszi hadjárat egyik  győztes  csatájának színere volt., majd  a július 12 után az oroszok főhadiszállása  lett. 

A kiegyezés után kezdődött el a város fellendülése, elsősorban  a vasútépítés hatására., s Magyarország egyik fontos  vasúti csomópontjává vált. Takarékpénztár, majd  cukorgyár létesült, később paradicsomkonzervgyár létesült (Aranyfácán terméknévvel)

https://hu.wikipedia.org/wiki/Hatvan#T%C3%B6rt%C3%A9nete

Ilona  a város nevezetességeit is lefotózta, így  most  város fényképes   bemutatója következik. Nagy köszönet a képekért  !







Ilona külön figyelmet szentelt  a vasútállomás és vasúttal kapcsolatos emlékekre is!



Hatvanban sok  szobor is található a központban. Ezekből is egy csokorra valót  gyűjtött össze  Ilona

          Kossuth Lajos                         Grassalkovich Antal                          Baross Gábor
             
                   Balassi Bálint                                                                     Szent István király    

          Werbőczy István                                                                  Radnóti Miklós

S nem maradt ki a  városon átfolyó (most épp csak csordogáló) Zagyva  



Ilona igazán  tartalmas  fényképes  beszámolója  után  én  a Hatvany Lajos Múzeum  invitálóját kívánom csak  hozzáfűzni a  város bemutatásához. Hatvan városát  mindenképp érdemes  felkeresni, akár  több napra is ! 


2023. január 23., hétfő

Petőfi Sándor Gimnázium - Budapest

Ilonától kaptuk Budapestről  az I kerületi Petőfi  Sándor  Gimnáziumról készült   fotókat. Nagy köszönet érte !.

 S természetesen a köszönő/ajándék Petőfi vers is következik: Az országgyűléshez című







Horváth Kristóf "Színész Bob"

színész

A Slam Poetry Országos Bajnokság többszöri győztese

http://slampoetry.hu/allando-slammerek/horvath-kristof-szinesz_bob/

Bemutatása  saját videójával

A  főváros  egyik legrégibb  gimnáziuma. 1892-ben kezdte meg működését- Fiú gimnáziumként,  s még nem Petőfi nevével fémjelezve. Azt csak 1946-ban kapta.. M.K.ÁLL.. Főgymnasium, majd Verbőczy István Gimnázium  nevek után. Jelenleg: a hivatalos elnevezése Budapest I. Kerületi Petőfi Sándor Gimnázium.  

A koedukált  oktatás 1963-óta van falai között ,ezt megelőzően kizárólag  fiúk  járhattak  tanulni ide. 

Az iskola tanulója volt  a későbbiek magas állami  tisztséget betöltő, vagy kimagasló  teljesítményt elérő diák: - Göncz Árpád, Medgyessy Péter,  Kupa Mihály, Ferencsik János, Tandori  Dezső, Makovecz Imre, Máté Péter.....

Itt érettségizett József Attila és Radnóti Miklós is, s itt tanított Nemes Nagy  Ágnes költő is.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Pet%C5%91fi_S%C3%A1ndor_Gimn%C3%A1zium_(Budapest)

Ilona készített még  fényképet a közelben lévő  Haydn és Ottlik Géza emlékműről is. Nagy köszönet  érte!




2023. január 19., csütörtök

Szeget szeggel- Petőfi Sándor

 Vers mindegy, kinek !

Lutter Imre  yuotube  csatornáján a legújabb vers amit  előad a Szeget  szeggel! Nem elmond, felolvas, előad!  Három  perce igazi színházi, színészi élmény.  .

Ezt mondja Ő, magáról az előadása végén:

" A dolgok változnak,

a vers örök

Az élet őszinte szóért könyörög!

Én ezeket az őszinte szavakat, 

és érzéseket tolmácsolom Neked-

ha  engeded! "

Lutter Imre (sz:1977.)

Wlassics Gyula , Radnóti

 és Bánffy díjas 

versmondó, előadóművész

A Magyar Kultúra Lovagja, 

a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetettje ,

a 2019-es  egyéni versmondás Guinness rekordere

https://hu.wikipedia.org/wiki/Lutter_Imre#D%C3%ADjak,_elismer%C3%A9sek

https://lutterimre.hu/

De mit is jelent ez a két szó? Szeget szeggel! Gondolom nem én vagyok az egyedüli, akinek feltűnik , hogy míg a vers ismerős, a címe elgondolkodtat. Mit is jelenthet ez a szóösszetétel Köze van.-e  egyáltalán a  szeghez(szöghöz) ?.

Egy  gyors utánanézés a neten  ( az irodalom óra  minden részlete  nem marad meg az emberben) s a megoldás a jó öreg  közmondásokból  kapható meg. 

 Szeget szeggel = Rosszat rosszal gyógyítani  

Pl betegséget keserű orvossággal.

(bántást, bántással kiegyenlíteni) saját  megfogalmazásomban 

https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Szolasok-regi-magyar-szolasok-es-kozmondasok-1/erdelyi-janos-magyar-kozmondasok-konyve-2E62/sz-4970/7046-szeget-szeggel-6615-4A03/

Lehet  másik  magyarázata is a címnek. (annál is inkább, mert  mini  színpadi mű is egyben a vers) 

Petőfi bizonyára ismerte  Shakespeare Szeget szeggel c.  művét (hiszen maga is fordított részleteket Shakespeare  drámaiból. Akkoriban  a  Szentiván éji álom, Szeget szeggel címmel  mehetett . Az  első magyar  fordítás  során (1623-ban ezzel a címmel szerepelt) 

https://mek.oszk.hu/04500/04561/html/magyar.htm

2023. január 18., szerda

Villány- Petőfi ünnepe

Babi-tól kaptuk Villány, Petőfi utcájának  tábláját, s az  akkor épp a 100. a bejegyzés volt. Neki is köszönhető, hogy az elmúlt évünk oly gazdag, színes  volt. Első kérésre a programunk mellé  állt és jónéhány  utcatábla fényképe nyomán  szép helyeken jártunk és szép versekkel gazdagodtunk általa Köszönet érte újra! .  https://petofi200.blogspot.com/2022/05/villany-petofi-sandor-utca.html Egy  videót kaptunk.  Mondta már  tavaly év végén, hogy  a könyvtárukban  januárban lesz egy Petőfi est, és majd beszámol róla. . Ez  létre is jött és Babi  is aktív  szervezője volt  ezen  ünnepi estnek. 

A 2023-as Petőfire  emlékező  helyi műsorok két  dologban  nagyon különböznek az elődiektől. 

  • Nem csupán ott  ünnepli a helyi lakosság ahol valamilyen konkrét  Petőfi nevéhez, vagy életéhez kapcsolódó esemény, intézmény van, hanem ahol van pár ember aki  összefog és szeretetből, tiszteletből , önerőből hoz létre  egy  saját ünnepi  eseményt. Petőfi tiszteletére.  
  • A műsor esemény igyekszik minél szélesebb spektrumát megmutatni . a Petőfi életműnek (mint ahogy ezt tavaly és idén   mi is tesszük.) Ezzel szakítva minden korábbi  hagyománnyal

Most is teljes  Petőfi  élet és költészet -képet kapunk a műsort adó Barabás József villányi lakos által. Most nem írom le hogy  ki Ő, mit érdemes  tudni róla, mert azt Babi részletesen  elmondja a videó elején.  


Barabás József  (sz. 1950)
színi-rendező,
kertészmérnök

2023. január 17., kedd

A tavalyi Petőfi 200.blogunk utóélete

A tavalyi Petőfi 200  projekt szerzőitől egyre több  telefon, e-mail, vagy szóbeli megkeresés ér  el hozzám. Megosztják élményeiket, az épp  akkor  hallgatott  rádióműsor, vagy  előtte  való nap látott , Petőfivel kapcsolatos  tv műsor , vagy   újságban olvasott Petőfivel kapcsolatos írások kapcsán. S olyankor is jön a kép és  hanganyag, mikor  valaki a saját  falujában rendez  barátaival Petőfi emlékműsort.   

Először is a köszönet  ezekért a kellemes  beszélgetésekért, e-mail-ekért , melyek azt  erősítik, hogy kis  virtuális  utazásaink mély nyomot hagytak. Kíváncsiságot, odafigyelést Petőfire  mindenképp ! S ez nagy  öröm! Van miről beszélgetni, van kivel megosztani egy-egy Petőfi élményt. Ez az igazi hozadéka  a tavalyi évnek. 

Nagy köszönet érte, mindannyiótoknak és  szóljon akkor  Nekik /nekünk  ajándékként az eddigi  felfedezésekerét: A téli esték c Petőfi vers  zenés feldolgozásban

Molnár Bianka

Közreadom én is , hiszen mindannyian szerzőtársak vagyunk. Felfedezéseik/ fényképeik éltették  a blogot s  remélem éltetik továbbra is!   

Sz. Zsuzsa, kinek  tavaly oly szép személyes élménybeszámolóját olvashattuk, most is   figyeli, hogy milyen érdekességek jelennek meg az újságokban. A minap egy újságlapot adott  a kezembe, tele  kortárs költőink Petőfi vers parafrázisaival








https://petofi200.blogspot.com/search/label/Pet%C5%91fi%20bennem%20%C3%A9l-Sz%C5%B1cs%20Zsuzsa

Hilda, akinek az elmúlt évben  jópár szép  utcatábla képet, s   települést  is  bemutató fényképet köszönhettünk felfigyelt egy-  újságcikkre, amit a blog szerzői , olvasói , nyugodtan  kiegészíthetnének, hiszen van  Petőfi kilátó és Petőfi  Lakásfenntartó Szövetkezet ,vagy a Petőfi könyvállomás, képünk is. Nem is beszélve  az Anyám tyúkjá-s emléktábláról


https://petofi200.blogspot.com/2022/07/a-petofi-kilato-ujra-latogathato.html

https://petofi200.blogspot.com/2022/03/petofis-belyegek.html

https://petofi200.blogspot.com/search/label/Pet%C5%91fi%20lak%C3%A1sfenntart%C3%B3%20Sz%C3%B6vetkezet

https://petofi200.blogspot.com/search/label/Pet%C5%91fi%20k%C3%B6nyv%C3%A1llom%C3%A1s-P%C3%A9cel

Nelli, aki Makóról tudósított  tavaly most .  a Duna tv Szeretlek Magyarország műsorának  Petőfi  kvíze kapcsán felhívott és  megbeszélhettük, hogy az ott  elhangzott kérdésekre milyen  választ adtunk volna?

https://petofi200.blogspot.com/2022/08/mako-petofi-park.html

Én kicsit sokalltam a  8000-es számot  ami  Petőfi nevével  fémjelzett utcát, teret, szobrot, intézményt,  jelent. Szerintem nincs  ennyi, hiszen épphogy  Petőfi nevének eltűnési időszakában vagyunk. Nincs  minden  magyarországi  településen   Petőfi uta/tér/köz. Márpedig  a KSH adata szerint e mindössze 3155  település volt 2022.május1-én https://www.ksh.hu/teruletiatlasz_telepulesek

 Petőfi szobor, emléktábla meg  még kevesebb helyen , Petőfi nevű intézménynév is eltűnőben van. Konkrét  tapasztalat épp  a blog, település bemutató része  kapcsán, hogy iskolák, művelődési  otthonok Petőfi  nevei  változtak meg mássá az utóbbi 10-15 évben. Elég ha csak az egyik korábbi  bejegyzésre utalok, (Bicskére). Számos iskola is elveszítette Petőfi nevét, ha  egyházi fenntartásúvá vált.  Lehet, persze, hogy a határon túli települések Petőfi emléktábláit, szobrait  intézményeit is belevették, de nem hiszem , hogy az kitenne 3000 -et.

Antal Barbarától Petőfi körtefájáról, no meg a Petőfi lakásfenntartó szövetkezetről  kaptunk tavaly  tudósítást Ez igazán Nagy különlegességnek számít t. 

https://petofi200.blogspot.com/search/label/Pet%C5%91fi%20k%C3%B6rtef%C3%A1ja%20Sz%C3%A9kelykereszt%C3%BAron

Minden esetre az látszik, hogy aki tavaly  lelkesen  gyűjtögetett a Petőfi táblákat a blogba, most is  figyeli, azokat a híreket, tudósításokat, amelyek Petőfiről szólnak, vagy vele kapcsolatos  információkat  közölnek! S  ez  öröm.

2023. január 16., hétfő

Petőfi utca- Szigethalom

Ilonától  kaptuk a szigethalmi  képeket . Nagy  köszönet érte, s természetesen a  köszönő/ajándék  Petőfi vers  most is következik, előtte azonban nézzük az utcatáblás képeket. Annál is  inkább, mert Ilonának most is egy  ritkaság került  a fényképezője elé. Volt már néhány  kék utcatábla  fehér  betűvel. volt  fehér tábla  kék betűvel, de kék tábla sárga  betűvel még nem . S mellé egy házi készítésű,  fa alapra festett  utcatábla is   felkeltette  figyelmét és lefotózta.  Egyre több  egyedi utcatábla kerül a gyűjteményünkbe a hivatalos  utcatáblák mellett, s jóleső érzés   látni, hogy a házak tulajdonosai időt, energiát   belefektetve, fontosnak tartják, hogy elkészítsék!



A google  maps alapján a HÉV  sinei elválasztják egymástól az utca  két  oldalát. Viszont széles nagy porták követik  egymást. Szigethalom Petőfi utca virtuális sétájára

A köszönő/ajándék Petőfi vers, most egy  megzenésített verscsokor igazából . Ismerős és  új  dallamok, melyek szövegét, egy.-egy Petőfi vers adja.


 Varga Katica énekesnő

https://mezotur.reformatus.hu/a-zene-szarnyan




Szigethalom, város  a Csepel sziget közepe táján  helyezkedik el, Már a bronz korban is lakott település volt. amelyről régészeti leletek tanúskodnak   Ma kertvárosias  un. sakktábla szerű település. 1950-ig  Tököl településhez   tartozott, majd onnan kiválva Szilágyi telep néven szerepelt. Melyet  egy év múlva  Szigethalomra változtattak.
 Az első házak a 19.század elején épültek Vadasparkja, Duna partja, vonzza  a kirándulni, felüdülni vágyókat .

Ilona most is   készített  fényképeket a város néhány pontján. Köszönet érte!








S végül egy rövid videó bemutató a  város életéből, történelméből.
A városavató ünnepélyen felhangzó vers pont Petőfi Sándor   :A magyar nemzet  című,  :-)

 






2023. január 15., vasárnap

Petőfi Sándor buzdító beszéde- Szigethalom

Ilona egy újabb érdekességgel bővítette Petőfi szobrokat,  emléktáblákat  gyűjtő sorozatunkat. Nagy köszönet érte! Nem csupán egy emléktáblát  kaptunk általa, hanem az emléktábla felállításának körülményét megkeresve  igazi   történelmi utazásban lehet  részünk. 

Ami már az elmúlt  év gyűjtéseiből is világosan   látszott, hogy az 1948-49.es  100 éves  szabadságharc évfordulóra való megemlékezés egyfelől, a politikai  irányítás országos   mozgalmával jött létre, másrészt  ugyanakkor találkozott ez a  program az emberek  mély érzéseivel is. Szigethalom  emlékműve kapcsán mélyebb betekintést is  kaphatunk az előkészületek és a megvalósítás részleteibe is. Amely mint cseppben a tenger  mutatja a történelmünk 1948/49 -től, 1998-ig zajló politikai, ideológiai nagy  folyamatait. 

Amit itt látunk az  NEM az eredeti  1948/49-ban készült mészkő dombormű. A  reliefről készített bronz domborművet látjuk ma.. Az, hogy ez az emlékmű-sors hogyan alakult az, Biró Endre  Szigethalom történetét  feldolgozó részletes összefoglaló művében  olvasható ( az ide  vágó részelteket  bemásoltam)

A 186.-oldalon látható, az emlékmű eredeti  állapota , 


ami választ ad arra, hogy  hogy Huffnáger Károly  miért nem található az interneten. Mert Ő nem  szobrász volt, hanem egy nagyon tehetséges  kőfaragó mester, s az  általa  elkészített emlékmű teljes egészében kő alapú volt.

Csak az újra felállítás során lett Bronz domborművel lefedve, az eredeti mű, a róla vett minta felhasználásával.  

https://mek.oszk.hu/15600/15618/15618.pdf



Huffnáger Károly 

kőfaragó

Dávid László és Dávid  Tamás

restaurátorok(?) 


https://www.kozterkep.hu/23675/1848-as-forradalom-es-szabadsagharc-emlekmuve


S jöjjön akkor  a köszönő / ajándék Petőfi   vers:  Sorshúzás előtt


Nagy Bianka 

dramaturg, rendező asszisztens

https://hatarontuliszinhazak.hu/hu/szemelyek/nagy-bianka--22958.html

Akit érdekel a történelmi utazás  itt olvasható az emlékmű története  1998 ig

Biró Endre Szigethalom c kiadványának 184-186.oldala: 

1848-AS EMLÉKMŰ a szabadságharcunk dicső napjaira mindig is büszkék voltunk. Volt egy időszak, amikor ezt a szép érzést a rendőrök felsőbb politikai utasításra gumibottal, elzárásokkal, megfélemlítéssel próbálták kiverni belőlünk. Ettől azonban még nagyobb lett a társadalmi ellenállás. A magyarok már az 1848-as szabadságharcot követő években elkezdte azt a folyamatot, amely napjainkig tart. A nemzeti öntudat erősítése nagyon fontos volt az elnyomás évtizedeiben. Az egyszerű emberek, de a középosztály is kívülről akarta megmutatni a 48-as eszmékhez való azonosulást, például úgy, hogy ruházatukba belevarrták a nemzeti színű szalagot, vagy a kalapjukon viselték a férfiak. A történelmi hagyományokat is érzelmi alapra építették, legendákat, eseményeket idéztek fel, hogy az idő el ne moshassa ezt a történelmi tettet. Az 1848-as polgári forradalom emléknapját 1927-től már hivatalosan is nemzeti ünnepként tartották számon. Érthető is, hiszen a tragikusan végződött I. Világháború után kellett egy olyan nemzetet összetartó erő, amely tompítja Trianon fájdalmát. Talán éppen ebből fakadóan, de mindenképpen pozitívan kell értékelni azt, hogy a II. Világháború utáni demokratikus kormányzat is minden erejével támogatja 1848 emlékét s egyben történelmi előképének is tekinti. Ez talán abban is megmutatkozik, hogy ennek az időszaknak a hivatalos pecsétjein a Kossuth-címer látható. A polgári forradalom és szabadságharc méltó megemlékezéséről cikkezett a korabeli sajtó. A centenáriumi ünnepségsorozatra való felkészülésről már 1946 végétől értesülhettek az újságok olvasói. Erről folyamatosan jelentek meg hírek, hogy a lakosság körében is népszerű legyen. Az Újjáépítési Minisztérium, – melynek feladatkörébe tartozott az ország gazdasági újjáépítésének megszervezése, a munkanélküliség leküzdésének irányítása és a közmunkaügy – 1946 májusában hozta nyilvánosságra az első ünnepségtervezeteket. Ebben az áll, hogy a hivatalos rendezőtestülete az Országos Nemzeti Bizottság lesz. Az Országos Nemzeti Biztosságot A legkülönfélébb társadalmi és állami intézmények, valamint a pártok ifjúsági tagozatából és iskolák diákszervezetiből alakult meg 1947. január 30- án. A 100 éves évforduló napjára nagy lelkesedéssel és igaz hazafisággal készülődhettek Szilágyitelepen. 1947 őszén megkezdődtek az előkészületek. Az országos mozgolódás hatására itt is megalakult a 48-as Bizottság. Tagjai részt vállaltak az előkészítő munkálatokban, valamint az évfordulóra tervezett ünnepségsorozat kivitelezését. A megszervezés nem volt könnyű feladat, hiszen se anyagi, se egyéb támogatást nem várhattak a felsőbb szervektől a nagy, országos propaganda ellenére. Így magukra voltak utalva. A Bizottság elhatározta egy emlékmű felállítását a község központjában, a templom mellett. Ezen a telken állt a háború előtt a Leventeotthon, amely bizonyos mértékig a kultúra szolgálatában állt és a hazafias nevelésben vállalt jelentős szerepet. Megtalálták azt a személyt, aki az elképzelések alapján méltó emlékhelyet készít 1848-as szabadságharc századik évfordulójára. Az emlékművet egy bizonyos Huffnáger Károly vállalta el társadalmi munkában. Sajnos személyéről nem sikerült semmit felderítenem. Az irodalmi műsor megrendezését Borsos Lilla tanítónő vállalta el. Az irodalmi összeállítás nagy része Petőfi Sándor verseiből állt. A legjobb szavalók nagy izgalommal, szorongással és a helyzetnek megfelelő komolysággal készültek a nagy eseményre. A forradalom egyes jeleneteit a színjátszó kör tagjai gyakorolták, beleélve magukat a rájuk osztott személy jellemébe és tulajdonságaiba. Az iskola énekkara is sok-sok próbával várta a nagy napot. S ez a nap el is érkezett. Az ünnepségsorozat az iskolában délelőtt kezdődött. Szülők és gyermekek ünneplő ruhában érkeztek s foglalták el helyeiket. A község vezetői és a meghívott vendégek az első sorban foglaltak helyet. Az ünnepségről így írtak: „A délelőtt megtartott iskolai ünnepély nagyon felemelő volt és a hallgatóság körében általános nagy tetszést aratott. A tanulók buzgón és a nagy évforduló magasztos eszméitől áthatva játszották szerepüket. Lelkes, fiatal hangjuk csengőn hirdette a szabadságharc 100 éves évfordulójának dicsőségét és örömét

file:///C:/Users/vacska/Downloads/15618.pdf

Az 1848-as emlékmű A fő eseményre délután került sor. A magyar zászlóval feldíszített Szabadság emlékmű leleplezése. Az ünnepség a Himnusz hangaival vette kezdetét és a Szózat eléneklésével zárult. Közben az irodalmi idézetek, versek és a rövid beszédek után hullott le a lepel Huffnáger Károly alkotásáról. A község 48-as Bizottsága leplezi le a szépen feldíszített emlékművet. A középen magasodó oszlop tetején volt a két évszám egymás alatt: 1848 1948 A két oldalszárny magasságában a felirat: EMLÉKEZÜNK! NEM FELEJTÜNK A bal oldali szárnyon a dombormű Petőfi Sándort ábrázolta, amint a Nemzeti Múzeum lépcsőjén szavalja a Nemzeti Dalt. A jobb oldalira pedig a szabadságharc egy jelenete került, amint harcba indulnak a katonák, karddal és zászlóval a kezükben. A délutáni esemény egy esti előadással folytatódott, melyről így írtak a jegyzőkönyvben: „A testület részt vett délután a Szabadság emlékműnél tartott ünnepélyen s este a centenárium alkalmából rendezett ünnepi műsoros előadáson, melyen az iskola dalárdája is közreműködött” A képen is látható emlékmű méltó módon mutatta meg az ünneplőknek 1848 dicsőségét. Jelenléte és nemzeti büszkeséget árasztó kisugárzása zavarta az elmúlt rendszer pártvezéreit. A Kádárkorszak helyi pártemberei lebontották azzal az indokkal, hogy egy műszaki boltot kell építeni a helyére, – nem mintha máshol nem lett volna elegendő üres terület egész Szigethalmon. Nyilván irritálta őket, hogy az irodájukból éppen azt az emlékművet kell nap, mint nap látniuk, mely egy nép szabadságharcát ábrázolta. mert ahol zsarnokság van, minden hiába, a dal is, az ilyen hű, akármilyen mű, mert ott áll eleve sírodnál, ő mondja meg, ki voltál, porod is neki szolgál. Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című versének befejező sorai hűen mutatják meg azt a korszakot, amelyben egy nép szabadságát jelképező emlékművet elpusztítanak, elpusztíthatnak. A nép azonban nem felejt. Nem felejti el azokat, akik ha kellett fegyvert fogtak, hogy elűzzék zsarnokaikat. 

-----------------------------------------------------------------------

Mivel  bár országos program volt a szabadságharcra és Petőfire való  méltó megemlékezés,  anyagi segítséget  nem nyújtottak hozzá. Így ez az emlékmű, egy kiváló kőfaragó Huffnáger (vagy Hufnágel) Károly  kőfaragó mester    alkotása, aki nagy valószínűséggel sok generációs  kőfaragó család leszármazottja lehetett. Hiszen már az 1610-es évekből vannak Hufnágel  metszetek az interneten. S tudható  történelemből, hogy a kézművesség generációról -generációra öröklődött , és  csiszolódott is. Két ilyen nagyméretű és ilyen  kidolgozású  relief elkészítése nagy szakmai tudást mutat.

A 186.-oldalon látható, az emlékmű eredeti  állapota az, ami választ ad arra, hogy  hogy Huffnáger Károly  miért nem található az interneten. Mert Ő nem  szobrász volt, hanem egy nagyon tehetséges  kőfaragó mester, s az  általa  elkészített emlékmű teljes egészében kő alapú. 

2023. január 14., szombat

Minden napra egy Petőfi vers Veszprémben!

Egy újabb  kis költségvetésű, de a mindenkihez  szóló, - sőt  előadóként  megszólalható lehetőséggel is  készülő  verssorozat  ez a Veszprémi Petőfi Színház kezdeményezésében és megvalósításában.  Amelyre szeretettel várnak műkedvelő versmondókat  is, és verset  hallgatókat az ország  és a nagyvilág  bármely pontjáról!  Hiszen Yuotube csatornán követhető.  

Azt hiszem ezeknek a kezdeményezéseknek van igazi  értéke. Az egyszerűség,  a közvetlenség  a valódi Petőfi .

A beköszönő  és az első vers a Színház igazgatójától  hangzik el: Sors nyiss nekem tért 



Oberfrank Pál (sz1964)

Jászai Mari díjas 

Érdemes Művész

színművész

színházigazgató

S mindenképp emlékezni szeretnék arra, hogy tavaly Keszthelyiné Solymosi Ilona  oly kivételes  fényképpel  ajándékozta meg  közönségünk, amelyen látható, a színház előtt álló  Petőfi szobor, és Ő maga is, sok sok évvel ezelőtt. Amikor senki sem sejthette, hogy  egyáltalán sor kerül majd egy magunk által szervezett, és fenntartott Petőfi 200 programunkra, amelynek keretében  értékké válik egy évtizedekkel korábbi  pillanat emléke is. S minden Petőfi verseivel kapcsolatos emlék, minden Petőfi utcatábla, minden  Petőfi  szobor, vagy emléktábla egy-egy Petőfi verssel lesz  honorálva. 

Íme  az említett  tavalyi  fénykép és az akkori  bejegyzés linkje  

https://petofi200.blogspot.com/2022/09/petofi-vandorszinesz-szobor-veszprem.html




2023. január 12., csütörtök

Mozdulj!- Petőfi versekkel

Egy csodás- s a miénkhez nagyon hasonló - invitáló, lélekmelegítő sorozat első bejegyzésére leltem.

Minden videós bejegyzés egy új településen  járja sorra az ott  fellelhető, Petőfi nevét  viselő intézmények, emléktáblák , szobrok helyszínét, miközben a képi anyag mellé  Mészáros Gábor  színész elmond egy- Petőfi verset.

Elsőnek egy olyan versét Petőfinek amit még nem hallottunk az elmúlt egy év  során. A címe :Én.

Mészáros Gábor(sz 1986)

a Szabadkai Kosztolányi Dezső Színház 

színésze

https://www.theater.hu/hu/portre/meszaros-gabor--7674.html

Budapesten is  játszik  a Jurányi házban 

ÉN
 
A világ az isten kertje;
Gyom s virág vagytok ti benne,
Emberek!
Én a kertnek egy kis magja,
De az úr ha pártom fogja:
Benne gyom tán nem leszek.
 
Tiszta e kebelnek mélye;
Égi kéz lövelt beléje
Lángokat.
És a lángok szűzen égnek
Szent oltárúl az erénynek
El nem romlott szív alatt.
 
Nem építek sors kegyére,
Tűrök, mit fejemre mére,
Jót, roszat;
Mit ma ád, elvészi holnap;
Majd megadja, amit elkap;
Jellemképe: változat.
 
Mint a róna, hol születtem,
Lelkem útja tetteimben
Egyenes!
Szavaimmal egy az érzet,
Célra jutni álbeszédet
Tétovázva nem keres.
 
És az ég szivem földébe,
Drága fádat ülteté be,
Szerelem!
Koszorúba fűzöm ágit,
Koszorúm szerény virágit
A hazának szentelem.
 
Kecskemét1843. március

 https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Verstar-verstar-otven-kolto-osszes-verse-2/petofi-sandor-DFB2/1843-E189/en-E1FF/

2023. január 10., kedd

Petőfi szobor -Bratislava(Pozsony)

Etus küldött egy  újságcikket a minap, melyben egy  pozsonyi Petőfi szoborról van tudósítás. S mivel nem csupán  az utcatáblákra hanem  minden más Petőfi nevét viselő alkotásra is  kiterjed  figyelmünk, elküldte nekünk. 

Nagy köszönet érte. S természetesen  köszönő/ ajándék  Petőfi vers is  lesz csatolva  a végére

Az újságcikk linkjét  közreadva megnézhető  a szobor eredeti, - színezett fényképeken, ami igazán ritkaság-Kellemes , értékes  időtöltés is egyben.

https://pozsonyikifli.sk/petofi-szobra-a-setateren-21-nagy-kep/?fbclid=IwAR27p_o3tHplglYcOeRmW1x4zFRJDlCQTv5BSOvWo1MiIC-3i9R09x5Fafk

 Sikerült megtalálni az újságcikkben közölt képeken a szobrászművész nevét, így ez alapján, -bár saját élményű fénykép  nem áll rendelkezésünkre, de  wikimedia-szabad felhasználású internetes  portálon megtalálható e  jelentős  Petőfi szobor fényképe ,így a forrás megjelölésével  legálisan  közre is adható

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Statue_of_S%C3%A1ndor_Pet%C5%91fi_in_Medic_Garden_in_Bratislava,_Bratislava_I_District.jpg


Radnai Béla (1873-1923)

szobrász

https://hu.wikipedia.org/wiki/Radnai_B%C3%A9la_(szobr%C3%A1sz)

 A Petőfi szobor elkészültének  időpontja 1911 amely  eredetileg Pozsonyban a  színház előtti téren állt. Majd 1921.ben elbontották, de  Pozsonyligetfaluban (Petrzalka) 1951-ben  újra  felállítottak http://lexikon.katolikus.hu/R/Radnai.html . amely  mamár Bratislava (Pozsony ) része egyébként.

A szobor történetével foglakozott -Etustól kapott  információnk alapján- a HÍREK Televíziós Hírportár is. https://www.hirek.sk/tajaink/a-petofi-szobor-pozsonyban

S íme  a köszönő /ajándék  Petőfi vers  Etusnak és mindenki másnak  természetesen


Halász Judit (sz 1942)

színésznő

Kossuth és

Jászai Mari díjas

Érdemes  Művész,  

a Halhatatlanok Társaságának Örökös  Tagja