Ilona most Hatvanban járt, s megint csodaszép fényképekkel ajándékozott meg minket . Nagy köszönet érte, és a köszönő/ajándék petőfi vers ezúttal : a JÖVENDÖLÉS. S bár már volt ez a vers tavaly. de most egy új interpretációban Mészáros Gábor előadásában hallható.
Virtuálisan is sétálhatunk rajta: Régi és újabb utcatáblákat is megfigyelve. A négyzetes bizonyára megvan bő 50-60 éves!
Mészáros Gábor (sz. 1986)
színész
a Szabadkai Kosztolányi Dezső színház tagja
https://www.theater.hu/hu/portre/meszaros-gabor--7674.html
1170-ben a premontrei szerzetesek telepedtek meg a mai város területén és kolostort építették. Hatásuk egyre jelentősebb lett. Az első írásos emlék 1235-ből való. A település jelentősége hamarosan megnövekedett, mert a Buda - Krakkó út itt is átment. I (Nagy) Lajos király idejében a város többször is szállást adott az itt átvonuló királynak. 1406-ban megkapta a mezőváros címet és országos vásártartás jogát is.
A török időkben a török szandzsák rendszerébe került, így egyre több török telepedett le a magyar lakosság kisebbségbe került. A török uralom 1686-ban ért véget
Grassalkovich Antal 1734-ben megvette a hatvani birtokot sok fejlesztést vitt végbe. Kastélyt építtetett, posztómanufaktúrát alapított., bár sosem lakott itt. 1841-ben kihalt a Grassalkovich család, így a kastély romlásnak indult.
1849-ben Hatvan városa a Tavaszi hadjárat egyik győztes csatájának színere volt., majd a július 12 után az oroszok főhadiszállása lett.
A kiegyezés után kezdődött el a város fellendülése, elsősorban a vasútépítés hatására., s Magyarország egyik fontos vasúti csomópontjává vált. Takarékpénztár, majd cukorgyár létesült, később paradicsomkonzervgyár létesült (Aranyfácán terméknévvel)
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hatvan#T%C3%B6rt%C3%A9nete
Ilona a város nevezetességeit is lefotózta, így most város fényképes bemutatója következik. Nagy köszönet a képekért !
Ilona külön figyelmet szentelt a vasútállomás és vasúttal kapcsolatos emlékekre is!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése