2023. január 29., vasárnap

Petőfi Sándor utca-Hatvan

Ilona most  Hatvanban  járt, s megint  csodaszép fényképekkel  ajándékozott meg minket . Nagy  köszönet érte,  és  a köszönő/ajándék petőfi vers  ezúttal : a JÖVENDÖLÉS. S bár  már  volt ez a vers tavaly. de most  egy új interpretációban Mészáros Gábor  előadásában hallható. 




Virtuálisan is  sétálhatunk  rajta: Régi és újabb utcatáblákat  is  megfigyelve. A négyzetes bizonyára megvan bő 50-60 éves!
https://www.google.hu/maps/@47.672861,19.684658,3a,75y,163.1h,94.96t/data=!3m6!1e1!3m4!1sdv4pxL-mLsK91tctaXj8QA!2e0!7i16384!8i8192?hl=hu


Mészáros Gábor (sz. 1986)

színész

a Szabadkai Kosztolányi Dezső színház tagja

https://www.theater.hu/hu/portre/meszaros-gabor--7674.html




https://www.nemzetijelkepek.hu/onkormanyzati-cimerek?title=Hatvan&field_megye_target_id=All

Hatvan  városa  helyén már az újkőkorban is laktak, de jelentős településsé a réz és  bronzkor idején vált. Ez időben a szteppi pásztornépek  telepedtek meg itt. Oly  jelentős volt a régészeti leletek alapján  e terület, hogy  HATVANI KULTÚRA  nevet  kapta. A bronzkor után egy jó ideig nem  jelentős számú lakossága. Egymást váltogatták, a szkíták, szarmaták, kelták,  avarok és végül  a honfoglaló magyarok  A VÁROS neve  besenyő-török eredetű, jelentése töredéknép. 

1170-ben a premontrei szerzetesek telepedtek meg a mai város  területén és kolostort építették. Hatásuk egyre jelentősebb lett. Az első írásos emlék 1235-ből való. A település jelentősége hamarosan megnövekedett, mert a Buda - Krakkó út itt is átment. I (Nagy) Lajos király idejében a város  többször is  szállást adott az itt átvonuló királynak. 1406-ban megkapta a mezőváros  címet és országos vásártartás  jogát is.

A török időkben a török szandzsák rendszerébe  került, így egyre több török  telepedett le a magyar  lakosság kisebbségbe  került. A török uralom 1686-ban ért véget

Grassalkovich Antal 1734-ben megvette a hatvani birtokot sok fejlesztést  vitt végbe. Kastélyt építtetett,  posztómanufaktúrát alapított., bár sosem lakott itt. 1841-ben kihalt  a Grassalkovich család, így a kastély romlásnak indult.

1849-ben Hatvan városa a Tavaszi hadjárat egyik  győztes  csatájának színere volt., majd  a július 12 után az oroszok főhadiszállása  lett. 

A kiegyezés után kezdődött el a város fellendülése, elsősorban  a vasútépítés hatására., s Magyarország egyik fontos  vasúti csomópontjává vált. Takarékpénztár, majd  cukorgyár létesült, később paradicsomkonzervgyár létesült (Aranyfácán terméknévvel)

https://hu.wikipedia.org/wiki/Hatvan#T%C3%B6rt%C3%A9nete

Ilona  a város nevezetességeit is lefotózta, így  most  város fényképes   bemutatója következik. Nagy köszönet a képekért  !







Ilona külön figyelmet szentelt  a vasútállomás és vasúttal kapcsolatos emlékekre is!



Hatvanban sok  szobor is található a központban. Ezekből is egy csokorra valót  gyűjtött össze  Ilona

          Kossuth Lajos                         Grassalkovich Antal                          Baross Gábor
             
                   Balassi Bálint                                                                     Szent István király    

          Werbőczy István                                                                  Radnóti Miklós

S nem maradt ki a  városon átfolyó (most épp csak csordogáló) Zagyva  



Ilona igazán  tartalmas  fényképes  beszámolója  után  én  a Hatvany Lajos Múzeum  invitálóját kívánom csak  hozzáfűzni a  város bemutatásához. Hatvan városát  mindenképp érdemes  felkeresni, akár  több napra is ! 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése