Közeledik az év vége, pontosabban az elmúlt két év vége, amiben sok kilómétert tettünk meg , hogy Petőfi nevét viselő utca és házszám táblákat gyűjtsünk. Megismerkedjünk a felkeresett település történelmével. Köszönő/ajándék Petőfi versekkel töltsük meg a kirándulásokat.
Arra gondoltam, hogy itt az ideje a számvetésnek
Sok szempontból lehet a közös munkánkat összegezni, ezért is kezdem már most, hogy az év végére kialakuljon egy részletes, sok mindenre kiterjedő eredményhalmaz.
Az utcatáblákkal kezdem. Azokkal, melyeken csak a közterület megnevezése szerepel. Utána jönnek majd a házszámos Petőfi utcás táblák. Ezekből sokkal több van
Elképzelésem szerint ez egy lapozható "könyvecskévé" áll majd össze ennek a két évnek -megtett lépésekben sem kevés- útja.
A táblák önmagukban is többek,mint helymeghatározások.
Kortörténeti jelentőségűek, mert magukon viselik a kihelyezésük időpontjának történelmi, társadalmi viszonyat is. Ami így elsőre talán túlzó megállapításnak tűnhet, de remélem, hogy a különböző szempont szerint fókuszált összegzések megmutatják állíltásom igazságát
Először a táblafajták csoportosítával kezdem, s ezen csoportok többletjelentést hordozó kortörténeti jellemzőivel
Az 1948/49 -ben a 100 évvel korábbi szabadságharcra, évfordulóra emlékezés egyik "hozadéka " volt, hogy sok utca kapta Petőfi nevét országszerte.
Falvakban de városokban is , még ma is láthatóak leginkább - a házfalakon- ezek a bádog táblák, amelyek dombornyomottak , a betűket számokat, betűket fekete festékkel átfestettek. Kifejezetten tartósak, hiszen 65-70 év elteltével is jól olvashatóak. Az időjárásnak teljesen ellenállóak.
Ehhez hasonló tartósságúak az 50-60 év körüli , zománcozott utcatáblák. Egyszerű betűkarakterek, egyszerű megjelenés, de nagyon időtállóak,
amely sok " modern " 20-25 éves utcatábláról már egyáltalán nem mondható el. A legfőképp olcsó/ kötséghatékony megoldások, pár évtized alatt amortizálódtak. Semmiképp sem mondható, hogy időjárásállóak. Így nem is időtállóak. Sajnos mostanság nem is igen lesz rá pénzük a településeknek , hogy lecseréljék. Így maradnak az "új egységet kialakító, zsiráf mintázatú" utcatáblák,több településen Budapest agglomerációjában.
Külön kategóriát alkotnak a címeres utcatáblák.
Összetartoznak szellemiségükkel is, nem csupán küllemükkel. A tapasztalat azt mutatja, hogy olyan települések választották azt a megoldást, ahol a belső identitás nagyon erős. Vagy azért mert nemzetiségi gyökereiket ápolják, védik, vagy történelmükre, kiemelkedő évszázadok örökségére büszkék.Esetleg egybeolvadva közigazgatásilag más településsel, így őrzik régi nevüket, területeiket.
Külön csoportot alkotnak az irányjelző utcatáblák
Utcatábláink, zömében fehér alapon fekete betűvel készültek, de egyre inkább találkozhatunk fehér alapon kék betűvel írt, vagy épp fordítva kék alapon fehér betűvel írt utcatáblákkal.
Sajnos nagyon kis számban találkoztunk olyan utcatáblával, amely mint egy történelmi időablak,- őrzi az adott utcának ,területnek a korábbi nevét is a jelenlegi utcanév fölött/alatt .
Milyen jó lenne, ha ez szokványos lenne, s az utcán járókat folyamatosan emlékeztetné, arra, hogy milyen volt a történelmünk előttünk, S nem eltörölni akarnánk a múltat, múltunkat, hanem együttélni vele. Elfogadással, megértéssel.
Végül alkottam még egy csoportot utcatábláinkból . Ide tartoznak az igazán egyedi stílusú utcatáblák. Ezek vagy anyagukban (kerámia, vagy kő ) vagy díszítettségében térnek el lényegesen a korábbiaktól. Plusz információt elénk tárva a településről.
Jöjjön tehát az utcatáblák első egysége ABC-s sorrendben . Ebben 25 tábla jelenik meg.
Kizárólag olyan utcatáblák ezeket amelyet valamelyikünk saját maga fényképezett le útja során.
S hogy ne maradjon a fényképezőiknek ez a sok munka köszönet és ajándék nélkül,
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése