Ilona most Kispesten lelt Petőfi utcatáblára, s ha már ott járt a környéken fotózgatott is, amik lejebb majd láthatók is lesznek. Nagy közönet érte ,s az újabb köszönő/ajándék Petőfi vers sem marad el.
A sors fintora, hogy míg előző bejegyzésben az 50-es évek időtálló bádog tábláit emlegettem, most ennek cáfolatát is megírhatom. A kép magáért beszél, nincs is mit hozzáfűzni.Hacsak azt nem, hogy jó, hogy megőrizték , és mellé helyezték el az új táblát.
Lux Ádám (sz 1964)
Nívó
és
Jászai Mari Díjas ,
Érdemes Művész
színész
KispestA település története a honfoglalás előtti időkre nyúlik vissza. A régészek avar kori telmetőt árpád kori etmplomromokat, tártak fel területén. A 13. században Zsigmond király feleségének birtoka volt, a Hunyadiak idején pedig Mátyás kedvelt vadászterületeként említették.
A török időkben teljesen lakatlanná vált. 1661-től a felsővattai Wattay család (Pál Pest-Pilis-Solt vármegye helyettes alispánja, majd fia János a vármegye kuruc alispánja birtokába került. 1731-ben Grassalkovich Antal szerezte meg. A mintaszerű gazdálkodást folytató földbirtokos család 1814-ben itt látta vendégül a bécsi kongresszus résztvevőit,I Ferenc osztrák császárt, III. Frigyes Volmos porosz királyt, I Sándor orosz cárt.
Két építménye érdemel figyelmet ebből az időből: 1814-ben 1 épített kilátó és annál nál korábban, az 1760-as években épült fel a barokk stílusú Szent Lőrinc kápolna, mely az egykori öreg major területén . A Grassalkovich-család kihalása után egy belga bank, megkezdte a terület felparcellázását.
A hirtelen népesedésnek indult Colonie-Klein-Pest (kb. „kis-Pest település”) elszakadt Vecséstől, és 1871-ben Kispest néven ideiglenes szervezésű, közigazgatásilag önálló kisközség lett.
1950-ben Budapesthez csatolták https://hu.wikipedia.org/wiki/Kispest
Ilona szép fotóival, majd a neteen talált videókkal közelebb ről is megsimerhetjük Kispet jelenét. köszönet ére.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése