Évától kaptuk a mostani Petőfi utcás képet Sümegről. Nagy köszönet érte, s természetesen a köszönő/ajándék Petőfi vers is következik a dombormű alkotói után. A címe: Száz alakban
Érdemes virtuálisan is végigsétálni Sümeg Petőfi utcáján a google maps segítságével. A linkre kattintva, ez könnyen megtehető :Sümeg Petőfi utcája
A helynek 3 különlegessége is van Az egyik, hogy sárga alapon fekete betűs az utcatáblával még nem találkoztunk a két év alatt. A második , hogy mellette egy olyan emléktábla van, amin Petőfi és Kisfaludy Sándor együtt van megörökítve, sümegi találkozásuk okán.
A harmadik , hogy a dombormű és az emléktábla nem került a városnak pénzébe, mert a szobrász és a kőfaragó mester is ingyen, szeretetből, a két híres ember iránti tiszteletből , grátisz készítette el. Ilyennel manapság nem igen találkozunk. https://www.kozterkep.hu/47112/petofi-es-kisfaludy-talalkozasa
ALKOTÓI:
Túri Török Tibor (sz 1954.)
Köztársasági Érdemrend kitüntetett,
Padmaniczky,
Pro Urbe és Pro Cultura-díjas szobrász.
Krúdy Gyula-díjas író,
múzeumok alapítója
A kőfaragó mester , aki a márványtáblát és annak feliratát a dombormű alapjává tette:
Sándor Jenő
kőfaragó mester
A köszönő/ajándék Petőfi vers pedig:Száz alakban címmel:
Söptei Andrea (sz 1967.)
Jászai Mari Díjas
színésznő
Sümeg városa számos történelmi emlékekkel és műemlékekkel büszkélkedhet. Legismertebbek a sümegi vár, a püspöki palota, Kisfaludi Sándor szülőháza és az őskori kovakő bánya. Amiből mindjárt látszik is, hogy az őskortól lakott
A római korból származó római katonai tábort és házakat is találtak a 19. század végén, melyek leletei jelenleg a városi múzeumban találhatók.
A várat IV. Béla építette a tatárjárás után melynek később , a törökök idején is katonai jelentősége volt. a környék várai közül egyedül maradt magyar kézen mindvégig.
1643-ban kapott városjogot Sümeg. A várfalakat Széchenyi György veszprémi püspök 1100 méter hosszú, bástyákkal megerősített kőfallal vetette körül.
A Rákóczi szabdságharc idején a vár újabb katonai szerepet töltött be. Rákóczi csapatai majd a császári csapatok is elfoglalta, végül 1726-ban felgyújtották, majd a romos várat magára hagyták.
1841-ben Kisfaludy Sándor, közeli barátaival megalapította a sümegi úri kaszinót https://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCmeg.
A város múltjáról és jelenéről az a lábbi két videó ad betekintést:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése