2023. október 7., szombat

Petőfi u. - Becsvölgye/Pajzsszeg

 A második Petőfi utcás tábla sem  szokványos a Petőfi utcák népe kiállításon. A tábla sem ,és az "installáció alatta", no az  pláne!  :-)  Bődey János  fotóművész készítette a képet. S a virtuális séta Petőfi út megnézésekor is megtalálható.

Ki és miért, s mikor  helyezte a buszmegállóba ezt az aktot?  Valószínűleg. csak a pajzsszegiek tudják.

 Még valamiről  tanúskodik a tábla. Mutatja, hogy  hogyan is  őrződik egy-egy településnév  tovább, mikor az összeolvad másikkal. A falut átszelő Petőfi utca egyik része  még Pajzsszeg falu utcája  volt, ahol az utca  számozása kezdődik ,még látható Pajzsszeg falu táblja is. 


Természetesen  most sem marad  el  a köszönő/ajándék  Petőfi vers!    ELSŐ ESKÜM a címe.


Csernák János (sz 1952.)

színművész,

szinkronszínész

https://hu.wikipedia.org/wiki/Csern%C3%A1k_J%C3%A1nos


https://hu.wikipedia.org/wiki/Becsv%C3%B6lgye
Becsvölgye község Zalaegerszegtől 20-25 km-re. Különleges település­szerkezetéből adódóan, nagy területen fekszik, Göcsejnek ez a része a szegek vidéke. A településnek hét önálló része van.Pajzsszeg és Barabásszeg képezik a falu központját, itt van a legtöbb lakos és a legtöbb intézmény. Salomfa ma már lakatlan, Kereseszegnek immár csak két idős lakója van, nagyon nehezen megközelíthető. Vörösszegben élnek a becsvölgyei cigányok. Vargaszeg és Kislengyel tartozik még Becsvölgyéhez. A környező dombokon szőlőket, gyümölcsösöket láthatunk.http://www.becsvolgye.hu/telepueles-toertenet.html

Becsvölgyéhez tartozó Barabásszegen egy körülbelül 5800 éves női vénuszfigurára bukkantak, ( Így azért  kezd érthető lenni  a buszmegállói akt, ha nem is női) s több rézkori tárgy is előkerült az ásatásokkor. Később itt vezetett át , az ókor  nevezetes kereskedelmi útja, a borostyánút 

Becs név eredete vitatott, egyesek szerint  jelentése lehet körvárőrtorony esetleg jelenthet őrhelyet is, de különböző nemzetiségű személyek nevéből is eredeztethető. 

szeg szó helyet, területet jelent. 

Barabásszeg északi területén állt a mai Becsvölgye legelső helysége, amelyet 1178-ban terra Bech néven említettek. Kislengyelt is  1178-ban megemlítették (elkülönülő településként). 

1513-ban Becs, 1542-ben  Becsvölgyi nevezetű nemesi családokat írtak össze. A török időkben nem említettek ilyen települést. A mai falu területén számos kisnemesi család élt, akiknek nem voltak jobbácyaik  földjeiket maguk művelték meg, esetleg cselédet alkalmaztak.

A reformáció  során sokan áttértek az újabb eszmékre, 1787-ben Barabásszegen már templomot építethettek a protestánsok.

1943-ban került egyesítésre a sok településrész, ekkor jött létre a mai Becsvölgye

https://hu.wikipedia.org/wiki/Becsv%C3%B6lgye




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése