2023. október 8., vasárnap

Petőfi u - Vasvár

A Petőfi utcák népe kiállításon ez volt  a harmadik  Petőfi utcatábla, nézelődésem során.Mívesen, kovácsoltvas keretben , csempére égetett különlegesség megint. Meg is  ünnepeljük ezt az új találkozást  egy Petőfi verssel : Felsülés a címe



Vírtuáis sétára is van lehetőség, a petőfi utcán, melyen jól látható, hogyan kapcsolódik  össze a városias, kisvárosi és  falusi  jelleg. Elég vvirtulisan végigmenni és a történemi  korszakok kirajzolódnak    Vasvár petőfi utca


Szaszák Zsolt (sz.1999)
színész




Vasváron, a régészeti leletek tanúsága szerint,  már a kőkorszak óta élnek emberek.   A Rába árterületéből kiemelkedő terasz a kezdetektől fogva alkalmas hely volt az emberi település kialakulásához. A város határában található jelentős emlék az a földsánc, amely  a nyugatról történő támadás ellen védte a települést.

 A római korból származó itt talált vaskohók arra engednek következtetni, hogy Vasváron már ekkor jelentős vasfeldolgozó tevékenység folyt a helyben található gyepvasérc  feldolgozásával. A rómaiak Castrum Ferreumnak nevezték az itteni várukat – a magyar városnév  ennek pontos megfelelője. Római kori vaskohóra bukkantak a volt domonkos rendház udvarán is. A római időkben fontos út vezetett innen  Aquincum felé. 

A vas jelentőségét a honfoglaló magyarok is ismerték, ezért itt alakították ki az ország egyik nagy vastermelő központját. Erre világosan utal az az 1226- ból származó oklevél, mely szerint a pannohalmi  monostor kovácsai a vasat rendszeresen Vasvárról hozatták. A fontos vastermelőhely őrzésére vélhetően már a 10.vszázadban   megépült az a földvár, amely körül a későbbi város kialakult. 

A délre emelkedő Kövecses-hegyen épült fel a település első temploma, mely Vasvár ispánsági székhellyé válása után előbb plébánia, majd esperesi templom lett. A vármegyerendszer kialakítása során Vasvárt Szent István irály ispánsági központtá majd megyeszékhellyé emelte. A régi templom helyett vélhetően a 12. században   épült fel a háromhajós román stílusú  Szent Mihály-templom.

A tatárjárás  Vasvárt sem kímélte meg. A  tatárjárás utáni években épült fel a földvár sáncain belül a domonkosok temploma és kolostora.  1342-re felépült a Nagyboldogasszony templom is. A  14. század  közepére Vasvár már igazi város, közigazgatási, kereskedelmi és kulturális központ, polgárai öntudata, gazdasági befolyása egyre növekedett, népes vásárai voltak. A várost a polgárok által választott bíró és 12 esküdt irányította. 

A város lendületes fejlődése nyomán a   vastermelés már háttérbe szorult és a város ipara elsősorban a malomiparra támaszkodott. Számos malom  működött a környező vízfolyásokon, elsősorban a Rábán és a Csörnöcön. A város életében jelentős változást jelentett, hogy 1423-ban mezővárossá vált.,  A 16. században a törökök előretörésével Vasvár életében is hanyatlás következett be.  A század végén Vasváron mindössze 35 jobbágytelek volt, a régi város területe jelentősen csökkent,A törökök és a császári seregek  felváltva  dúlzák fel a várost Végül aitt kötötték meg a magyarok számára hátrányos következményekkel járó vasvári békét ( Vasvári béke: https://rubicon.hu/kalendarium/1664-augusztus-10-a-vasvari-beke)

A század utolsó harmadában viszonylagosan békés időszak következett, a lakosság fokozatosan visszaszivárgott, sőt új telepesek is érkeztek, a város templomai, kolostora és vára azonban romokban állt. A török veszély megszűntével azonban a város várt gyors fejlődése elmaradt, melyben közre játszott, hogy polgárai régi kiváltságaikat nem kapták vissza, sőt 1699-ben a vármegyegyűlés jobbágyi szolgálatokra kötelezte őket. Ráadásul még a török harcokat követően hatalmas tűzvész pusztított el mindent, ami még a régi városból megmaradt. Ezzel egyszersmind a régi település szerkezete is megszűnt létezni .

Az újjáépítés után már teljesen más képet mutatott a város, mint azelőtt. Ekkor alakult ki a mai városszerkezet, de városi rangját csak 1986-ban kapta vissza. 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Vasv%C3%A1r





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése