A Petőfi utcák népe fotó kiállítás vége felé találtam rá erre a fényképre, ami eddig ismeretlen kifejezéssel volt megjelölve: Petőfi tag. Még sosem hallottam , hogy ilyen közterület elnevezésünk van. Utána nézve kiderült számomra, hogy ez, közigagatásilag Kálmánfalvához tartozó -attól 4-5 kmre fekvő- falurész. Házakkal termőföldekkel. Mint a képen látható éppen a fejeskáposzta nagy területével, annak begyújtésével.
Ami különlegessége,- s ilyennel biztosan nem találkoztunk eddig,- minden utcája Petőfi utca Egymásra merőlegesen is. Az utak mentén házak, telkek. Igazán különleges dolog ez. Olyannyira, hogy a kiállítás elején olvasható Petőfi közterek felsorolásba sem kaphatott helyet, mert minden szokványos megnevezésnek ellentmond az eggymást keresztező több Petőfi utca
A falu nevét – ami 1904-ig- Bogárháza volt – az eddigi elemzők és történészek ismeretei alapján, minden valószínűség szerint Tisza Kálmántól kapta, aki a Dégenfeld birtokot a felesége révén szerezte meg. Ezután kapta mai nevét a település.
Az uradalmi magtárból átépített templom, melyet a római és görögkatolikus hívek egyaránt használtak, ma már nem áll. Helyébe az 1980-as években a hívek és az egyház adományából külön római és görögkatolikus templomot építettek. A ma is álló evangélikus templom egykor más funkcióval is el volt látva. Mivel a falu legmagasabb pontjára építették, a harangtoronyból kitűnő kilátást biztosított a környező földekre, tanyákra, és magára a falura. Ezért tűztoronyként is szolgált: a falu férfijai figyelőszolgálatot láttak el itt, hogy ha tüzet észlelnek, azonnal tudjanak cselekedni.
A falu híres szülöttje, és tanítója volt Rákos Sándor 1921. november 25-én született Kálmánházán a költő, műfordító, esszéíró, szerkesztő, Neki öszönhetjük többek között a Gilgames-eposzok (1960) és az Agyagtáblák üzenetét (1963) magyar nyelvű fordításait német nyelvről.alapítója volt 1998.-ban a Digitális Irosalmi Akadémiának melynek célkitűzése, hogy hozzájáruljon a magyar szépírók méltó körülményeinek biztosításához, és műveik elérhetővé tételét az interneten.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése