2023. október 15., vasárnap

Petőfi Sándor u - Fábiánsebestyén

Még mindig a Petőfi utcák népe kiállításon "gyűjtött" utcatábla Móricz Sabján Simon fényképe. Nem is tábla valójában, a kép alapján ez  egy nyomtatott papírtábla.Hímzésmintákkal  körülvéve. Nagyon egyedi. Meg is ünnepeljük egy Petőfi verssel : Az álom-mal.

Virtuálisan is vágigmehetünk a Petőfi utcán. Egy  csinos  kis templommal kezdődik, majd nagyon hamar az utcának csak egyik felén sorakoznak a házak,  másik oldalán meg tágas  szántóföldek, kis ligetek követik egymást. Jellegzetes  alföldi táj. A libák is talán  épp a mezőről jönnek haza. :-) Emlékszem gerekkoromból, hogy nálunk is  ki-ki vitte a szoszédunk a libákat a mezőre ,legelni, egy  mogyorópálcával irányítgatva őket. Virtuális  sétára való

Petőfi Sándor : Az álom


 Tímár Zoé
verskedvelő 
egyetemi hallgató



https://www.nemzetijelkepek.hu/onkormanyzati-cimer/fabiansebestyen-kozseg

Fábiánsebestyén első lakói  betelepítettek voltak.A tatárjárás idején már mint népes községet említik a krónikák, melynek tornya is van.
IV. Béla a tatárjárás után újra telepítette  a falut kunokkal. A lakosság jobbágyi helyzetében földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkozott,kiváltságokat megtartva, kapitányok irányítása alatt él. Zsigmond király idején a Marótthyak birtoka volt. Maróthy János 1435-ben vízivárat építtetett a környék lakosainak védelmére, és templomot alapított a két védőszent: Szent Fábián és Szent Sebestyén emlékére
A Maróthy család kihalása után 1476-tól a falu a Hunyadiak családi birtoka lett, amelyet Hunyadi János halála után Szilágyi Erzsébet örökölt. Mátyás király 1487 körül rendelkezett arról, hogy a családi birtokot fia örökölje.  Corvin János 1497-ben  a hozzá hűséges enyingi Török családnak adományozta a falut. A Török  család később eladta, így 1504-ben már Nagyváthi-Mágocsi Porkoláb Márton birtokai között szerepelt.
A sűrűn egymást váltogató földesurak kezében a falu fokozatosan hanyatlott, majd 1526-tól állandó pusztításnak és rettegésnek volt kitéve. A falu fokozatosan elnéptelenedett, s csaknem lakatlan pusztává vált. 
A törökök kivonulásukkor kifosztották, majd felégették a falut is. A gyújtogatásnak a templom is áldozatul esett 
1720-ban Harruckern János György élelmezési hadbiztosnak adományozta a kincstár, mint Szenteshez tartozó pusztát.
1872-ben tanyarendszerű pusztaközségből nagyközséggé alakult. A falu ma is álló és működő temploma 1932-ben épület Árpádházi Szent Erzsébet tiszteletére. Ebben az időben a falu életét két egylet határozta meg: a Római Katolikus Leány- és Legényegylet és a Mária Kongregáció. Ezek a szervezetek kiemelkedő szerepet töltöttek be a kulturális életben. Színi előadásokat, zenés darabokat, a parasztság életét bemutató népszínműveket adtak elő. Ekkor alakultak az első egyesületek is: lövészegylet, Tűzoltó Egyesület, Ifjúsági Egyesület, Gazdakör.

1940 augusztus 6-án hirdették ki az Országos Nép­es Családvédelmi Alapról ( ONCSA ) szóló 1940. évi XXIII. törvénycikket, amelynek célja: segélyezés helyett a leginkább támogatásra szoruló néprétegek gazdasági, erkölcsi és szellemi felemelése. A törvényben megfogalmazott állami segítség középpontjában a sok gyermekes családok intézményes támogatása. A települést 1941-43 között mintaközségként építették ki 200 családi házzal, iskolával, óvodával, utcai díszfákkal és cserjékkel. https://fabiansebestyen.hu/koszonto/fabiansebestyen-tortenete/

Ma ennek egyedülálló nevezetessége a fából faragott szobrok parkja. A virágokkal díszített falu utcái, terei és lakói évente visszatérő programokkal várják a látogatókat: a május eleji Lovasnapok, az augusztusi Falunapok, az Almabál és a Búcsú.  A falu határában lévő vizek, tavak vonzzák a madárvilágot és a horgászokat. https://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%A1bi%C3%A1nsebesty%C3%A9n 
Újabban kiemelkedő --világbajnokságot is megrendező - fogathajtó versenyek  helyszíne is  
Amint az alábbi rövid  videókből kitűnik,- a mindössze 1900 fős  falu-  ma is  nagy  hangsúlyt fektet a színvonalas oktaásra, közösségi életre és a lovassportra. 


Jelen és múlt  4 rövid  videóban






Nem oly régen  a vasúti közlekedés is  kiemelkedően fontos volt atelepülés életében , ami azonban már  teljesen lelépült sajnos.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése