2023. május 5., péntek

Petőfi Sándor út -Gyöngyös

 István, most   Gyöngyösről küldött  Petőfi utcatáblát és  a városról is számos  fényképet! Nagy köszönet érte!  S megint egy új stílus az  az utcatábláink sorában! Sárga  alapú utcatáblával  eddig még  nem találkoztunk a gyűjtésünk során.

 A köszönő /ajándék  Petőfi vers sem volt még  eddig, a címe: Szerelem és bor


Virtuálisan is végigsétálhatunk  a google  maps segítségével: S érdemes is  e virtuális sétára időt szánni, mert olyant láthatunk amit  máshol nem. Van egy  nagyon hosszú- több bejáratos, egy emeletes épület, ami olyan, mintha a földszintjének alsó harmadát  " levágták volna" ,Ez különösen a bejáratoknál érződik.  A tulajdonosai  a múzeumnak adományozták.   Petőfi út
 

Szarka Gyula (sz 1962.)
Kossuth Díjas
énekes, gitáros
zeneszerző



Gyöngyöst valószínű, hogy Kr. u. 700-800 év között az avarok alapították, nyomaik máig megtalálhatók az általuk épített, avargyűrűk  néven ismert egykori kőgátakban.

A település nevét először 1299-ben említik Gywngus alakban. Gyöngyös és környéke ekkoriban az Aba nemzetség  birtokában volt. Károly Róbert  Gyöngyöst és Bene várát Széchenyi Farkasfia Tamás erdélyi vajdának adományozta.  A város  címerében lévő  farkas az Ő nevére utal. Farkassy Tamás Gyöngyöst hamarosan védfalakkal, tornyokkal és kapukkal látta el,  A király1334-ben várossá nyilvánította Gyöngyöst, elsősorban az észak, északkeleti irányba kibontakozó borkereskedelemnek köszönhetően A XV. században ferences szerzetesek telepedtek le itt, akik a várostól kapott védelemért cserében ellátták a lakosok testi-lelki bajainak gyógyítását is..Mátyás király 1467-ben kelt irata alapján, a város legtekintélyesebb földesurai a Gúthi Országh család és a Losonczyak lettek. 
A település XVII.századi  állapotát híven tükrözi egy útleírás, mely említi a tiszta utcákat, a sok kereskedőt, a bájos lányokat és a „zafírhoz hasonló színű" tüzes, zamatos borokat, melyeket még a törökök is szívesen kóstolgattak.

A Rákóczi  szabadságharc idején a városban folytatott tárgyalást a fejedelem a császár követével. A leghíresebb kuruc tábornokot, Vak Bottyánt aki pestisben itt halt meg a ferencesrendi templomban temették el. A templom környékét nemrégiben átépítették, jelentősen megváltoztatva így a térség arculatát.

város XX. századi történelmének szomorú eseménye az 1917 májusában bekövetkezett tűzvész, amely a lakóépületek nagy részét elpusztította. Az újjáépítés során alakult ki a mai harmonikus, egységes városkép. A nevezetes épületeket, templomokat, lakóházakat rangjukhoz méltó módon átépítették.


István  fényképeiből is  látható, hogy  a város nagyon büszke  történelmi  múltjára. Emléktáblák sora hívja fel rá a figyelmet, és segíti a hely történelmének  megismerését, rögzülését.  
 A szökőkutak sokasága , valamint a történelmi ismertetőben nem szereplő, de  a mai városlakóknak,  és idelátogatóknak , a méltán híres Mátra Múzeum  is  látható - ahol az egyedülálló mamut csontváz- található ,sok más  természeti értéket bemutató tárló mellett  kellemes és tartalmas időtöltést  nyújt. Ezt jópár évvel ezelőtt volt szerencsém személyesen is  megszemlélni. Hatalmas élmény!

























Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése