2023. november 28., kedd

Petőfi utcatábla gyűjtésünk ABC sorrendben

105 házszám nélküli utcatáblát  gyűjtöttünk így közösen,  az elmúlt  2 év alatt Petőfi 200 projektünk során.Bármelyik - ha  nem készült volna el- hiányozna, csökkentené az összképet.

Mindegyik  képnek személyes  története  van, élmény van  mögötte  készítőjében, s ez volt a  leglényegesebb  része  ennek az egész  projektnek. Személyessé tenni  a bicentenáriumot, saját  tevékenységünk által. Nem pusztán  befogadóként részt venni benne, hanem alkotójává, alakítójává válva maradandó élmény részévé válni. 

Ez a fantasztikus   változatosság jól tükrözi  országunk sokféleségét. 

Ízlésbeli, anyagi helyzet általi meghatározottságát településeinknek.  

Divatokat, kultúrákat rögzített így együtt,  az utcatáblák sora. 

Ezek  a képek  nem tartalmazzák a házszámos  utcatáblákat, az majd  egy következő bejegyzésben kerül  öszefoglalásra. Reményeim szerint egy virtuális  Petőfi utcát  alkotva :-)

Nagy köszönet mindenkinek aki  fényképével / fényképeivel  megtisztelte közösségünket!

Annak  ellenére, hogy oly laza a közösségünk szövete, - sokan személyesen nem is ismerjük a többieket-  Mindez 15 évvel ezelőtt még elképzelhetetlen volt, s  mára  valóság. 

Amikor az első központosított Petőfi és más utcatáblák dombornyomott lemezei  készültek, senki sem gondolta, hogy  50-60 év után a sokszínűség,  egyéni  arculatok  fogják  uralni a közterületeket. S milyen jó, hogy  így  van., így lett. Mindenben- az utcatáblákban- is  tükröződik egy társadalom  állapota, változatossága, identitása. 

Így együtt látni egészen megrázó és felemelő is  egyben. 

Azonosságunk, és  sokfélségünket együttese ez. 

Vizuális módon rögzítve 2022-23 -ban.

A köszönő / ajándék Petőfi vers ez úttal az utcatáblák elé kerül, remélem mindannyiunk örömére

Hintón és gyalog


Széplaky Géza (sz 1979.)

színész

harcművészeti mester

kaszkadőr

https://www.babitsszinhaz.hu/szeplaky-geza/














































Egy kis statisztika a végére.:




2023. november 20., hétfő

Petőfi Sándor utca -emléktáblával - Sümeg

Évától kaptuk a mostani Petőfi utcás  képet  Sümegről. Nagy köszönet érte, s természetesen a köszönő/ajándék Petőfi  vers is következik a dombormű alkotói után. A címe: Száz alakban 

Érdemes  virtuálisan  is  végigsétálni  Sümeg  Petőfi utcáján  a google maps  segítságével. A linkre  kattintva, ez könnyen megtehető  :Sümeg Petőfi utcája


A helynek  3 különlegessége is van   Az egyik, hogy sárga alapon fekete  betűs az utcatáblával  még nem találkoztunk   a két  év alatt. A második , hogy mellette egy olyan  emléktábla  van, amin Petőfi és Kisfaludy Sándor együtt van megörökítve, sümegi találkozásuk okán. 
A harmadik , hogy  a dombormű és az emléktábla nem került  a városnak  pénzébe, mert a szobrász és a kőfaragó mester is ingyen, szeretetből, a két   híres ember iránti  tiszteletből , grátisz  készítette el. Ilyennel manapság nem igen találkozunk.  https://www.kozterkep.hu/47112/petofi-es-kisfaludy-talalkozasa

ALKOTÓI:

Túri Török Tibor (sz  1954.)

Köztársasági Érdemrend kitüntetett,

Padmaniczky, 

Pro Urbe és Pro Cultura-díjas szobrász. 

Krúdy Gyula-díjas író,

múzeumok alapítója


A kőfaragó mester  , aki a márványtáblát és annak feliratát a dombormű alapjává tette:

Sándor Jenő 
 kőfaragó mester 


A köszönő/ajándék Petőfi vers  pedig:Száz alakban címmel: 


 Söptei Andrea (sz 1967.)
Jászai Mari Díjas
színésznő


Sümeg városa számos történelmi emlékekkel és műemlékekkel büszkélkedhet. Legismertebbek a sümegi vár, a püspöki palota, Kisfaludi Sándor szülőháza és az őskori kovakő bánya. Amiből mindjárt látszik  is, hogy  az őskortól lakott 
 A római korból  származó római katonai tábort és házakat is találtak a 19. század végén, melyek leletei jelenleg a városi múzeumban találhatók.
A várat IV. Béla építette a tatárjárás után melynek  később , a törökök idején is katonai jelentősége  volt. a környék várai közül egyedül maradt magyar kézen mindvégig.
1643-ban kapott városjogot Sümeg. A várfalakat Széchenyi György veszprémi püspök  1100 méter hosszú, bástyákkal megerősített kőfallal vetette körül.
A Rákóczi szabdságharc  idején a vár újabb katonai szerepet töltött be. Rákóczi csapatai majd a  császári csapatok is  elfoglalta,  végül  1726-ban felgyújtották, majd a romos várat magára hagyták.
1841-ben Kisfaludy Sándor, közeli barátaival megalapította a sümegi úri kaszinót  https://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCmeg.

A város  múltjáról és jelenéről az a lábbi  két  videó ad betekintést: 




2023. november 17., péntek

Petőfi utca- Kispest /Budapest

Ilona  most  Kispesten  lelt  Petőfi utcatáblára, s ha  már  ott járt a környéken   fotózgatott is, amik lejebb majd  láthatók is lesznek. Nagy közönet érte ,s az újabb köszönő/ajándék  Petőfi vers  sem marad  el.

A sors fintora, hogy  míg előző bejegyzésben az 50-es évek időtálló bádog tábláit emlegettem, most ennek cáfolatát is megírhatom. A kép magáért beszél, nincs is mit hozzáfűzni.Hacsak azt nem, hogy jó, hogy megőrizték , és mellé helyezték el az új  táblát.



Petőfi Sándor  : A magyarok istene


Lux Ádám (sz 1964)
Nívó 
és  
Jászai Mari Díjas ,
Érdemes   Művész
színész 



KispestA település története a honfoglalás  előtti időkre nyúlik vissza. A régészek avar kori telmetőt árpád kori etmplomromokat, tártak fel területén. A 13. században Zsigmond király feleségének birtoka volt, a Hunyadiak idején pedig Mátyás kedvelt vadászterületeként említették.
A török időkben teljesen lakatlanná vált.  1661-től a felsővattai Wattay család (Pál Pest-Pilis-Solt vármegye helyettes alispánja, majd fia János a vármegye kuruc alispánja birtokába került. 1731-ben Grassalkovich Antal  szerezte meg. A  mintaszerű gazdálkodást folytató földbirtokos család 1814-ben itt látta vendégül a bécsi kongresszus résztvevőit,I Ferenc  osztrák császárt, III. Frigyes Volmos  porosz királyt, I Sándor  orosz cárt. 

Két építménye érdemel figyelmet ebből az időből: 1814-ben 1 épített kilátó és annál nál korábban, az 1760-as években épült fel a barokk  stílusú Szent Lőrinc kápolna, mely az egykori öreg major területén . A Grassalkovich-család kihalása után egy belga bank,  megkezdte a terület felparcellázását.
A hirtelen népesedésnek indult Colonie-Klein-Pest (kb. „kis-Pest település”) elszakadt Vecséstől,  és 1871-ben Kispest néven ideiglenes szervezésű, közigazgatásilag önálló  kisközség lett.
1950-ben Budapesthez  csatolták  https://hu.wikipedia.org/wiki/Kispest
Ilona  szép fotóival, majd  a neteen talált  videókkal  közelebb ről is megsimerhetjük  Kispet jelenét. köszönet ére.