2023. október 11., szerda

Petőfi u. -Kőröshegy

Újabb Petőfi utcánk  helyszíne Kőröshegy, Szilviának köszönhetően.A köszönő/ajándék Petőfi vers  ezúttal: Lennék én folyóvíz  c versének megzenésített változata. 

Virtuálisan jó hosszú utcát járhatunk végig , gondozott kertek, házak  között, a google  maps segítségével: Kőrösvölgy Petőfi utca



Széljáró Balladás
együttes
Kiskunfélegyháza


https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C5%91r%C3%B6shegy

Kőröshegy vidéke már az őskortól lakott, melyet leletek tanúsínak. Első okleveles említése 1082-ből , melyben I. (Szent) László birokai közé sorolja. A Tihanyi  apátság alapító levele  a Pannonhalmi Apátság birtokai közt említi, melyet évszásazdokon át birtokolt.

IV. Béla  idejében, Albeus mester összeírta a község jobbágyait , így azok ma, név szerint is ismertek.

1386 -tól  Mária királynő birtokai között szerepelt, majd királyi birtok lett. Luxemburgi Zsigmond 1396-ban  Marcali Miklósnak és testvérének adományozta a falut A 15. században a Báthoriak, majd a törökverő Perky Lajos szavónai  lovaskapitány birtokolta.

Kőröshegy a középkor  végén mezőváros lett. A török megjelenése előtt még 12 ferences élt a 2000 négyzetméteres kolostorban. (Romjai az általános iskola udvarában vannak.) A török alatt a ferencesek elhagyták itteni kolostorukat, a templom megrongálódott, és hol török iskolaként, hol istállóként működött.

A török időkben  a  Kőrösvárosnak nevezett faluban harmincöt adófizetőt számláltak. Száz év múlva, amikor a törököt kiűzték a területről, már csak tizennyolc adózóportáról volt tudomás.

Már 1617-ben   a falunakreformátus   lelkésze és tanítója is volt. A törökök zaklatása elől a  falu lakossága a Gyugy-puszta melletti Diós-völgybe és a Diós-oldalba menekült. E század végére visszaszivárgott – a nagyrészt református – lakosság a faluba és 1671-ben újra felépítette az elpusztult templomát.

A török kiűzése után a 17. századtól a Széchenyiek  birtoka lett. Már 1688-ban  Széchenyi György egervári és pölöskei főkapitány egy levelében említést tesz „…Kőröshegy nevű kastély és faluhelyünkről…”. Az akkori kastély  még csak földszintes volt. A ma is álló kastélyt egyemeletes késő barokk  stílusban 17801körül épült. A Széchenyieknek jelentős szerep jutott a falu újjáépítésében. A 18.sázadfolyamán a megrongálódott és elhagyatott katolikus templomot fokozatosan újjáépítették, önálló plébániát hoztak létre. A templomot évtizedeken át közösen használták reformátusok és katolikusok, amelyet a földesúr engedélyezett.  A reformátusok 184-ben építették templomukat. A ma is fennálló református templomot pedig 18131818 között építették fel.

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején Kőröshegyről többen is beálltak honvédnek. A falun áthaladó Jelasicsbán seregének utódvéd csapatait háborgatták,

A 19.század folyamán a falu iparosodott, vízimalmok működtek, téglagyár épült, és tovább folytatódott a hagyományos céh szervezeti keretben működő híres pintér és kádár   céhek működése.

1862-ben  óriási tűzvész pusztított a faluban, melyben leégett 43 ház, a református templomtorony, paplak és tanítói lakás. Nyolc év alatt azonban mindent újjáépítettek.

1924-1932 között között gróf Szécbenyi Zsigmond   is birtokos volt itt

.https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C5%91r%C3%B6shegy

Napjainkba jól prosperáló település. Határában az ország egyik nevezetességével a Völyghíddal, melyről  külön videó is látható a bejegyzés végén.












Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése