2023. október 29., vasárnap

Petőfi rádió -plakát 2023

Határtalanul magyar  - Petőfi rádió   - Egész nap magyar zene 

- (bármit is jelentsen ez). Én úgy értelmezem, hogy külföldi zenék lejátszása nincs, 

csak magyar együttesek énekelhetnek esetleg angol nyelven. 

-----------------------------------------------------------

Minden esetre  üdítő, hogy óriásplakáton most nem a

- mamár mindennapinak mondható,egyértelműen politikai megnyílvánulás jelenik meg,-

 hanem a kultúrának egy szelete  kapott teret.

......................................................................


Mióta is van a Petőfi rádió? - merült  fel bennem a kérdés a plakát meglátásakor.Hiszen gyerekkoromban is  volt már, s azon lehetett hallani korunk  zenéit.   Szerencsére   a neten ennek is utána lehet menni, s bizony meglepődtem, hogy Petőfi rádió múltja sokkal régebbi időkre  nyúlik vissza, mint  gondoltam . https://hu.wikipedia.org/wiki/Pet%C5%91fi_R%C3%A1di%C3%B3

Kisérleti adásként 90 évvel ezelőtt indult  Budapest II. néven, majd 1949 február 1.-én kapta meg  a Petőfi rádió  nevet.

 A Budapest II. adón 1947 márciusában önálló gyermekműsor indul a Rádió Gyermekújsága címmel. Júliustól elindul a Rádióiskola adása is. Ezek tekinthetőek az első ifjúsági műsoroknak a rádióban. Az 50-es években a Világifjúsági Találkozóról és a Főiskolai Világbajnokságról hallható közvetítés, 1954-ben megalakul a Rádió gyermekkórusa. Később, 1958-ban indul a Varázsszem című gyerekműsor. 1959-ben napi egy órával nő a Petőfi Rádió műsorideje és folytatódik a Rádióiskola is.

A 60-as években kezdetén hangzik el először a fiataloknak szóló, vasárnap délutáni ifjúsági magazinműsor, a Táskarádió. 1962-ben a Rádióiskola mellett Rádióegyetem is indul irodalmi, tudományos-ismeretterjesztő és zenetörténeti tagozattal. 1965-ben elindul a Húszas Stúdió című riportműsor 14-20 éveseknek.

1975-ben tovább bővül az ifjúsági műsorok kínálata, megvalósul a délutáni ifjúsági műsorsáv, majd 1976-ban Ötödik sebesség  címen egyesítik a Petőfin az ifjúsági magazinműsorokat. A korszakosnak számító műsor hirtelen hatalmas népszerűségre tesz szert. A korszerű hangzású zenés magazinműsor számos későbbi ifjúsági műsor elődjének számít.

1984-től a Petőfi Rádió már 24 órában ad műsort. Éjszaka zene szól, és óránként híreket is adnak. A bővülő műsoridővel új műsorok is indulnak, a Gondolat-jel című vasárnap délelőtti kulturális hetilap, a Péntektől-péntekig zenés ajánló, és az éjszakai Bagoly című műsor. 1986 augusztusától Reggeli csúcs címmel tizenéveseknek szóló szórakoztató-tájékoztató műsor indul. 1989-ben elindul a Gordiusz című, fiataloknak szóló ismeretterjesztő műsor.

A 70-es és a 80-as években a Petőfin volt hallható az ifjúsági műsorok mellett a hetente egyszer sugárzott 3 órás kívánságműsor, és ugyanitt vált ikonikussá a délben kezdődő egyórás nóta műsor, mely cigányzenei hagyományokat ápolt. A Petőfi akkori műsorstruktúrája nem volt következetes, nem volt kimondott célcsoportja s az volt   a legnagyobb problémavele, hogy ugyanazon az adón kaptak helyet a fiataloknak szántműsorok műsorok és az idősebb korosztálynak szóló és egyéb, szűk rétegnek szóló programok (pl. nótaműsorok, népzenei-, és egyéb rétegműsorok), továbbá itt ment a hétvégi élő körkapcsolásos közvetítés az NB I-es labdarúgó-mérkőzésekről, ami a korban nagy népszerűségnek örvendett. 

Az ezredfordulóra annak ellenére, hogy a Petőfin több ifjúsági műsorsáv is helyet kapott, már sokkal inkább az idős korosztály rádiójának számított. Gyökeres változást 2007 hozott, amikor addigi vegyes programozású adón egy főként fiataloknak szóló, a hazai és külföldi könnyűzene legígéretesebb tehetségeit bemutatni kívánó 24 órás zenés műsorfolyam vette át.

2007 nyarán a Magyar Rádióban történt reform intézkedéseknek köszönhetően a rádió stílust váltott és felvette az MR2-Petőfi Rádió nevet, továbbá a "Nagyon zene" szlogent. Az új stílus a fiatalabb korosztályt szólította meg, amivel már a kereskedelmi rádiókkal  is versenybe tudott szállni. A rádió vezetése fontosnak tartotta, hogy széles körben hozzáférhetővé váljon az a korszerű zenei kínálat, amelynek nagy része eddig többnyire rejtve maradt a nagyközönség előtt. A fiatal felnőtteket célozták meg, akik fogékonyak az új, a magyar rádiós piacon zenei alternatívát nyújtó, minőségi zenére. A változatos zenei összeállítással, Európa és a világ minden tájának legfrissebb és legsikeresebb zenei kínálatát mutatta be, külön hangsúlyt fektet a fiatal hazai tehetségekre. Több könnyűzenei és kulturális műsor is ebben az időszakban indult.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Pet%C5%91fi_R%C3%A1di%C3%B3

2016 február közepén az addigi főleg alternatív zenei kínálatot fokozatosan feltöltötték mainstream rádiókból ismert pop és dance dalokkal, az addigi alternatív kínálat a hajnali és esti órákra korlátozódott vissza. Új műsorokkal, új műsorvezetőkkel, új szlogennel jelentkezett a május 30-án éjfélkor átalakult Petőfi Rádió. Az új szlogen az Életed ritmusa lett, azt hivatott kifejezni, hogy a műsorokat igyekeztek a hallgató bioritmusához igazítani. 

2017 november 6-án smételten megújult a rádióadó hangzásvilága, továbbá ekkor vezették be A te slágered szlogent a közszolgálati küldetés mellett 


A rádió zenei kínálata 2021 májusában kibővült a 2016-os átalakítás előtti zenei kínálattal, vagyis újra hallhatóak az alternatív/indie stílus képviselői,  visszatért a Petőfi Összes, újra 4 órássá bővült a heti toplista és 4 új műsor is indult hétvégén.

Zenében első![szerkesztés]

2021 októberében megújult hangzásvilággal és tartalommal jelentkeznek, a fiatal generációra fókuszálva. a rádió felvette a Zenében első szlogent, emellett új, jellemzően fiatal műsorvezetők csatlakoztak a csapathoz, t

2022 júniusában. "Dobd be magad a nyárba" szlogennel új műsorok indultak

 Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából kulturális magazinműsor is indult Talpig Magyar – ahogy a reformkor nyomot hagy címmel a Petőfi Media Group közreműködésével és a Petőfi Kulturális Ügynökség támogatásával. "A műsoron keresztül kurrens intellektuális és zenei csemegét kínálunk a hallgatóknak, változatosan körbejárva és bemutatva a Petőfi-emlékév programjait és a reformkor máig ható szellemi örökségét" - nyilatkozta Béli Ádám. 

2023 - Petőfi-emlékév

A 2021-ben bejelentett Petőfi-emlékév kapcsán tovább folytatódott a rádió átalakítása. 2023 január 1-én, a közmédia TV- és rádiócsatornáin petőfi Sándor  napot tartottak. Újra a költő nevéhez köthető címeket kaptak a rádió műsorai, így visszatért az éterbe a Talpra Magyar, az Egész úton - hazafelé és az Ej, mi a COOL?. A műsorrend nagyban hasonlít a 2016-os átalakítás előtti időkre: hétköznap esténként Petőfi Kult címmel hallható műsor, amelyet más-más tematikus műsorok követnek az addigi mixműsor helyett, valamint visszatért a magyar zenei újdonságokat bemutató Vadonat

A nyár folyamán a rádió szakított az előző két év gyakorlatával és nem települtek ki a meghatározó magyar fesztiválokra,

2023. szeptember végén derült ki, hogy az új vezetés szakítani fog az addigi koncepcióval és kizárólag magyar zenét játszó adóvá alakítja a rádiót. Az új iránnyal az arculat is módosult és a szlogen pedig Minden magyar lett.  https://hu.wikipedia.org/wiki/Pet%C5%91fi_R%C3%A1di%C3%B3


Ezen   90 éves tanulságos történeti összefoglaló után akkor  jöjjön három  megszenésített Petőfi vers  

Szeptember végén ,

Föltámadott  a tenger és  a

Füstbement  terv


Pély Barna trió

https://www.youtube.com/watch?v=H1sEI0guTI4

Pély Barna (sz. 1975.)

https://hu.wikipedia.org/wiki/P%C3%A9ly_Barna

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése