2023. augusztus 28., hétfő

Petőfi utca- Vászoly

Az utolsó  Káli -medencei "állomásunk" Andrea jóvoltából Vászoly  Petőfi utcájának  táblája. 
Látható, hogy a Petőfi utcában  található a viziszínpad és a Kuti-kerthez is azon kersztül juthatunk. No  meg a Nemesdombi Vendégházhoz! A Sut Manufaktúra talán  az ellenkező irányban van, de az is lehet, hogy  csak nem akarták  nagyon alulra tenni. 
Nagy köszönet  Mérész  Andreának, hogy  fényképei  által  mi is bepillantást nyerhetünk hazánk e  csodás  területének kincseibe.

A köszönő /ajándék Petőfi vers most is következik:Az időhöz





Katona Kinga (sz 1992.)
 Szeleczky Zita emlékgyűrű, és
Szörényi Éva Dajas
színésznő


 

VÁSZOLY  nevét vélhetően Vazul, Árpád-házi hercegről kapta, legalábbis a helyi szájhagyomány így tartja, mivel a királyi család tagjának a környéken voltak birtokai. Vazul, Szent István király unokatestvére volt, az ő fia lett I. András király, a tihanyi apátságot megalapító uralkodónk.a régészeti kutatások és leletek azt bizonyítják, hogy ez a bővizű kis völgy ősi idők óta lakott hely volt, kő- és bronzkori települések nyomait, római kori lakóházak, sírok maradványait, illetve római pénzérméket is találtak a kutatók. A középkori Vászoly falu templomát Szent Kereszt egyház néven egy 1230-as oklevél említi, a templom maradványai ma is megvannak a Pusztaszentegyházi-dűlőben. A Balaton-felvidéken a lakosság fő megélhetési forrását a szőlőbirtokok adták, ma is találunk ültetvényt jócskán, pedig a török hódoltság alatt lakatlanná vált területre csak a 17. század végén települhettek be a környékbeli magyarok, és szervezték újjá a falusi társadalmat.
A központból indulva gyorsan elérjük a Szent Jakab-forrást és a tavat, ahol a vízre színpadot is építettek, mely színházi és zenés produkcióknak ad helyet. Az árnyas fáktól ölelt csendes pihenőhelyen szépen kidolgozott forrásfőt találunk, melyen a Szent Jakab-zarándokutat jelző kagyló motívuma is szerepel. Szólnak legendák a víz gyógyító hatásáról, de ez hivatalosan nem igazolt, a víz nem bevizsgált, így nem iható, még ha tisztának is tűnik.
A falu védőszentjének tartják Szent Jakabot, az ő nevét viseli a klasszicista stílusú templom is. A forrástól felfelé továbbindulva az úton, majd leereszkedve érjük el a műemléket és annak kertjét, ahol szintén meg lehet pihenni és hűsölni, közben pedig takaros, felújított zsúpfedeles házakban gyönyörködhetünk a viszonylag szűk utcákon.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése