Ferenc küldte el nekünk ezt a baráti társaságából kapott fényképet.
Igazán varázslatos, szép házszám tábla Kapolcs Petőfi utcájából. Nagy köszönet érte Ferinek és a tábla tulajdonásának is! A köszönő/ajándék mindkettőjüknek és természetesen nekünk is , Petőfi Sándor, eddig nem hallott verse ! Alkony a címe.
Az 1091-ben Biharba betört kunokat Kapolcs vezér irányította, akit a mai település környékén győzött le és ölt meg I. László király. Ebben az időben az volt a szokás, hogy a legyőzötteket letelepítették, ők pedig a falvukat vezérük után nevezték el, így lett a település Kapolcs.
A község nevével először egy 1092-ben kelt pannonhalmi apátsági levélben találkozhatunk, ahol Kapulchként említik a falut. A későbbi írásokban királyi kamarások, hercegi tálalók, királyi jobbágyok lakhelyeként említik a települést, akkor Copulcho, Kopulch, vagy Capulch formában. Kapolcs néven először egy 1640-ben kelt dokumentumban említik, véglegesen azonban csak 1846-ban lesz ez a község neve.
A XIX. században a falu igen fejlett iparral rendelkezett, a helyi fazekasok, serfőzők, gombkötők, vargák, szabók és egyéb kézművesek messze földön híresek voltak. A kapolcsi iparágazatok közül a legjelentősebb azonban a malomipar volt. Az itt folyó Eger-patak mentén több lapátkerekes és vízturbinás malom is működött, amelyek legtöbbje tulajdonosáról, vagy annak valamelyik rokonáról kapta a nevét (Szaller-vízimalom, Ilona-malom), de volt olyan is, amelynek elnevezése egy-egy tulajdonságából adódott (Csúcsos-malom, Rossz-malom).
Az államosítás hatására azonban a malmokat bezárták, vagy hagyták tönkremenni, később az Eger-patak vize is elapadt. Mára szerencsére sikerült a patakot megmenteni és 2000-ben befejeződtek a már-már Kapolcs jelképévé váló Szalller- vizimalom újjáépítésének munkálatai is.
Az 1989-ben megalakult Kapolcsi Kulturális és Természetvédelmi Egyletnek köszönhetően indult útjára a ma már országszerte ismert, Kapolcs községet a köztudatba emelő rendezvénysorozat, a Művészetek Völgye fesztivál.. Az eredetileg Kapolcsról induló rendezvénysorozat ma három településen (Kapolcs, Vigántpetend, Taliándörögd) zajlik.
A fesztivál ideje alatt (vagy év közben előre egyeztetett időpontban) megismerkedhetünk a helyi mesteremberek kézműves tevékenységével. A rendezvényre azonban nem csak a kézműves hagyományok bemutatói miatt érdemes ellátogatni, a programok között színházi előadásokat, komoly-, nép- és világzenei koncerteket, kiállításokat rendeznek. https://funiq.hu/124-kapolcs (Egyszer , régen én is voltam , s valóban nagy élmény!)
Kapolcsi Pokol-lik Kapolcs határában, a Bondoró-hegy DK-i sziklaperemében nyílik. A barlang 4,5 m magas és 3,5 m széles háromszögformájú száját a fokozatosan alacsonyodó, 24 m hosszú főág követi. A barlang széles bejáratú, tág belsejű, benne iható víz fakad, így szinte természetes, hogy a történelmi idők kezdetétől ismert üreg. Vízszerző helynek, menedéknek és talán vadásztanyának is használták. A legújabb kori cseréptöredékek és helyiek elbeszélése is mutatja, hogy megbecsült vízvételi helynek számított és számít még ma is. A török háború idején Kapolcs egész lakossága itt talált menedéket. Természetesen a falu lakossága akkor jóval kevesebb volt.
Magyarország megkülönböztetetten védett barlangjaiközött van https://hu.wikipedia.org/wiki/Kapolcsi_Pokol-lik
Végezetül egy kiemelkedően jó színvonalú, fillmes - település bemutató
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése