2023. július 6., csütörtök

Petőfi utca -Csepel-Gyártelep XXI.ker.

Ilona társunk Csepelre látogatott, a  Petőfi utcatábla lefotózására. Nagy köszönet  érte,hisz minden útját a petőfi  utcatáblák  gyűjtése   is motiválja!  Természetesen  a köszönő/ajándék Petőfi  is  következik.

 Virtuálisan is  végigsétálhatunk e Petőfi utcán- Csepelen, és  kisvárosi miliő köszönt  ránk-

Falu végén kuta kocsma


Cinege  Táncegyüttes
Tatabánya

A városrész címerét is Ilona  fotózta nekünk! 


Csepel sziget  a középorban  királyi, királynői birtok volt, s  kedvelt vadászterület is.  A török uralom alatt valószínűleg teljsen elnéptelenedett- Az 1700-as  évek középén  népesült be újra Sváb földi németekkel, déldidékról  rácokkal és északról  szlovákokkal -ahogy azország többi része is a törökök kiűzés után

Csepel Gyártelep  neve a 19. század  végéig János-legelő volt. Az ipartelepítést a Weiss testvérek kezdték meg 1892-ben, amikor tölténygyárat hoztak létre. A II.második világháborút követő államosítás  után a Csepel Vas- és Fémművek gyárai, valamint egy tisztviselőtelep foglalták el ezt a területet. Az ipari tevékenység az 1980-as évektől fokozatosan leépült.  Sok apró cég bérli a gigantikus méretű üzemcsarnokokat, telephelyeket. Komolyabb üzemnek egy csőgyár, egy bicikligyűr,  egy vasöntöde és a Duna balpartján álló Csepeli Erőmű , továbbá ta nagy forgalmat bonyolító Metrans konténerteminál  működik.

Gyártelepet 2012 decemberében a Fővárosi Közgyűlés  Csepel-Gyártelep névre keresztelte át.https://hu.wikipedia.org/wiki/Csepel-Gy%C3%A1rtelep


Végissétált Ilona  a Petőfi utcán és  lefotózta  Csepel -Gyárváros  nevezetességét , a 70 méter magas  víztornyot is,ami a városrész vízellását biztosítja. Köszönet érte!  










Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése