2023. július 18., kedd

Petőfi tér - Dorog

Ilona  most  Dorogra  utazott Petőfi utcák/szobrok  keresésére. Talált is mindkettőt. Nagy köszönet érte, s természetsen következik  az ajándék/köszönő Petőfi vers is 

Virtuálisan is megtekinthető e kellemes   terecske. e nagymúltú bányászvárosban virtuális Petőfi tér megtekintő




Petőfi Sándor  Sok embert ismerek



Györgyi Anna
Déryné ,
Paulay Ede ,
Őze Lajos
és
Jászai Mari  Díjas
színész
szinkronszínész




Dorog területén már az úkőkorban  is   éltek a régészeti leletek bizonysága szerint. A IV. században épült római padlófűtéséses  villa maradványai is jelzi, hogy a római hadiút, mely itt haladt  ,jelentős  települése  lehetett."Két római mérföldkő is előkerült a dorogi gazdák földjéből, ezek ma a Nemzeti Múzeum ereklyéi. A f konzervált római kori, padlófűtéses villa Kesztölc falu irányában ma is megtekinthető, értékes terra sigillatái, cseréptöredékei az esztergomi Balassa Bálint Múzeumba kerültek"https://www.dorog.hu/content/9542-varostortenet

Az első írásos  emlék  1181-ből szármaszik, ahol Durugh formában szereoepl. Szláv eredetű wszónak tartják, mely  eredete a drug (barát, társ jelentést hordozza. )  

Az Árpád korban királyi város "A honfoglaló magyarok hamarosan sövénnyel körülvett falucskát építettek a Kőszikla-hegy lábánál, mely a királyi, később királynői szakácsok lakhelyeként vált ismertté."

"A tatárjárás időlegesen, a török dúlás véglegesen elnéptelenítette a középkori falut.  A törökök kiűzése után is csak lassan tért vissza ide az élet. A németországi, hajóval érkező telepesek is több hullámban, mintegy harminc év alatt törték be az itteni földeket. A sváb családok kultúrája sokáig többségi kultúra volt, az 1700-as évek barokk temploma, plébániája, első iskolái ebben a német anyanyelvű hagyományrendszerben épültek. Postakocsi-állomása Bécs és Buda között még a római alapokon erősödő magyar-osztrák politikai, gazdasági összetartozást példázta..

1781-től fordult a figyelem a föld felszínéről a föld mélyebb rétegei felé. A barnakőszén Dorog életében is nagy fordulatot hozott. 1851-ben Miesbach Alajos (1791-1857) morva származású, Bécsből ide települt bérlő nyitotta az első bányajáratot. "

"A sváb falu a déli Gerecse-teraszokon, a bányakolónia az északi lapályon feszült egymásnak, s kialakult a soknemzetiségű település prototípusa, ahol német, szlovák, morva, román, alföldi és székely magyar egyaránt helyet talált magának. Sokáig a vasút (1896-ban a bánya igényei szerint készült el) jelképesen el is választotta őket. A közeledést a történelem erőszakolta ki háborúival, súlyos békeszerződéseivel."

"https://www.dorog.hu/content/9542-varostortenet

Ilona, mint  mindig,   most is  szép és fontos, figyelemfelkető  fényképket is készített a  városról,mellyekkel közelebb hozza a város történemét, szépségeit Köszönet érte!



bányász szobor

Bányász hősi emlékmű
 Melynek történetét Ilona  kikutatta s általa újabb,
 történelmünk  gyászpontjaira láthatunk rá. 

"A volt bányaigazgatóság épülete előtt álló emlékmű 

az 1944-ben elhurcolt bányászok emlékére készült." Ilona




katolikus templom


városháza




   


S végezetül egy videó Dorogról ,
 mely egy szép dalt is ajándékoz nekünk.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése