2023. május 25., csütörtök

strada Petőfi Sándor utca- Miercurea Ciuc -Csíkszereda

EnikótőlLkaptuk a  következő képeket. Csíkszeredáról . Nagy  köszönet érte, s természetesen a köszönő Petőfi vers  most sem marad el. Mégpedig a   Codex Régizene Együttes előadásában. Azon a plakáton, amit a városban   lefotózott nekünk, ez az együttes  szerepel,  a Petőfi 200 ünnepség  zenészeiként.

Látható, hogy a Petőfi (sétáló )utcán  -ahogy Enikő írta nekem-  több féle  utcatábla is van. Köszönet a lefotózásukért. Mindig  jó ezeket a kis   különlegességet is megmutatni


Enikő küldött utóé ag,   ma - 2023. október 9-én- egy fb-és bejegyzést .  Petőfi utca esti kivilágításban. Nagyon szép: 

Petőfi Sándor: A toronyban delet harangoznak


Codex Régizene Együttes  
1996-van alakult
Brassóban (Románia)



Csíkszereda város Romániában a Csík medence  közepén terül el. A közelében talált épületmaradványok utalnak arra, hogy már  a bronzkorban is lakott hely  volt. A város határában levő két hegyen egymással szemben két vár épült a XI században.  ,A két vár között, egészen Csíkszentkirályig volt az "Ördögvölgy", amelyet ellenséges támadás esetén, az Olt  vízével feltöltöttek, ezzel akadályozva meg az ellenség továbbhaladását. A 12. század eleje körül épült ki és az Erdélyt keletről védelmező várrendszer, amely  csaknem teljesen  elpusztult az évszázadok alatt.
 
Az első ismert, hiteles okirat, amely Csíkszereda mezővárosi létét igazolja 1558-ból való. János Zsigmond  fejedelem édesanyja Izabella királyné,  fiának nevében a török  portának fizetendő adón kívül mentesíti a város lakosságát az adófizetés alól .A csíkiak részt vettek a II. Rákóczi György által a török porta beleegyezése nélkül indítottlengyelországi hadjáratban ezért  Ali pasa  török-tatár hadakkal megtámadta és feldúlta Csíkot,

Az 1721-es összeíráson 49 háztartást jegyeztek, mintegy 250 lakóval, harminchét év múlva,  a ma is álló csíkszeredai római katolikus templom építésének idején a város lélekszáma 450 re emelkedett.

A város első általános iskolája 1751-ben létesül. Ekkortól vezettetnek az anyakönyvek is.

Az 1848-as forradalom  Gecző Jánosnak köszönhetően terjedt át a városra. Az általa vezetett emberek tüntettek a forradalmi eszmék mellett és leverték a hivatalos épületekről a császári címert. A katonaság több tüntetőt őrizetbe is vett, de a forradalom győzelme miatt végül is elengedték őket. 

A város első újsága 1849-ben jelent meg "Hadi Lap" címmel.1851-ben kórház létesült. 

Az1848-as  magyar szabadságharc során Bem József, Gál Sándort a székelyföldi csapatok főparancsnokává nevezte ki, akinek főhadiszállását a Mikó várban rendezte be. A székely hadvezér több csíki zászlóaljat küldött Bem  seregébe.

1849-ben  Petőfi Sándor  is felkereste a várost. 

Feleségének, Júliának írja, hogy „Csik- Szerdának és Kézdi- Vásárhelynek gyönyörű vidéke van.”

A szabadságharc leverése után a Mikó várnak szomorú szerep jutott: börtönt rendeztek be benne, ahol sok forradalmár végezte életét.

Csíkszereda az észak-dél és kelet- nyugat irányokban haladó utak kereszteződésénél alakult ki, mint szerda-napi vásárhely. Innen származik a város neve is.


Enikő fényképeket is küldött a Petőfi (sétáló) utcáról , s  város felé vezető autóút lélegzet elállító tájáról.  Nagy köszönet ezekért  a fényképekért is! 
Csíkszereda felé 


A Petőfi Sándor  sétáló utca






A  város történelméről szóló videóban a Petőfi Sándor utca is külön említésre kerül. Érdemes  megnézni/ meghallgatni.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése