strada Petőfi Sándor utca- Miercurea Ciuc -Csíkszereda
EnikótőlLkaptuk a következő képeket. Csíkszeredáról . Nagy köszönet érte, s természetesen a köszönő Petőfi vers most sem marad el. Mégpedig a Codex Régizene Együttes előadásában. Azon a plakáton, amit a városban lefotózott nekünk, ez az együttes szerepel, a Petőfi 200 ünnepség zenészeiként.
Látható, hogy a Petőfi (sétáló )utcán -ahogy Enikő írta nekem- több féle utcatábla is van. Köszönet a lefotózásukért. Mindig jó ezeket a kis különlegességet is megmutatni
Enikő küldött utóé ag, ma - 2023. október 9-én- egy fb-és bejegyzést . Petőfi utca esti kivilágításban. Nagyon szép:
Csíkszereda város Romániában a Csík medence közepén terül el. A közelében talált épületmaradványok utalnak arra, hogy már a bronzkorban is lakott hely volt. A város határában levő két hegyen egymással szemben két vár épült a XI században. ,A két vár között, egészen Csíkszentkirályig volt az "Ördögvölgy", amelyet ellenséges támadás esetén, az Olt vízével feltöltöttek, ezzel akadályozva meg az ellenség továbbhaladását.A 12. század eleje körül épült ki és az Erdélyt keletről védelmező várrendszer, amely csaknem teljesen elpusztult az évszázadok alatt.
Az első ismert, hiteles okirat, amely Csíkszereda mezővárosi létét igazolja 1558-ból való. János Zsigmond fejedelem édesanyja Izabella királyné, fiának nevében a török portának fizetendő adón kívül mentesíti a város lakosságát az adófizetés alól .A csíkiak részt vettek a II. Rákóczi György által a török porta beleegyezése nélkül indítottlengyelországi hadjáratban ezért Ali pasa török-tatár hadakkal megtámadta és feldúlta Csíkot,
Az 1721-es összeíráson 49 háztartást jegyeztek, mintegy 250 lakóval, harminchét év múlva, a ma is álló csíkszeredai római katolikus templom építésének idején a város lélekszáma 450 re emelkedett.
A város első általános iskolája 1751-ben létesül. Ekkortól vezettetnek az anyakönyvek is.
Az 1848-as forradalom Gecző Jánosnak köszönhetően terjedt át a városra. Az általa vezetett emberek tüntettek a forradalmi eszmék mellett és leverték a hivatalos épületekről a császári címert. A katonaság több tüntetőt őrizetbe is vett, de a forradalom győzelme miatt végül is elengedték őket.
A város első újsága 1849-ben jelent meg "Hadi Lap" címmel.1851-ben kórház létesült.
Az1848-as magyar szabadságharc során Bem József, Gál Sándort a székelyföldi csapatok főparancsnokává nevezte ki, akinek főhadiszállását a Mikó várban rendezte be. A székely hadvezér több csíki zászlóaljat küldött Bem seregébe.
1849-ben Petőfi Sándor is felkereste a várost.
Feleségének, Júliának írja, hogy „Csik- Szerdának és Kézdi- Vásárhelynek gyönyörű vidéke van.”
A szabadságharc leverése után a Mikó várnak szomorú szerep jutott: börtönt rendeztek be benne, ahol sok forradalmár végezte életét.
Csíkszereda az észak-dél és kelet- nyugat irányokban haladó utak kereszteződésénél alakult ki, mint szerda-napi vásárhely. Innen származik a város neve is.
Enikő fényképeket is küldött a Petőfi (sétáló) utcáról , s város felé vezető autóút lélegzet elállító tájáról. Nagy köszönet ezekért a fényképekért is!
Csíkszereda felé
A Petőfi Sándor sétáló utca
A város történelméről szóló videóban a Petőfi Sándor utca is külön említésre kerül. Érdemes megnézni/ meghallgatni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése