Enikőtől kaptuk a csíkdánfalvai Petőfi líceum 50 éves érettségi találkozójának üdvözlő feliratát megörökítő fényképet Nagy köszönet érte, s természetesen a köszönő ajándék vers most is következik.
Petőfi Sándor: A szerelem, a szerelem
A szakközépiskola ma is Petőfi nevét viseli. S előtte egy Petőfi mellszobor is áll, ami egy külön bejegyzésben kap szokásunknak megfelelően helyet.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Cs%C3%ADkd%C3%A1nfalva#T%C3%B6rt%C3%A9nete
Csíkdánfalva Hargita megyei KÖZSÉGKÖZPONT. Nevét valószínűleg a magyar Dániel személynévből kapta, melynek eredeti alakja a Dán szó. 1557-ben már DANFFALVA néven említik.
Határában bronz és vaskori leleteket találtak. Itt dolgozták fel egykor a Csíkmadarason bányászott vasércet. Vashámorai 1779-ig működtek. A középkorban temploma nem volt, lakói Karcfalvára jártak templomba.
A fekete-kerámia és a felcsíki csergekészítés hazája. A hímes gyapot szőttesek és festékes gyapjúszőnyegek a falu hírnevét alapozták meg. A falutól nem messze borvízforrás tör fel. Dugás nevezetű gyógyfürdője a népies vízgyógyászat szolgálatában áll. A Petőfi Sándor Iskolaközpont Felcsík egyetlen középiskolája 1935 és 1937 között épült.
A községközpont egyik legrégibb és legmarkánsabb, Kós Károly építészeti stílusára jellemző épülete a csíkdánfalvi származású Antal Vidor építészmérnök által 1912-ben tervezett Községháza. Egy másik nevezetes épület a művelődési ház, melynek homlokzatát a dánfalvi születésű Zsigmond Márton festőművész és grafikus alkotása díszíti. 2002-ben az 1848-as szabadságharcban résztvevő csíkdánfalviak emlékére egy bronz emlékművet állítottak.
http://www.mariaradio.ro/2022/10/24/a-het-plebaniaja-csikdanfalva-3/
https://hu.wikipedia.org/wiki/Cs%C3%ADkd%C3%A1nfalva#T%C3%B6rt%C3%A9nete
A Petőfi Szakközépiskolát belülről is megtekinthetjük
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése