2023. április 12., szerda

Petőfi utca- Nyalka

Istvántól kaptuk e piciny falucska Petőfi utcájának irányát mutató tábláját. Változatlanul Pannonhalma  és Győr szomszédságából. Nagy köszönet érte, s természetesen  jön érte  Petőfi verse is köszönet és ajándéként!

 
 Itt sem járta  google mapsos autó, úgyhogy virtuális sétát  nem tudunk tenni

Jöjjön akkor  a vers: 
Petőfi Sándor: Immáron kész koszorúnk


Mészáros Máté( sz.1975.
Jászai Mari díjas 
és 
Ajtay Andor emlékdíjas 
színész



Nyalkát Szent István 1001. évi keltezésű oklevelében említik először  mint Szent Benedek-rendnek adott birtokot. 1250-ben Szent László szabadalomlevelében  említi, hogy ettől kezdve a pannonhalmi apátság birtoka. 
A település akkoriban 193 házból illetőleg telekből állott. Ebből: 20 házban lovas jobbágyok, az udvarnokok 56 ház-ban éltek, a szakácsok 16 házat, a szűcsök és az esztergályosok 6 házat laktak, a mosók három házat, a tárnokok hét házat a sütők 9 házat népesítettek be. A méhsör készítők 10 háza, 23 itt tartózkodó kovácsa, és a kerékgyártók szállásai egészítették ki a települést. Később a falu egyik részének urai a gróf Esterházyak lettek, másik része a gróf Cseszneky család és köznemesek birtoka volt. Később a török területek közé tartozott. 1627-ben a lakosok a törökök zaklatásai elől szétfutottak, néptelenűl hagyva falut, s csak többszöri benépesítési kísérlet után 1680 után kezdtek visszatelepülni. A szőlőművelők mellett a pannonhalmi apátságot kiszolgáló iparosok lakták a helységet. A község a török uralom után véglegesen visszakerül a bencés rend tulajdonába. A községet 1873-ban kolerajárvány tizedeli meg. Az 1930-as években a község a pázmándfalui körjegyzőséghez tartozott.
Győrhöz közeli távolsága, illetve viszonylagos “elzártsága”, a csendet, a jó levegőt a hamisítatlan falusias életmódot tükröző kistelepülés.

 méhsör:"A mézsört szokták méhsörként (vagy méhserként) is említeni; ez az elnevezés a germán meth-sör formából származik, nem a magyar 'méh' szó az eredete. A mézsör készítése főzéssel indul: a mézet és a vizet komlóval főzik fel. Az elkészült főzet az első lépésben nyílt erjesztéssel (pl. letakart széles szájú üvegben) érik.wikipedia


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése