Hilda Pilisen jártakor fotózta le a Petőfi Sándor utcatáblát. Nagy köszönet érte! S természetesen a köszönő/ajándék vers sem marad el! a Nemzeti dal következik Pilis város lakóinak előadásában
Pilis városának Petőfi Sándor utcáján sajnos virtuálisan ne m sétálhatunk végig
Nemzeti dal
Pilis város lakói
Pilis város mai helyén Az ősi település a Via Magna állt –Környéke gazdag bronz, vaskori régészeti lelőhely, valamint szarmata halomsírokat is találtak a régészek itt.
Pilis nevét először 1326 ban említi egy oklevél. A14-15. században a Pilisi-család birtokolja, amely a honfoglaló magyarokkal bejövő Pilis nemzetségre utal.
A török hódoltság idején a falu kihalt. Mint pusztát a Fáyak szerezték meg később. 1711-től Beleznay Jánosné vettem meg, és szlovákokat telepítette be. A 19.században a Nyáry és a Gubányi családé lett a falu. A 19. század második felében még csaknem teljes egészébenszlovák nyelvű és kultúrájú településen az asszimiláció felgyorsult. A pilisi szlovákság a a 20. század során fokozatosan elvesztette nyelvét, Mára már csak pár tucat helyi őrzi még ősei nyelvét. Nagyszámú evangélikus vallási közössége viszont még őrzi szlovák eredetüket.
S egy különleges város bemutató. a végére!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése