KÉT újabb különlegesség! István által! Nagy köszönet érte ! s természetesen ajándék/köszönő Petőfi vers sem marad el!
Petőfi szoborról elnevezett megálló, teljesen egyedi szerintem az egész országban. Valószínűleg a helyiek által kialakult helymeghatározás alapján lett a megálló neve.
Belegondolva, hogy helymeghatározó tényező lett a Petőfi szobor már önmagában is örömteli, s jelzi, hogy a helyieknek igazán bensőséges viszonyuk van Petőfi emlékével. Ami abból is látszik, ahogy virágokkal körbeültetik, s gondozzák a kis "kertecskét " körülötte. 100 éves a mellszobor, a belevésett évszám szerint.
A II. vh. utáni, az 1848/49-es szabadságharcra emlékező 100 éves, országos kampányok alkalmából állítatott fel. Azt sajnos még nem sikerült kiderítenem, hogy kinek az alkotása ez az igazán különleges mellszobor, de amint biztosat tudok alkotójáról természetesen pótlom. Felvettem már a kapcsolatot a Fót- kisalagi fiókkönyvtárral levélben. Ígéretet is kaptam, hogy a helytörténeti dokumentumokban utána néznek.
A szobor különösen tetszetős. Nem mostanában készült alkotás az biztos, Keresve alkotóját, közel 50 Petőfi mellszobrot is megnéztem, de egyik sem hordozta ezt a különleges megoldást amely a kigombolt ing alól kilebbenő nyaksál libegését a szélben, ábrázolná.
Még hasonlóst sem találtam,. Ha nyitott "Petőfi" ingnyakkal készítette el a szobrot alkotója, nincs nyaksál. Ez tehát egy nagyon egyedi, különleges elgondolású szobor, amit láthatóan a helybéliek is igen nagyra értékelnek, és szeretettel gondoznak, virágokkal ültetik körbe.
Sok Petőfi -és más- szobor ridegen ",magára hagyva" áll, a neki kijelölt helyen. E szobor azonban láthatóan gondoskodással, szeretettel van körülvéve, megbecsülve.
Ígértem, ha megtudom ki a szobor alkotója, akkor közreadom. Nos megkaptam a váaszt a fóti könyvtárból, melyet mellékelek:
Kedves Kóra Zsuzsa!
Nagy köszönet Istvánnak is a fényképekért. S jöjjön egy másik különlegesség Köszönő- ajándékként Neki és magunknak!
Lackfi János írónk is belépett a Petőfi verset tolmácsolók sorába pár hete a yuotube-n. Petőfi él címmel indított felolvasós sorozatot Petőfi verseiből.
E két különleges fényképért és az általa tett virtuális kirándulásunkért , két Petőfi vers dukál!
A Dalaim és Vándorlegény című
Dalaim
Vándorlegény
Lackfi János (sz 1971)
József Attila díjas
költő, író,
műfordító, tanár,
fotós
https://hu.wikipedia.org/wiki/Lackfi_J%C3%A1nos
S egy kis adalék az egykor Dunakeszi és Fót között lévő Kisalaghoz,
“Kisalag a 19. század elejéig Dunakeszi egyik település-részlege volt. Az ott élő Kund Pál Lajos “Dunakeszi” képviselőjeként dolgozott. 1896-ban megvásárolta a mai Kisalag területét – ami akkor szántóföld volt – melyet Kundházának nevezett el. A terület a mai Fótújfalu állomásig tartott. A telepen található nagy fenyő, óriási topolyafa és az utakat szegélyező akácfa ültetvényeket Grassalkovich herceg létesítette.” In.: Lovászi László: Kisalag 100 éves története"
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése