2023. március 28., kedd

Petőfi Sándor utca - Fót

 Istvántól Fótról kaptunk most képeket.  Nagy köszönet érte, és  atermésztesen aköszönő /ajándék Petőfi költemény  most sem marad el! 




Virtuálisan végig is sétálhatunk a Petőfi Sándor utcán

A Petőfi Sándor utca és Szeberényi utca sarkán található az evangélikus templom, melyről  István fényképet is  küldött. 

A köszönő /ajándék Petőfi vers, most egy  klasszikus (részlet) a János vitézből. :Tüzesen süt e a nyári nap sugára... 
mindannyiunk által ismert és folytani tudó részlet


Csikós János (sz 1946)
könyvtár- magyar szakos tanár




Fót városa, a régészeti feltárások alapján az újkőkor óta lakott  település. A szarmaták által kiépített sáncrendszer maradványait  is megtalálták,  illetve népvándorlás kori temetőt is tártak fel területén. Árpád kori település. Nevét 1219-ben említik először.
A település a török hódoltság  idején is mindvégig lakott maradt, csak a török elleni felszabadító háború idején vált átmenetileg lakatlanná. Ekkor lakatlan pusztának nyilvánították, az időszak véget értével viszont újra benépesítették.
A Rákóczi szabadságharc alatt azonban ismét elnéptelenedett, de 1715-ben már újra lakott helynek írták le. A lakosság számának növekedése részben spontán betelepülés, részben szervezett betelepítés eredménye volt. Elsősorban evangélikus családok költöztek a településre.
Az 1800-as években  gróf Károlyi család  birtoka lett.az1830-as években már kastélyt építettek, mely a mai  napig a város egyik  nevezetes épülete. Károlyi István gróf építette  fel  a fiatal Ybl Miklós  tervei alapján a katolikus plébánia templomot, mely a város  nagy büszkesége ma is.  1951-ben a szomszédos Kisalagot mely korábban  Dunakeszihez tartozott   Fóthoz  csatolták közigazgatásilag. 

A várost bemutató videó,    Budapesten, kezdődik hogy  bemutassa hogyan, s miképp  kapcsolódik másik nagy  költőnk  , Vörösmarthy Mihály Fóthoz. Tartalmas, kedvcsináló  kirándulást ez Fótról, 





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése