2023. március 4., szombat

Petőfi S. u.- Ács

Komáromtól nyugatra található Ács városa.István  most innen küldött  Petőfi S.  utcatáblát és sok szép képet  is a város  nevezetességeiről. Nagy köszönet érte! A köszönő/ ajándék Petőfi vers fáradozásaiért és  a mi épülésüknek  is: a Csatadal, zenei feldolgozásban. Újra megerősítve. hogy  Petőfi versei újra és újra nemcsak verses formában , de  megzenésítve" új ruhát "kapva felcsendülnek. Minden korosztály a maga világára formálva, de szöveghűen kapcsolódik hozzá 200 év után is.


Ez az utcatábla megint egy  új forma. Ilyen sem volt még az elmúlt 14 hónap gyűjtésében. Valószínűleg egyedi készítésű és nagyon emlékeztet István által küldött képen a  CUKOR GYÁR emlékművének  formájára :-)  Végissétálhatunk - az igencsak hosszú - Petőfi S. utcán a google maps  segítségével is a linkre kattintva: Ács Petőfi Sándor utca google maps

Petőfi Sándor: Csatadal


Vikár Béla nőikar
Dunavecse
Ablonczy Sándorné  énektanár

Ács  címerét nem kellett megkeresnem, mert István  le is fényképezte.




Ács  2007-ben kapta a  meg  a városi  rangot. Lakott  településként  története  jóval régebbe  nyúlik vissza. Már  a rómaiak idejében is katonai tábor állt itt.
 A település az Árpád kor idején  az itt letelepedett, a királyi szolgálatban  álló ácsokról kapta  a nevét.
A török a falut  többször is  feldúlták, amely végül is elnéptelenedett. A törökök kiűzése után először  a komáromi  hithű reformátusok telepedtek meg itt újra, majd   német telepesesek is gazdagították a lakosság  számát.1643-ban már népiskolája volt., Földbirtokai voltak itt az Eszterházyaknak, majd  a a Zichy családnak is.
1849 . július 2-na az un Komáromi csatában Görgey Artúr  vezette  honvéd fősereg Ács mellett verte  vissza a  túlerőben lévő Haynau vezette  osztrák sereget.  

Az  ácsi  cukorgyár  neve  sokaknak ismert még. 1871-2001 között  működött. A rendszerváltás idején a a 12 cukorgyár közül ez volt a legrégebben működő. Története itt olvasható. István fényképeiről látható, hogy köztéren két  oldalas nagy táblán olvasható bárki számára  a nagy múltú , sikeres gyár  története, ami a  rendszerváltás  után sajnos kényszeredetten   befejezte működését.


István sok fényképpel  gazdagította  betekintési lehetőségünket Ács  tereire, szobrai  Nagy köszönet érte.

1848/49-es szabadságharc emlékei: 






Korotnoki Dániel, a komáromi csatában elesett kisdobos síremléke.


1848-as emlékmű

 A  II. világháború áldozatainak emlékműve





















Sétára hívogató Ácson (a  Zichy kastély kertje, és épülete) 


 Ha vadregényesebb részre  vágyunk Ácson az is megtalálható a Cankó patak és a a malomtó  vidékén



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése