Ma reggel 7-kot jelent meg az alábbi írás a HVG-ben Petőfiről. Születésének200. évfordulója alkalmából
Hay János költő, műfordító, tanár, nagyon pontosan foglalja össze mi nekünk Petőfi?
Mitől és miért lett A KÖLTŐNK, akinek mindenki ismeri egy-két versét biztosan ?
Üdítő, lelket melengető összefoglalója ez mindannak ami Petőfihez kapcsol minket!
------------------------------------------------------------------------------
Ma délután 14-órai kezdettel emléktáblát avattunk fel Budaörsön -A Budaörsi Olvasókör vezetője által -
Nagy valószínűséggel ez az év első emléktáblája országosan is, remélhetően azonban nem az egyetlen.
A 2022-es Petőfi 200 Budaörsi Olvasókör év alatt összegyűlt adatok alapján, kimondható, hogy a Petőfi emléktáblák történelmünk lenyomatai is egyben.
Az első emléktáblák az 1860-as évek elején készültek,egy.egy városi közösség, azon belül is a jobb módú iparos réteg és a helyi értelmiségiek egy részének összefogásából, elhatározásból,. Ezek bújtatott szembenállásai votak Ferenc József osztrák császár és magyar királlyal szemben. Olyannyira, hogy az első időkben nem is köztereken kerültek elhelyezése, hanem fogadók, házak falán.
A második emléktábla hullám Petőfi születésének 100- évfordulója alkalmából volt 1923-ban.
Ezt az 1948-52/53-as emlétrábla és megemlékező tábls sorozata követette, amely egyfajta kompromisszum volt a szovjet államberendezkedés emlékezés politikájának tompítása jegyében, a Petőfire váltott szabadságharcos emlékevel kombinálva.
Az 1973-as 150. Petőfi évforduló, a Kádár korszak -már konszolidációs korszakának-, az állam által patronált, és jelenlétükkel "megemelt" ünnepségsorozatai, emléktábla és szobor állítási hulláma, egy konszolidált Petőfit is jelentett a politikai vezetésben..
Mára ez az irány is teljesen megszűnt, Így a helyi szervezésben , kis közösségek belső indíttatásával jönnek létre , Budaörsihez hasonlóan, emléktábla felállítások.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése