Barbara körútjának következő állomása Székelykeresztúr volt , mely sok Petőfi emlékkel, büszledik. Többek közt a Gyárfás kúriával, amely a legenda szerint Petőfi utolsó estéjének színhelye volt, s ahol népes társsaság gyűlt össze a tiszteletére. Itt írta utolsó versét, s erről a napról maradt meg utolsó emlékkönyvi beírása amit a család fiatal lányának emlékkönyvébe írt.
Természetesen a köszönöő, ajándék Petőfi vers sem marad el! Petőfi egyik legismertebb alkotása a Csatadal következik
Székelykeresztúrt / Cristuru Secuiesc-t már 1332-ben említik először a pápai tized jegyzékben, de régészeti sírleletek a XI . századi lakosságot azonosítottak. "Zsigmond király moldvai hadjáratakor több oklevelet keltezett itt. Híres szitakészítőiről korábban Szitáskeresztúrnak is hívták" 1459-ben már mezővárosi ranggal rendelkezik, amelyet 1886-ig meg is őrzött. 1559-ben Izabella királyné kiváltságlevelet adományozott a városnak. Plébániatemploma késő gótikus emlék, melybe építési évként , az egyik zárókövön 1458 van belefaragva. "Lakosságának legnagyobb része földműves és kisiparos volt; ez utóbbiak a várost az egész vidék kisipari központjává tették. https://hu.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%A9kelykereszt%C3%BAr
Petőfi Sándor kultusza
Székelykeresztúr lakóinak az irodalom iránti érdeklődését sajátosan határozta meg a helyi Petőfi-hagyomány, amely szerint a költő nem esett el a fehéregyházi csatában, hanem sebesülten eljutott Keresztúrra, ahol egy csűrben húzta meg magát és ott halt meg, a csűr gazdája pedig, a szabadságharc leverését követő rémuralom idején megtorlástól félve, ott temette el a csűrben. A 19. század végén – a gazda vallomása alapján – kihantolták a földi maradványokat, s bár az antropológus szakértők egyértelműen megállapították, hogy nem Petőfiről van szó, az ünnepélyes újratemetés után, a timafalvi temetőben „Petőfi Sándor. 1849–1902” feliratú sírkövet helyeztek el a hamvak fölött. Ez a sír ma is a helyi Petőfi-kultusz kegyhelye."
Barbara igen szorgalmasan fényképezett is, amiért nagy köszönet illeti. Íme:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése