Újra Petőf emlékek nyomában. A blog statisztikájából látszik, hogy az érdeklődés még mindig megvan Petőfi és öltészete iránt.
Barbara , már indulása előtt hírt adott róla, hogy kirándulásának egyik fő pontja lesz a Petőfivel kapcslolatos emléktáblák, szobrok lefényképezése. S így is lett. újabb 3-4 részes sorozat következik tehát. Elsőként at Ispánkúton - Fehérgyarmat része- található nemzeti színű szalaggal elhalamozott Petőfi emlékmű fényképe dobogtathatja meg újra a szívünket. Nagy köszönet érte Barbarának! Jó visszacsöppeni újra a két évet felölelő Petőfit felfedező utazásainkba.
szobrász művész
Az emlékmű nyugati oldalán van, és 1969-ben készítette Hunyadi László szobrászművész
Északi oldal 2005
Gyarmathy János ( sz 1955)
szobrász művész
A köszönő- ajándék Petőfi vers most Barbarának és mindannyiunknak nem vidám, viszont mivel itt látták utoljára éve Petőfi Sándort talán ide illő. Annál is inkább, mert máig nem tudni, hogy hol nyugszik a teste. (Erről már volt szó korábban). Minden esetre a vágya, hogy csatában fejezze be földi pályafutását ,a legenda szerint itt megtörtént. Petőfi Sándor : Egy gondolat bánt engemet
Benkő Péter (sz 1947.)
Jászai Mari Díjas
Érdemes művész
színművész
Fehéregyháza / Albești nevét fehér falú templomáról kapta , Segesvár mellett -azzal mamár összeépülve helyezkedik el. A XIII századig székelyek népesítették be majd szászok telepedtek meg területén. A XVI.száázadban, háborúk és pestis járvány sújtotta.
1662-ben Kemény János Magyarerőmonostori erdélyi fejedelem seregei kiúzték a török seregeket Segesvárról.
1849. július 31.-én Itt állt fel BeM serege és innnen idnultak a segesvári csatába. A csata "délelőtt 11-kor indult magyar ágyúzással. A Livadia határrészben a magyarok visszaszorították az orosz gyalogságot, azonban azok erősítést kaptak, és az Ördög-patak völgyében több órás szuronyharc bontakozott ki. Délután öt órakor az oroszok mindkét szárnyon rohamozni kezdtek és oldalba támadták a magyar gyalogosokat. A magyarok visszavonultak, ráadásul felhőszsakadás tört ki, és az oroszok bekerítették őket. Kb. 400 magyar honvéd esett el és 900 esett fogságba. Egyes beszámolók szerint Petőfi Sándort menekülés közben a Héjjasfalva felé vezető úton, az Ispánkút közelében szúrták le."
"Az ötvenedik évfordulón, 1899. július 31-én zajlott le az első, hagyományteremtő Petőfi-ünnepség, tízezer résztvevővel. https://hu.wikipedia.org/wiki/Feh%C3%A9regyh%C3%A1za
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése