2023. november 2.-a napja, hogy 3-5 évtized elteltével új Petőfi Sándor utcát avassanak. No nem itthon, a Petőfi 200 emlékére, hanem a külügyminiszter a Kazah Köztársaságba repült, , hogy ezt megtegye. Miközben itthon a Petőfi név elvétele történt a Petőfi laktanya esetében, alig egy hónapja. De nem ez az egyetlen Petőfi név elvétel az az elmúlt 30 éveben, mert az egyházi fennhatóság alá került Petőfi Sándor Általános Iskolák is sorra elvesztették Petőfi nevét, és művelődési ház is járt így, ahogy az Érd esetében történt.
Latinovits Zoltán (1932-1976)
Jászai Mari,
Balázs Béla ,
és posztumusz Kossuth díjas
színész
Trencsényi-Csiha Tímea
népdal énekes
néptánc oktató
A mongolok 1218-ban a Szir-Darjáig és elpusztították Otrart, Szignakot és más városokat. A kazahsztáni nomád népek közül néhányan önként csatlakoztak hozzájuk, mások eleinte ellenálltak, majd meghódoltak nekik és jelentős részét tették ki annak a seregnek, amellyel Batu 1237-benmeghódította Kelet-Európát.
Vereségük után visszatértek kazah sztyeppékra és 4 évszázadon keresztül az egymással és szpmszédságikba élő népekkel csatáztak. A pusztító betörésekben becslések szerint egymillió kazah vesztette életét, 200 ezret pedig fogságba hurcoltak. A mindenüket elvesztett kazahok Szamarkandba és Buharába menekültek.
A kazahok azOrosz Birodalom védelmét kérték. Tauke kán már 1717-ben követséget küldött I. Péter I. cárhoz, hogy hajlandóak lennének elfogadni az orosz védnökséget ha nem kellene adót fizetniük és megtarthatnák a törvényeiket és a kán uralmát. A 18. század elején Oroszország gyors ütemben terjesztette ki hatalmát kelet felé
1837-ben az utolsó kazah kán, Keneszári Kszimuli fellázadt az orosz uralom ellen és tízéves függetlenségi harcba kezdett, amely azonban 1847-ben elbukott. A 19. század közepén az oroszok Kazahsztánban uralmuk megszilárdítására egy sor erődítményt emeltek.Ebbe a sorozatba tartozott Vernij 1854-es alapítása, amely mára Almativá fejlődött.
Ekkortól kezdve megkezdődött az oroszok nagyarányú betelepítése. A betelepített kozákok a cári hatalom legkipróbáltabb eszköze voltak a meghódított keleti régiók pacifikálásában.
Félmillió parasztcsaládot telepítettek át Kazahsztánba a nekik kijelölt földekre; ezekről a területekről a kazahokat kitiltották. 1907-ben új választási törvényt fogadtak el, amely megfosztotta szavazójogától Szibéria és Közép-Ázsia őslakóit.
Amikor kitört az első világháború II. Miklós cár munkaszolgálatra kötelezte őket a fronton, ami miatt 1916-ban Amangeldi Imanov vezetésével felkelés tört ki Turkesztánban.
1929-ben megreformálták a kazah írást és az arab írásról áttértek a latin betűsre.
Az 1930-as évek elején megkezdődött a mezőgazdaság erőszakos kollektivizálása. A nomád és félnomád kazahokat letelepedésre kényszerítették, állataikat nem hajthatták új legelőkre, ami miatt az állatállomány tömegesen hullott (kb. 80%-a pusztult éhen). Ennek következtében a lakosság is élelem nélkül maradt és 1932-1933-ban hatalmas éhinség puszíttott az országban.
Az 1930-as évek végétől szovjet politikának következtében egész népeket kezdtek el áttelepíteni és a célterület többnyire Kazahsztán volt: nyugat-ukrajnai és nyugat-belorussziai lengyeleket, távol-keleti és szahalini koreaiakat
Az 1930-as évek közepe és az 1940-es évek eleje között a Gulag rendszerébe tartozó kényszermunkatáborokat hoztak létre, amelyekbe több tízezer (65 ezer)különböző nemzetiségű foglyot szállítottak.
1940-ben a cirillbetűs kazah írást tették kötelezővé.
Mivel az arab írást már nem tanították, a kazahok többsége képtelen volt elolvasni az 1929 előtt kiadott nemzeti vagy más török nyelvű irodalmat. Az eloroszosítási politika oda vezetett, hogy sok kazah már csak oroszul beszélt és elvesztette anyanyelvét.1936-ban önálló tagállam lett a Szovjetúnión belül
Az 1950-es években kb egymillió orosz, ukrán és belorusz nemzetiségű szovjet polgárt költöztettek Kazahsztánba. Mindezek eredményeképpen Kazhasztánban lett a legkisebb a névadó kazah nemzetiség aránya a szovjet tagköztársaságok között. 1959-ben a 9,3 millió lakosból 30% vallotta magát kazahnak (orosznak 40%).
A Szovjetunió 1991 decemberi végleges szétesésekor Kazahsztán volt az utolsó tagköztársaság amelyik kinyilvánította függetlenségét és 23-án csatlakozott a helyén létrejövő Független Államok Közösségéhez. "
https://hu.wikipedia.org/wiki/Kazahszt%C3%A1n_t%C3%B6rt%C3%A9nelme
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése