2023. szeptember 20., szerda

Petőfi tér- Kápolnásnyék

Hildától kaptuk a fényképeket. Nagy köszönet érte,  a köszönő/ajándék Petőfi vers is következik lelkes gyűjtőmunkájért, most egy klasszikus, mindannyiunk által ismert Petőfi vers az . AranyJánoshoz következik . Női hangon. Sajnos az előadó neve nincs feltüntetve, de így akár mi magunk is lehetnénk  általa. Hilda  Petőfi teres táblái is többfélék. A nem oly régi központi, az '50-60-as évek beli klasszikus és a harmadik igazán modern, személyes  hagvételű. Nagy köszönet érte. 




Petőfi Sándor: Arany Jánoshoz



Varázsbetű Mesetár 



Kápolnásnyék községünk nevében hordozza, a honfoglaló Nyék törzs nevét. Történelmi szerepe azonban korábbra nyúlik vissza, mert  bronzkori letek  bizonyítják, hogy az őskorban is  lakott volt. 

A honfoglalás után, Koppány legyőzését követően  feltehetően királynéi  birtok lett. Első írásos  említés 1193-ból származik.

A török időkben súlyos adókat  fizetett a magyar királynak és török  szultán  adószedőinek is. , Népessége   megcsappant, majd  1543-ban lakatlanná vált. 

"Minden jel arra mutat, hogy legkésőbb a 14. századra kialakult és ezt követően számban is gyarapodott az a nemesi közbirtokosság, amely Kápolnásnyék társadalmi és gazdasági fejlődésében — leszámítva természetesen a török megszállás másfél évszázadát — egészen a legújabb korig meghatározó szerepet játszott. Még az sem teljesen kizárt, hogy ezek a 15—16. századi közbirtokosok az egykori Nyék törzsbeli szabadok leszármazottai voltak."

A falu csak 1772 után kezdett újra benépesedni. S  nem  kisebb  kötőnk  mint Vörösmarthy Mihály itt született 1800-ban.Ekkor még két részből állt a falu. Alsó és felső Nyék néven 

https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1poln%C3%A1sny%C3%A9k#T%C3%B6rt%C3%A9nete

A település  fejlődésére a Budapest -Székesfehérvár közötti  vonatközlekedés sem  hozott nagy változás, , majd az 1930-a évek  idegenforgalmi, kerskedelmi fellendülése  hozott változást . Ebben az időszakban telefonközponttal, csendőrőrssel, körzeti orvosi rendszerrel, vasútállomással és malommal gyarapodott a település.

A fejlődést a második világháború visszavetette (nagy páncélos csaták voltak a község területén és környékén), a lakosság jelentős része kihalt, és a település elmaradt a környék többi településétőlAz 1970-80-as években  önálló közigazgatása sem volt  a velencei  nagyközság iagazgatta a falut. 

Függetlenségét 1990-ben 1 nyerte vissza, és komoly fejlődésnek indult, így ismét a Velencei-tó idegenforgalmának egyik háttérbázisává vált, ahol számos új kereskedelmi és szolgáltató létesítmény jött létre, és az infrastruktúra is gyors ütemben fejlődött.


Hilda  küldött két  fényképet is  a községről. Köszönet érte!





Két videót is  találtam  amit érdemes  megnéznünk Kápolnásnyékről.






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése