Igazán megtisztelő, hogy URBÁN ÁDÁM fotográfustól kapott, kis csapatunk, Petőfi utcatáblákról, fényképeket, melyek Ő maga készített. Nagy köszönet érte, s természetesen a köszönő/ajándék Petőfi vers most is következik!
Felemelő érzés, hogy , a Petőfi utcák népe kiállítás művészeinek egyike, - Urbán Ádám fotográfus - megajándékozta propjektünket ,segítve gyűjtőmunkákat! Erőteljesen haladunk így, a 200 Petőfi utcatábla cél elérése felé!
A 200 település "felkeresése" valószínűleg már nem érhető el az év végéig, de az utcatáblák bizonyára elérik a 200-at, hiszen jónéhány Petőfi utcánk van ahonnan több eltérő kialakítású utcatábla fényképpel is rendelkezünk
A kiállításról természetesen hamarosan részletes beszámoló következik. Képanyaga hatalmas, így bizony több részletben kell beszámolnunk róla nekünk is.
A balatonfenyvesi Petőfi utcatáblák csokra , melyet a fotóművésztől kaptunk:
Először a hivatalos, központi készítésű utcatáblak , melyeken a település címere is látható, jelezve egyúttal az arra járóknak, hogy községükre, múltjukra büszke falu utcáján járunk! Ezt az szimbolikát olvasni , megfejteni ,már megtanultuk Petőfi utcatáblák keresése során.
Urbán Ádám fényképezte |
Urbán Ádám fényképezte |
Urbán Árám fényképezte |
Urbán Ádám (sz.: 1976.)
Balog Rudolf Díjas
Faludi Nemzetközi Filmszemle és Fotópályázat különdíjasa
A Magyar Sajtófotó Pályázat többszös díjazottja
fotográfus
https://hu.wikipedia.org/wiki/Urb%C3%A1n_%C3%81d%C3%A1m
A köszönő/ajándék Petőfi vers- most próza- : :Úti levelek Kerényi Frigyes XIV rész
dr. Pásztorné Simon Annamária
könyvtáros
https://hu.wikipedia.org/wiki/Balatonfenyves#T%C3%B6rt%C3%A9nete
"Baltonfenyves község a Balaton déli partjának kedvelt üdőlőhelye. Százharmin esztendeje született meg. 1893-ban fejeződött be az a parcellázás, amely a filoxéra-fertőzés okán tönkrement zalai szőlősgazdákat juttatta hozzá kisebb-nagyobb birtokhoz a déli part homokján. A kialakuló "hegyközség" nevét: (Máriatelep) Andrássy Máriáról, a parcellázást irányító Széchenyi Imre feleségéről kapta.
Első, ünnepi szüretére 1896-ban kerülhetett sor . El kell azonban telnie még vagy tíz esztendônek, mire az első nyaralók felépülnek: egytől-egyig Máriatelep - azaz Baltonfenyvs- vasútállomásának közelében, a part felé eső sávban.
1912-ben nevezik először Balatonfenyvesnek az Alsóbélatelep határától a bereki Nagyárok vonaláig terjedő településrészt, 1912-ben hivatalosan is megkapta mai nevét, de akkor még mint Fonyódhoz tartozó üdülőtelepet tartották nyilván.
A harmincas években jelentős változás következett a település életében. A csődbe sodródott Stadler-birtokból sokszáz parcellát mértek ki, amelyeket szinte kivétel nélkül kis- és középegzisztenciák vásároltak meg, (hivatalnokok, vasutasok, tanárok, orvosok, katonatisztek, kereskedők). ők határozták meg otthonos, meghitt karakterét már a háború előtt.
A háború után, a mezőgazdasági mintanagyüzemnek szánt Nagybereki Állami Gazdaság munkáséhsége következtében a háború előtt jelentéktelen lélekszámú állandó lakosság is számottevően gyarapodott.
A korábban Fonyódhoz tartozó település az 1991-ben megtartott népszavazás eredményeként kapott önállóságot
Szerencsére a község az ellenkező politikai ízlés hosszú korszakában is meg tudta őrizni azt az arculatát, amely minden más balatonparti községtől előnyösen megkülönbözteti. Fenyves nem lett zsúfolt üdülőváros, bár hatalmas és kényelmes szabad-strandjai, pihenőpartjai messze földről vonzzák a weekend-vendégeket. Háta mögött a legendás Nagyberek őstermészeti rezervátumával, a csisztapusztai termálfürdővel, nemzetközi lovaspályájával, kényelmes, újjávarázsolt patinás nyaralóival: egyéniség. Valami más, vonzóan különböző. Jóérzéssel gondolhat rá az, akinek itt van otthona, vagy nyaralója, s ennek a jóérzésnek a melegéből jut annak is, aki idelátogat.Fenyves a visszatérő vendégek kedves állomáshelye volt, és maradt" .https://plattenseereisen.com/hu/Balatonfenyves_tortenelme
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése