2023. június 5., hétfő

Petőfi utca- Esztergom

Ilona Esztergomban  eredt  Petőfi utca felfedezésre. S  oly különlegsséggel tért haza (megntcsak) amiylenenl eddig mg sehols em találkoztunk. A lefotózott utcatáblákból elsőre  úgy tűnik, hogy sok petőfi Sándor utca  lehet ott. Ami terészetesen lehetelen, hiszen egy  teelülsen (Budapesten egy kerület belül) minden utcanév csak egyszer  fordulhat elő.  
természtesen  Esztergomban sincs  másként, Egy petőfi Sándor  utca van,melyen virtuálisan is  végigsétálhatunk a google maps segítségvel :Petőfi Sándor utca.

Ilona kérdezősködött, hogy  miért van akkor  Újfalu, Aranyhegy, Szen Anna, vagy  Csutimonostor a táblákon? Ugyanazon utcán  járva. Azt a  válszt kapta, egy idős  ott lakó  hölgytöl, hoyg kezdetben nem voltak utca elnevezések, hanem egymástól megkülönböztethető  területekre  tagolódott a város. Íg határozták meg   helyüet maguk és az idegenek számára is. Azért, hogy történelmüknek ez a szelete ne vesszen el, utcanévtábláikon megőrizték a területi  összetartozást / elkülönülést. Utcanévtábláik egyébént is igazán esztétikusak, egyediek, szépek. Ilona talált még ezen túl egyéni házszámtáblákra  kőbe vésve, fémdomborítottal, rézlapon  megjelenővel.. nagy köszönet ére és  kösző/ajándé Petőfi vers most sem matrad el : Mért nem születtem ezer éve előtt?









Petőfi Sándor: Mért nem születtem ezer év előtt?



Ferenci Attila (sz :1979)
színész
műsorvezető




Esztergom város területe már a prehisztorikus időkben is lakott területnek számított. A római korban egy Salvio Mansio nevű település volt megtalálható a mai város helyén. A magyarok megérkezést követően  Géza fejedelm 972-ben  új székhelyének Esztergomot választotta, ahol római alapokon kővárat is építtetett.A legenda szerint itt születt fia  Vajk, későbbi I István Királyunk. aki itt keresztelkedett, majd itt koronázták királlyá.
 
István uralkodása alatt a város a Magyar Királyság  érseki központja lett. A Várhegyen épült fel az ország első székesegyháza, amit István nevelőjéről,Szent Adalbert -templomnak neveztek el. 

A középkori Esztergom több önálló egységbe szerveződött, a királyi várost több külváros vette körül. 
1198-ban Imre király  a várost azérseknek adta. Az 1200 években IV. Béla  Esztergomot érintő intézkedéseinek hatására a városias fejlődés újra megindult. 1242 telén a tatárok a várost szinte teljesen elpusztították,de a fellegvárat nem tudták bevenni.
Esztergom a XV. században  főleg Vitéz János érsekségének idején kulturális központtá nőtte ki magát, köszönhetően a főpap gazdag udvartartásának. Gyakran fordultak meg itt királyi vendégek, ismert tudósok és művészek.
Az ország egyetlen épségben fennmaradt reneszánsz épülete, a Bakócz kápolna  a 16. század elejéről maradt ránk. A várost 1543-ban elfoglalták a törökök , és  az esztergomi szandzsák  központjává tették. Ekkor több minaret, dzsámi és török fürdő épült, melyeket ma a vizovárosi őriz. A  Végleges felszabadítására 1683-ban került sor a lengyel király, Sobieski János párkányi győzelmvel 
A török hódításkor  elmenekült az érsekség.  Csak 1820-ban tért vissza, majd két évre rá,ben megkezdték a bazilika építését, melyet1856-ban szenteltek fel. Az eseményenFerencz József és Liszt Ferenc is részt vett, utóbbi erre az alkalomra komponálta az Esztergomi mise című művét, amelyet ő vezényelt a bemutatásakor.

Az1848/49-es szabadságharc akatt 1c alatt Kossuth Lajos és Szécheyi István is is megszálltak a városban,majd 1849 április 16-án a magyar sereg itt is győztes csatát vívott az osztrákokkal. 1886-ban betagolták esztergom vármegegye rendszereébe, megsünteteve  szabad kiráyi vársp s státuszát . Ezt azzal indokolták, hogy lélekszáma nem érte el a 15 ezer főt, és gazdasága sem volt elég erős. 1891-ben átadták az esztergom-Almásfüzitő vasútvonalat, Ugyanebben az évben, nyílt meg aMária Valéria híd  Esztergom és a Duna túlpartján található Párkány   között, valamint Esztergomban , ebben az évben egyesült véglegesen a három szomszédos tel  epüléssel az érseki Vitovárossal, Szentamással,  és Szentgyörgymezővel.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Esztergom


Ilona sok szép  fényképet készített  a városban sétálva, melynek  egy része most itt látható




























A vársot bemutató videó: 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése