2023. május 1., hétfő

Petőfi utca- Kiskunfélegyháza

Hildától kaptuk  következő Petőfi utcatábla fényképet, s  egyéb saját készítésű fényképeit is a városról  Nagy köszönet érte! S a köszönő/ajándék Petőfi vers  nem is lehetne más, mint a Szülőföldemen című. A legendás rock nemzedék  előadója,  Szerzsa előadásában 2023-as felvételével.


A jó hosszú Petőfi utcán virtuális  végigsétálhatunk



Szebelédi Zsolt -Szergya-(sz 1987)
zenész,
(dob, ének, gitár)
zeneszerző
P Mobil- Válaszút zenekar

https://www.nemzetijelkepek.hu/sites/default/files/styles/large/public/coats/Kiskunfelegyhaza.jpg?itok=O2fdObij

Kiskunfélegyháza legrégebbi muzeális értékei a pleisztocén végéből  kerültek elő, ősállatok és -növények nyomaival. A  honfoglalás korából szórványemlékek vannak csak.

István király rendelete alapján felépült az első keresztény templom, amit ma a Templomhalom rejt. A rengeteg tárgyi emlék és a régi temetkezési hely részletei mellett előtűnt a templom déli falának nyomvonala is. A feltárások befejezését követően egy emlékparkot alakítottak ki.

A kunok IV: BÉLA idején érkeztek a területre. A folyamat ZSIGMOND király uralkodása alatt gyorsult fel. Okleveles emlék 1389-ben említi először Félegyházát Feleghaz alakban.

A török teljesen elpusztította Félegyházát. Az Alföld számos más városával együtt Szulejmán, felégette,

Az újbóli betelepülés  1727-ben megkezdődött. 1774-ben ben Kiskunfélegyháza mezővárosi rangot kapott Mária Teréziától, mely státusz évi 4 országos vásár tartását engedélyezte. Ekkor már épült a város barokk temploma, aminek a köveit a régi Félegyháza török által pusztított temploma köveiből építettek.

Félegyházát a kereskedelem emelte a többi kiskun telep fölé. Kiskunfélegyházán a görögök voltak az első kereskedők, akik az egykor híres keleti levantei kereskedelem hagyományait hozták magukkal, s a várost bekapcsolták a Hanza városok felvonulási területébe.

A Kiegyezés után létrejött egy viszonylag jómódban élő réteg, de a mezőgazdaság   monokulturális jellege megmaradt. A város ipara  a XIX század végén végén indult fejlődésnek.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Kiskunf%C3%A9legyh%C3%A1za

S következnek Hilda   fényképei, melyet a városban készített. nagy köszönet érte!

Petőfi múzeum



Kossuth Lajos  Félegyházan



Centenáriumi díszszökőkút



Sarlós Boldogasszony templom












 S végezetül  Petőfi emlékeket, emlékhelyeket bemutató kiskunfélegyházai  videó zárja a "kirándulásunkat"

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése