2023. április 20., csütörtök

Petőfi Sándor utca- Érd

 Ilona  érdi  fotóival most  visszaugrunk Budapest agglomerációjába, Nagy köszönet a képekért, s természetesen a köszönő/ ajándék Petőfi vers is következik :a Bölcselkedés és bölcsesség című



Virtuálisan is  végigsétálhatunk rajta : Érd Petőfi Sándor utca


Fodor Tamás: (sz 1942.)

Jászai Mari díjas ,

a Halhatatlanok Társulatának örökös  tagja,

a Stúdió K Színház alapítója

színész, rendező 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Fodor_Tam%C3%A1s_(sz%C3%ADnm%C5%B1v%C3%A9sz)



https://www.nemzetijelkepek.hu/onkormanyzati-cimerek?title=%C3%89rd&field_megye_target_id=All

Érd mai területén  a legrégebbi idők óta megtalálhatók az emberi élet nyomai. A pattintott kőeszközök megtalálása okán kb 50 ezer éves  múltra tekinthetünk vissza. A bronzkori  földvár nyomai után a római kori őrtorony, majd a hunhalmok feltárása is bizonyítja, a terület népesség megtartó  erejét évezredken át.

A mai Érd folyamatosan – bár nemzetiségét tekintve változó lakott magja, a mai Ófalu  volt. Első okleveles említése 1243-ból ismert

 A helység történetében legjelentősebb szerepet játszó három nagybirtokos család,az Illésházy-ak, a Batthyany-iak, és Károlyiak adták.

1526-ban vált Érd és kastélya országos hírű hellyé. .II. Lajos magyarkirály a török had elé vonulva. 3 ezer fős kis seregével, először Érden táborozott le. Ákosházi Sárkány Ambrus pozsonyi kapitány, zalai főispán, országbíró itteni kúriájában szállt meg július 20-át követően jó pár napig.

Az itteni réven kelt át a Csepel- szigetre   búcsút venni feleségétől, Habsburg Máriától. Továbbindulása előtt múlt ki kedvenc fekete lova, amit kísérete baljós jelként értelmezett.

A mohácsi csatát követően – ahol elesett a király és Sárkány Ambrus is – a törökök nem vették rögtön birtokba Érdet, csak  Székesfehérvár bevétele (1543) után kapcsolták a budai szandzsákhoz. Érden is kis palánkvárat építettek, majd  dzsámit is építettek mellé. 

A török uralom utáni újjáépítésben ,a már  fent említett főúri családoknak volt  fontos szerepük.

1848-ban Érd, a Lánchíd  építésének támogatásával kitűnt görög származású bécsi bankár, Sina György  báró tulajdonába került. Fia, a kastélyt 1869-ben neoreneszánsz stílusban átépíttette és jelentősen kibővíttette. Halála (1876) után lánya, házassága révén Érd a sváb származású Wimpffen család kezébe került. majd 1911-ben a Károlyi grófok váltak Érd legnagyobb birtokosaivá. A lakatlanná vált kastélyt 1971.ben lebontották.  https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%89rd

Ilona  szép fotókkal  is megajándékozott bennünket  Érdről  Köszönet érte:  Íme:














Végezetül a város bemutató videók:




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése