2023. március 31., péntek

Petőfi utca- Békéscsaba

István most Békéscsabáról küldött Petőfi utcatáblát. Nagy köszönet érte, Így egy újabb kirándulásban,  s ki tudja milyen  különleges  élményekben  lesz  részünk, a Petőfi utcák és  tábláik   keresése során.

A köszönő/ajándék Petőfi vers természetesen most sem marad el: Három fiú a címe 



Ha virtuálisan is  végig akarunk sétálni  rajta, máris egy  4 sávos úton találjuk  maginkat  , panelházak szegélyezik.  Oly széles, hogy alig látjuk a túloldal házait. Igazi alföldi  levegős  utca .
 Petőfi utca Békéscsaba


Dékány Benedek
verset kedvelő fiatalember




Békéscsaba nevének  eredetére  több  elképzelés is van, de legvalószínűbb, hogy a honfoglaló magyarok Csaba  nemzettségéhez kötődik. Első írásos  említése 1332-ből való.  A gerlai Ábránfy (Ábrahámffy) család birtokolta csaknem 300 éven  keresztül. Kastélyt is építettek, amit  a gyulai vár katonái 1556 leromboltak. Ezt követően a törö törökök kiűzése után  kök vették  hamarosan bírtokba  a falut és 129 évre török uralom alá került .
A falu elnéptelenedett. majd  a törökök elvonulása  után felvidéki jobbágyok telepedtek meg 1715-ben a faluban. Két év múlva már 22 nagyrészt evangélikus szlovák család  lakta.  1720, ban már  200 fő lakta és  hivatalosan is  falunak minősítették.  Itt épült fel az alföld első evangélikus temploma 1745-ben. A földesúr, Harruckern Ferenc Csabának ajándékozta a sopronyi pusztát. A jobbágytelkekhez szőlőskertek is tartoztak. 

Csaba a 18. század végére csaknem 10 000 lakossal a megye legnagyobb települése lett.

A 19. században folytatódtak a betelepülések: szlovákok mellett magyar, román, zsidó és német családok érkeztek. Nagy-Csaba részét képezték az olyan határrészek is, mint például a mára már önállósult  Telekgerendás, Kétsoprony ,Csabaszabadi. 

1848-ban a csabaiak nemzetőrséget vezényeltek Nagybecskerekre, továbbá anyagilag támogatták a szabadságharcot.

 A 19. század második fele a városiasodás, az iparosodás, a közlekedés gyors fejlődésének jegyében telt Csaba a századfordulóra a megye valódi központjává vált. Gőzmalmok, nyomdák, textil-, bútor- és téglagyárak alakultak, szeszgyár működött  http://bekeswiki.bmk.hu/index.php/B%C3%A9k%C3%A9scsaba


A mai Békéscsabát  bemutató  videó jó áttekintést ad  a város múltjáról és jelenéről is. 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése