2023. december 2., szombat

Petőfis házszám táblák csokra

Gyerekkoromban  a házszám táblák (utcanévvel persze) központilag  készítettek voltak, melyet köteles volt a tulajdonos jól látható helyen a falra  felszögezni. Falu helyen legalábbis. 

Naponta mentem el  az egyik  ilyen -számomra  rejtélyes - hászszám tábla mellett., melyen az utca  1945 előtti  elnevezése  is ott volt  egy másik táblán. A kettő egymás  mellé volt szögezve.  Évtizedekig  gondolkodtam rajta, hogy korábban miért volt  Jenei utca? S miért nem maradt ez a neve?  

Azt gondoltam, hogy  talán Budajenő felé lehetett menni arra  (az erdőn keresztül)  és  ezért  kapta a Jenei  nevet.   Később  megtudtam, hogy egyáltalán nem   ez volt  az oka. Tisza István  gróf gazdatisztjének a nevéről  kapta az utca a nevét , és ezrt is  került  megváltoztatásra.  . 

A házszám táblák manapság kezdenek a ház lakóihoz  " idomulni". Különösen, ha  egy vadonatúj, modern  építésű házhoz tartozik a házszám tábla. Vagy  egy régi építésű, de  felújított, kicsinosított  korszerűsített házhoz már nem teszik fel a 60 éves  bádogtáblát (ha megvan még egyáltalán), hanem egyedileg készítenek újat.

Alapja : fa, kerámia , műkő, fém, vagy műanyag. 

Hosszúkás, vagy négyzetes, ívelt, vagy szögletes, szabályos, vagy szabálytalan alakú

Vésett  vagy festett címmel.

Itt aztán  teljességgel megmutatkozik készítőjének odafigyelése, ízlése, stílusa. 

A "legyen valahogy  kiírva"-tól a művészi  alkotásig  igazán széles a skála.

A következő  összeállítás ezt a sokszínűséget  rögzíti  gyűjtéseinkből.

Viszont a Petőfi vers  most sem marad el, így   elsőnek ez következik.  nem  mástól mint  Petőfi  hasonmásától Bánföldi Szilárdtól.

Kinek  nevét  hiába kutattam egész évben, csak a Petőfi 200  lezártával  tudtam meg , hogy ki is Ő,  egy  riportból. Igen szimpatikus és tehetséges fiatal színészünk.


Bánföldi Szilárd (sz 1992.)

színész

kerámikus

https://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%A1nf%C3%B6ldi_Szil%C3%A1rd






Egy kis ismerkedőnek  az év Petőfijével: